V uplynulé sezoně chytal za rezervní tým, se kterým vyhrál mistrovský titul. Stal se volným hráčem a na tři roky jej ulovil jablonecký Baumit, který tak pokračuje v posilování kádru na nadcházející evropské poháry.

„Zájem mělo víc klubů v Čechách, a že půjdu do Jablonce, jsem se dozvěděl na poslední chvíli. Jsem tady a vidím tu partu, a jak to tady všechno funguje a jsem rád. Samozřejmě jsem se snažil udržet v zahraničí, tak nějak to nedopadlo, jak bych si přál. Ale když budu mít možnost chytat v lize, tak to bude skvělý,“ říká dvacetiletý gólman Jan Šebek.

Ostrovní fotbal je trochu jiný, ale jak sám mladý talent říká, česká liga není vůbec špatná soutěž. V budoucnu by ale rád zamířil opět někam do zahraničí. „Samozřejmě fotbal je tam jiný, třeba stylově. Prvoligový fotbal pro mě novinka bude. Já si nemyslím, že by Česká republika měla ve fotbale špatnou úroveň, to rozhodně ne. Ale hodně lidí si myslí opak. Jsem mladý kluk a uvidím, jak mi to tady půjde, a po nějakém čase bych zase rád Čechy opustil a mohl pokračovat v zahraničí,“ řekl Deníku Šebek.

Do Anglie přicestoval coby šestnáctiletý kluk bez větších zkušeností a Chelsea se stala jeho prvním profesionálním týmem. Ovšem podobně jako Tomáš Pekhart se mu nepodařilo probojovat se nastálo do hlavního týmu, ale zkušenost to pro něj byla k nezaplacení.

„Je to složitý, hlavně v těch velkých klubech jako je Chelsea. To je tým, který si může koupit kohokoliv, na koho si ukáže na světě. Takže tam je to pro mladé hráče boj. Zázemí je tam nádherný, ale člověk si musí uvědomit, že to není reálný. Takhle to totiž všude nechodí,“ uvědomuje si Šebek.

„Já si cením fotbalové zkušenosti, poznal jsem skvělé lidi, měl jsem možnost pracovat s Petrem Čechem. Ale stejně si cením té životní zkušenosti. Osamostatnil jsem se, naučil se jazyk, a to je pro člověka v životě důležitý,“ dodala čerstvá posila kádru Jablonce.

Dobrým parťákem mu byl i nejlepší český brankář Petr Čech, který mu v Anglii hodně pomohl. A to nejen na hřišti mezi tyčemi.

„Petr má neuvěřitelně lidský přístup. Je to prostě ikona, osobnost a vynikající brankář. Když mu cokoliv nesedělo, co jsem dělal, tak neváhal mi to říct, ať to dělám takhle a takhle. To je hrozně důležitý. Petr je hlavně výborný pozičně, takže v tomhle mi hodně pomáhal. A nepomáhal mi jen na hřišti, ale i mimo něj,“ vzpomíná na Petra Čecha Šebek.

Během svého působení v Chelsea zažil také několik trenérů, včetně známého portugalského bouřliváka Josého Mourinha. „Je hodně charizmatický, je úplně odlišný od ostatních trenérů, kteří tam byli po něm. Teda alespoň těch, které jsem zažil, když jsem tam byl. Měl takový věci, že když jsme třeba měli trénink a moc to nevypadalo dobře, tak bylo po míči a šlo se běhat. To už tam dneska udělá málokdo. Z Josého měli všichni respekt, takový ten zdravý respekt. Co řekl, to platilo. Z něho to sálalo, kudy jde, to je pravda,“ míní Šebek.

Šebkova kariéra nevypadala až do 15 let nikterak růžově, spíš naopak. Stále chytal v krajském týmu, až si jej na půlroční hostování vzala Viktoria Plzeň. Pak se začalo vše hýbat správným směrem.

„Když jsem chytal v Tachově za dorost, tak jsem šel do Plzně na hostování do A dorostu, kde jsem odchytal pár zápasů. Pak jsem něco odchytal za reprezentaci a najednou kluk z Tachova míří do Chelsea. Já jsem tomu nejdřív nevěřil. Tím, že jsem vlastně do patnácti let chytal v krajském týmu, tak se nedostatky v Anglii projevily. Já jsem si v Anglii ty čtyři roky neskutečně užil, odchytal jsem dobré zápasy a myslím si, že jsem tam určitě zanechal dobrý dojem a rád bych se tam jednou vrátil,“ konstatoval Šebek.

Jeho snem je se vrátit ve fotbale do Anglie. Když se zadaří, mohl by se podívat zpátky do Chelsea. „Těžko říct, jestli by to byla zrovna Chelsea. Petrovi je devětadvacet… To je těžká otázka, já budu dělat maximum pro to, abych skončil v Anglii. Samozřejmě v Evropě je víc kvalitních lig, než jen anglická, ale to je pro mě takový cíl. Čtyři roky jsem tam žil a Anglii jsem si hodně oblíbil a rád bych se tam vrátil,“ netají se svým snem Šebek.

Svými gólmanskými kvalitami si hodně říká o nominaci do budoucího kádru reprezentace do 21 let, které se už blíží zahájení kvalifikace o další mistrovství Evropy této kategorie. „O jednadvacítce to jsou zatím spekulace, hodně se o tom mluví. Ale já se budu považovat za hráče jednadvacítky, až mi přijde nominace. A udělám maximum pro to, abych tam byl. Některý kluky tam znám a samozřejmě pro mě by byla jednadvacítka obrovská pocta a určitě bych si to užil,“ věří úspěchu Jan Šebek.