V rozžhavené rumunské metropoli byli obrovsky nažhaveni zejména domácí borci Dinama, kterým slíbil majitel klubu Cristian Borcea za výhru odměnu 20 tisíc dolarů pro každého. Na svém stadionu Stefan cel Mare, který je spíše atletický a připomíná hradecká „lízátka“, tak zejména ve druhém poločase hořela libereckým borcům tráva pod kopačkami.

Stadion Dinama má kapacitu 15 300 sedících diváků, nepočítaje další desítky diváků na balkonech přilehlé nemocnice. Přišlo jich dvanáct tisíc, když vstupenky stály v rozmezí 15 - 60 lei (90 - 360 korun). A desítky z nich se postaraly svým chováním o předčasné ukončení utkání.

Domácí „psi“ (mají je ve znaku) nastoupili ve svých typických červených dresech á la Manchester United, na který si v Rumunsku hrají. Slovan v modrobílých začal skvěle, když Jiří Liška hned v 6. minutě vstřelil hlavou první gól a po chvilce měl velkou šanci osamocený Kerić. První poločas byl ze strany Libereckých hodně kvalitní, ale ve druhé půli získávali postupně domácí převahu a častokrát bylo dusno před Hauzrovou brankou.

Defenziva Slovanu nakonec vše přežila bez pohromy, navíc střídající žolík Jan Blažek předvedl smrtící zakončení na 2:0. To bylo asi hodně na nervovou soustavu domácích diváků, takže jeden z nich se dostal na hrací plochu, sebral rohový praporek a dával svoji nelibost se hrou domácích najevo. Byl sice lapen bodyguardy, jenže po chvilce to nevydrželi radikální příznivci na jedné z tribun. Desítky se jich dostaly na plochu, takže rakouský rozhodčí Einwaller musel v 87. minutě zápas ukončit.

Očekávání domácích byla vysoká, ale nakonec byli „psi“ bezzubí a chuligáni předvedli, jaký je obraz rumunského fotbalu. Městský rival Steaua dokonce hrál ve stejný čas na svém stadionu za zavřenými dveřmi – bez diváků. Ve čtvrtek večer se fanoušci Dinama provinili třikrát. Pálili bengálské ohně, jeden z nich vtrhl na hrací plochu a na závěr jich desítky zaplavily trávník. To, co ukázali, nepatří do Evropy.

Liberecký Slovan tak rázně vykročil směrem do skupiny Evropské ligy, když v součtu tří zápasů neinkasoval ani gól při skóre 5:0. Věřil by tomu někdo? Tři sta fanoušků Dinama Bukurešť bylo přihlášeno již před prvním zápasem do Liberce. Možná však UEFA vydá kvůli incidentu zákaz jejich výjezdu.

Trenér Škorpil nic takového ještě nezažil

Bukureť - Předčasné ukončení utkání na takové úrovni liberecký trenér Ladislav Škorpil ještě nezažil. „Sice po nás v Tbilisi před sedmi lety také na Dinamu házeli kameny a s Hradcem Králové nám v Bratislavě převrátili autobus, ale toto ne,“ potvrdil. „To, jak jsme dobře vstoupili do zápasu, bylo umocněno gólem Lišky. Ale dokázali jsme hrát, byli aktivní. Nebyli jsme zatlačeni do defenzivy. Prvních dvacet minut bylo srovnatelných, navíc jsme dali gól a měli i další příležitosti. Kdybychom jim v tu dobu dali druhý…,“ hodnotil Škorpil.

Ve druhé půli to však připomínalo obraz hry v Plzni, kde Slovan musel také odolávat tlaku domácích. Na Dinamu to bylo ještě horší za velké podpory diváků. „Mělo to souvislosti s tím, jak ubývaly síly Papouškovi a Čorićovi a následně s jejich vystřídáním. Náš nejkvalitnější výkon byl, když tito dva měli sílu. Ti dali hře ráz, Čorić byl v první půli vynikající, pak ve druhé začal ztrácet míče,“ podotkl.

Holeňák: Zahráli jsme takticky velmi dobře

Bukurešť - Pilířem zadních řad v Bukurešti byl velezkušený Miroslav Holeňák, kapitán Slovanu. „Zvítězila taktika, chytrost. Věděli jsme, že budou v domácím prostředí hodně silní, ale také jsme věděli, že dlouho drží míč, takže moc přímočaří dopředu nejsou. Hodně se s míčem mazlí a pak dokáží z ničeho nic zaútočit. To se také potvrdilo. Byli jsme na ně připraveni. Jejich tlak ve druhém poločase byl veliký, ale bylo to ovlivněno také tím, že jsme vedli a jim nic nezbývalo před svými fanoušky, všechno hnát dopředu. Tím jsme byli zatlačeni a navíc jsme ztráceli míče. Také jsme nedokázali míč podržet déle na svých kopačkách. Ale dobrou defenzivou celého mužstva jsme neinkasovali. Zbyněk nás tam jednou zachránil při šanci N´Doyeho, a to byl důležitý moment,“ potvrdil kapitán, který také jednou zachraňoval při šanci Dinama.

A jak viděl excesy diváků: „Když tam vlítl jeden s praporkem, tak jsem věřil, že ho zaženou a zápas dohrajeme. Ale když jsem pak viděl ten dav, tak jsem se dost lekl. Běžel jsem za rozhodčím, a ptal se ho, co budeme dělat, jestli můžeme jít do šatny. Nejdřív chvilku váhal a pak to pískl. V kabinách říkal, že ještě pět minut počkáme a pak se uvidí, co dál. Jenže přišel delegát UEFA a ten jednoznačně řekl finish. Konec. Sdělili nám, že utkání bylo přerušeno v 88. minutě za stavu 2:0 a nebylo dohráno kvůli výtržnostem diváků. A řešit si to bude UEFA. Jen se ptali, jestli nebyl od nás někdo zraněn, z hráčů nebo realizačního týmu. Další rozhodne UEFA,“ řekl Holeňák.

Nepomohlo nic. Žádné zlepšení

Bukurešť - Zkušený forvard Jan Nezmar, ačkoliv moc chtěl, zraněné lýtko mu neumožnilo aktivně se zúčastnit fotbalového zápasu. Navíc seděl jen na tribuně mezi diváky, takže mu bylo hodně ouzko.

„Zápas jsem si mezi fanoušky moc neužil, protože jsem měl docela strach. Hlavně ke konci, kdy stoupala nervozita a potvrdilo se to tím samotným závěrem. Jsem rád, že jsme zápas zvládli velice dobře takticky a zaslouženě byl výsledek 2:0 před ukončením. Měli jsme další šance, i když domácí také, ale ne tolik, přestože měli optický tlak. Ale byl bez gólovky. Hráli jsme dobře kompaktně a věřím, pokud se odveta bude hrát, že vše zvládneme do vítězného konce,“ řekl Nezmar. „A moje zranění pravé nohy? Není to vůbec lepší, snad to fakt začnu balit do tvarohu,“ dodal.