V zimě na tréninky Ruprechtic nechodí, zato je ho vidět velmi často v Jizerských horách, kde tento téměř dvoumetrový chlap polyká s nadšením kilometry na svých oblíbených prkénkách. Asi ho tento zimní sport hrozně baví, protože sjezdil celou řadu běžeckých závodů po půlce Evropě. Od Marcialonga po Běh SNP. V této sezoně devětadvacetiletý borec absolvoval Jizerskou 30 a 50, Jilemnickou 50, Zlatý cepín a Orlický maraton. Nyní má v programu estonský Tartu maraton a následně Finlandii.

„Tartu maraton měří 63 km, Finlandia padesát. S přípravou na sezonu jsem začal po půlce prosince, až když napadl sníh. K dnešnímu dni mám včetně závodů najeto 1500 km. Estonský maraton je se svými 63 km největší kotel, navíc vůbec neznám profil tratě a nevím, co mě čeká. Proto jsem připravený na nejhorší,“ uvedl Loko.

Do estonského Tallinnu se mu podařilo sehnat celkem levný letecký spoj. Po maratonu si s několika dalšími Čechy půjčí auto a pojedou do Lahti, dějiště Finlandie. Pak se vrátí zpět do Tallinu a odsud zabukovanou letenkou se vracejí zpět do Čech. „Letíme s nízkorozpočtovou společností, zpáteční letenka stojí 3200 korun. Ještě jsem nikdy neletěl, takže to bude moje premiéra. Ale trochu strach mám,“ informoval. Vzhledem k tomu, že letos nemá tolik naježděno jako v minulosti a s umístěním na Jizerské 50 byl nespokojen (dopadl 145. v čase 2:48 hod.), chtěl by v Tartu skončit do 250. místa a na Finlandii do 400.

„Na Tartu je přihlášených víc lidí než na naší Jizerskou 50, kolem 5.000. Finlandii jezdilo deset tisíc, teď je číslo nižší - kolem sedmi tisíc. Čísla na oba závody samozřejmě mám s předstihem. Do Estonska to stálo 45 Euro, do Finska o deset víc (J50 stála tisícovku). Přihlásil jsme se raději v létě, protože tehdy jsou lacinější,“ sdělil. Speciální stravu na závod si žádnou nebere, protože váha zavazadla do letadla je nízká. „Vezmu si tak akorát lyže a vybavení, proto to bude bez jídla,“ dodal. Každopádně jej čeká pěkný výlet letadlem do Tallinu a zpět (2500 km), autem trajektem po moři z Tallinu do Helsinek a dál do Lahti (100 km). „Hezký výlet a týden se sportem,“ uzavřel Macaj.