Pravidlo této soutěže je striktní: přebor mohou hrát jen týmy, které vedle starších dorostenců postaví souběžně také mladší dorost (KP mladšího dorostu). Některé oddíly se domluvily mezi sebou, takže někdo dodá starší, jiný mladší dorost (například Kokonín s VTJ Rapid Liberec B, Český Dub a Doubí). Je skutečně složité najít v jednom oddíle kluky od 15 do 19 let na dva mančafty (to jich musí být aspoň 25).

Letos tabulku sice suverénně vedou Velké Hamry, ale postoupit do divize nechtějí. To samé i kluby na dalších místech. Takže se jedná o uzavřenou soutěž. Do KP ročníku 2008/09 se prakticky mohl přihlásit každý oddíl, který postavil starší a mladší dorost, nebo se domluvil s dalším. Ale i to se zdá na příští rok problematické. Chlapci v této věkové kategorii jaksi nejsou, nebo je baví něco jiného.

Také náklady na soutěž jsou dost vysoké (cestovné, rozhodčí), proto již nyní sílí hlasy, jestli vůbec krajský přebor v této podobě na příští sezonu spustit. Řešení se nabízí jen v podobě jednoho krajského přeboru, kde by hráli dorostenci 15 až 19letí, a kdo by měl ještě mladší, postavil by z nich béčka do I. A třídy, protože okresní přebory se nehrají (pouze na Českolipsku šest družstev).

Jiným krokem by byl návrat zpět k okresním přeborům, nebo spojeným okresním přeborům. Jinak v krajských soutěžích (KP starší a mladší a dvou I. A třídách) hraje celkem 49 družstev. Největší zastoupení má Liberecko (15), Semilsko (14), Jablonecko (11) a Českolipsko (9). V nejbližší době budou zainteresované oddíly Libereckého kraje osloveny z fotbalového svazu, aby se k tomuto problému vyjádřily.