Zpečetěn byl očekávaný přestup středopolaře Lukáše Váchy do pražské Sparty. Za Váchu přišli do Liberce dva mladí hráči. Univerzální středopolař David Pavelka a krajní obránce Martin Frýdek, syn bývalého reprezentanta.

„Samozřejmě odchod Lukáše je zásadní, byl to významný hráč naší sestavy. Jeho odchod pro nás znamená určitou změnu, ale nemyslím si, že by tím naše hra měla být ochromená. Věřím, že ho nahradíme a bude to fungovat," řekl ve středu Šilhavý novinářům.

Na defenzivního záložníka víc variant

Na Váchův post defenzivního záložníka má krom Pavelky několik alternativ. Jednou z nich by mohl být Luboš Hušek, který je v Liberci na zkoušce poté, co skončil ve Spartě a poslední půlrok nehrál. V kádru je stále zkušený Tomáš Janů, dobře se jeví Ghaňan Isaac Sackey.

„Na Lukášův post jsou tu tři takoví pracanti. Lukáš je typologicky defenzivnější než Pavelka, i když David ve Spartě zvládl i tuhle roli. Variant na nahrazení Lukáše je víc, věřím, to zvládneme i bez něj," prohlásil Šilhavý.

Hušek se zatím libereckému kouči v přípravě líbí stejně jako další testovaný hráč Jiří Pimpara z Varnsdorfu. Na zkoušce je i kvarteto Slováků. „Hušek je velice zkušený hráč, který chce vyhrávat. V minulosti hrál významnou roli ve Spartě a objevil se i v národním týmu. Půl roku byl mimo a má obrovskou motivaci vrátit se do velkého fotbalu," řekl Šilhavý. „U něj a u Pimpary bychom chtěli mít do týdne, nejpozději deseti dnů jasno, zda je bereme, nebo ne. Ale zatím se jeví velice dobře."

Vácha: Kdybych měl strach, tak jsem do Sparty nešel

Vedle Pavelky a Frýdka angažoval Liberec bývalého reprezentanta Radoslava Kováče, jenž by měl ve středu obrany nahradit Jana Nezmara, který ukončil kariéru. „Radka je plná kabina a plné hřiště," pochvaluje si trenér. „Má velké zkušenosti a je to vůdčí, vítězný typ."

Do Asie možná přestoupí záložník Miloš Bosančič, který odletěl na testy do Jižní Koreje a s týmem už netrénuje ani trojice Ukrajinců, která přišla v létě na hostování.

V zimní přestávce se tak mění národnostní složení kabiny. „Tu půlsezónu to nefungovalo úplně tak, jak by mělo. Byl tam trochu komunikační problém, byli tam kluci z Afriky, Ukrajiny, bývalé Jugoslávie. Teď se kabina trochu mění, skladba hráčů bude trošku jiná. Přišly vítězné typy jako Kováč, věřím, že to bude fungovat," uvedl Šilhavý.

Obhájci titulu figurují v tabulce až na deváté příčce a jedinou reálnou cestou, jak se probojovat do evropských pohárů, je pro ně momentálně Pohár České pošty. „Chceme na jaře hrát pro naše diváky, kterým jsme hodně dlužni. Chceme mít z fotbalu zase radost. Titul je daleko, ale jsme v domácí poháru a určitě se o to porveme," dodal kouč.

Za Ukrajince náhrada?

Nový sportovní ředitel Slovanu Jan Nezmar sdělil: „Pokud jde o ukrajinské trio, všichni měli u nás dohodnuto hostování do konce sezony. O Ljulku projevil nyní zájem o návrat kyjevský klub, ohledně Morozenka a Butěnina jiné ukrajinské týmy. Nyní se dohadujeme o případné finanční nebo hráčské kompenzaci."

Kromě Váchy a Bosančiče jsou ještě možné odchody Keliče, Hadaščoka a brankáře Bičíka. „Určitou poptávku vnímáme, ale žádná konkrétní nabídka zatím na stole neleží," řekl Nezmar. „U Hadaščoka by se asi jednalo o hostování v některém našem prvoligovém celku, o Keliče je určitý zájem, ale zatím nekonkrétní, z Itálie, Švýcarska a Ukrajiny. A pokud jde o Bičíka, chtěl by ho Dněpropetrovsk, ale čeká se na vyjádření trenéra Ramose, který prý hodlá přivést na Ukrajinu do branky nějakého svého španělského krajana."

V únoru na Kypru

Po domácí části přípravy, proložené v lednu zápasy Tipsport ligy, čeká Liberec od 3. února herní soustředění na Kypru.

Odletět by tam mělo 20 až 22 hráčů plus tři brankáři. Soupeři budou pravděpodobně Botev Plovdiv, Lokomotiv Moskva a možná některý přední kyperský tým (Omonia Nikosia, Apoel Limassol?), protože kyperská liga bude mít zrovna v době pobytu Liberce pauzu kvůli tamním prezidentským volbám. „Zápas s Kypřany bychom uvítali jak kvůli kvalitě soupeře, tak kvůli atmosféře," podotkl Nezmar. „Přece jen hrát na velkém stadionu před diváckou kulisou je lepší, než zápasy na tréninkovém hřišti v komorní atmosféře."