Lukáš Škoda z Liberce se musel na třetím mistrovství republiky v Jihlavě spokojit s druhým místem. „Rozhodujícím momentem byl rozstřel v battlu s Petrem Karáskem z Martínkova. Duel byl vyrovnaný, takže se nastavovala půlminuta. A já při předposledním triku zkazil. Byla to osudná vteřina. Jinak bych skončil výš,“ přiznal zklamaný obhájce loňského titulu Lucaso a také prezident Asociace freestyle fotbalu v Čechách.

Na freestylové scéně se dere dopředu mládí. Vyhrál zaslouženě 18letý Slovák Metod Čierník před Karáskem, na dalším děleném místě skončil Lucaso s Vaškem Kloudou. „Na rozdíl ode mě všichni hodně trénovali, já se věnoval přípravě a konání mistrovství světa v Praze. Takže jsem měsíc pořádně neměl míč na noze,“ zná Lucaso příčiny svého „neúspěchu“.

V City Parku startovalo dvacet nejlepších a navíc jedna ze čtyř účastnic mistrovství světa Lucie Kevická ze Slovenska. „Bylo to nejlepší mistrovství republiky. Úroveň triků šla nahoru. Kluci, kteří byli před rokem nebo dvěma v průměru se poctivým tréninkem dostali nahoru a tvoří skvělou konkurenci. Hlavně pro mě. Zatím sice trochu bojují s trémou, ale hlavně, že jsme si všichni zablbli,“ potvrdil Lucaso.

Vedle kvalitních borců byla skvělá porota - čerstvý mistr světa Szymon Skalski a úřadující mistr Evropy Lukasz Chwieduk z Polska a česká legenda freestylerů Jan Krepl. Tato mladá disciplína v žonglování s míčem měla přesný program a zájem diváků byl velký. „Poprvé jsme jeli přesně podle programu, navíc bylo zpestření našeho žonglování frisbee, diabolo a footbagu,“ podotkl Škoda.
Prezident z Liberce má nyní na programu první ze série akcí ve freestyle fotbalu.

Na začátku září odlétá do Kuala Lumpuru, kde se představí šestnáctka top freestylerů. „Prvně se tam bude zkoušet frestylová soutěž, kterou jsem pomáhal vymyslet a vytvořit. Firma 7UP bude při každém závodě udělovat finanční odměnu 1000 dolarů za nejlepší trik, který vychází z pěti pokusů a sedmi doteků. A to v každém městě, kde budeme vystupovat. Máme připravené ještě Londýn, Rio de Janeiro a Káhiru. Bude to taková freestylová F1,“ sdělil Lucaso, jenž vymyslel systém a pravidla těchto turnajů a vybral jako evropský manažer 16 hráčů. „Bude to také první setkání s freestylovými manažery pro daný kontinent. Já zastupuji Evropu a budou tam ambasadoři z Jižní a Severní Ameriky, Afriky, Asie, Austrálie a pochopitelně prezident světové asociace Wood z Londýna,“ přiblížil Škoda.