V soutěži však těžko nějaký z jiných týmů pošilhává po postupu. Druhé Doubí B těžko, stejně tak Nové Město i béčko Višňové. Pak je velký skok a od 10. místa se budou kluby „mlátit" o sestup. Ten bude letos možná četnější, protože v ohrožení jsou v divizi Rapid i Železný Brod, v I. A třídě Stráž n. N. a v I. B třídě Raspenava. K tomu ještě ze dvou III. tříd postupují do okresu tři týmy.

1. SK Osečná. Do zimní přípravy se nezapojil Tomáš Bulíř, který se připravuje na maturitu a bohužel i Jan Krásný, který dlouhodobě léčí problémy s páteří. Dále ukončil svoji krátkou kariéru i brankář Taraba, který neunesl tlaky diváku a spoluhráčů při neúspěších v prohraných duelech. Do Skalice na hostování šel brankář Petr Pelc, Jemelka je v Dubnici. „Do týmu se vrátili František Pittner, Jiří Libenský a novou posilou je gólman na hostování z Pěčic Ondřej Pokorný. Shoda jmen, není náhodná, je to můj prvorozený syn," potvrdil trenér Luděk Pokorný.

Zimní přípravu začali hned v úvodu ledna a pak vyhráli bez zaváhání turnaj v Heřmanicích (Brniště 9:1, Sloup 2:1, Jablonné 6:3), dále porazili Kosořice 5:3. Pátým rokem po sobě absolvovali soustředění v Heřmanicích. „Zde jsme se snažili utužit kolektiv a vytvořit fyzický fond na jarní sezónu," podotkl Pokorný. Následovala prohra 4:6 s Košťálovem.

„S přípravou jsem velice spokojen. Do jarní sezony jdeme s velkým odhodláním potrápit všechny soupeře a neskromně mohu říci, že uděláme vše pro postup do I. B třídy. Je to nejen sportovní cíl, ale náš kolega a spoluhráč Josef Třešňák se zavázal, že když postoupíme, tak se ožení. Všem spoluhráčům a funkcionářům na to dal své slovo, a to stojí za to, abychom udělali vše pro jeho životní blaho," dodal trenér.

2. Sokol Doubí B. Trenér Peter Sulo má dva nové koně Vévodu z Nové Vsi a Bulíře z Bílých Tygrů. Exligový Jonáš pokračuje. V přípravě dosáhlo béčko výsledků: Camel 2:1, Stráž 2:5, Dětřichov 2:3, Vesec 5:2, Vratislavice 4:2, Nová Ves 1:1. „Tréninková morálka nebyla nejlepší, navíc se tři hráči zranili. Čekám pohyb hráčů mezi áčkem a béčkem, spíš z béčka do áčka. Půjdeme v soutěži od zápasu k zápasu, chceme vyhrávat a jako nováček být v tabulce co nejvýše," potvrdil Sulo.

3. AFK Nové Město pod Smrkem. Během zimní přestávky sehráli několik přátelských utkání a zimní turnaj ve Frýdlantu na umělé trávě. Zde se potkali s týmy frýdlantského dorostu (prohra 3:4), poté s Kunraticemi (výhra 14:1), Frýdlantu B (prohra 2:4), polských Markocic (prohra 3:8), Jokers (výhra 7:2). Dále sehráli přípravu již na trávě v Horní Řasnici (výhra 6:0) a v Raspenavě (prohra 1:4). „Tým bude hrát v nezměněné sestavě pod vedení trenéra Josefa Jalovičára a chtěli by jsme se po pohledném a útočném fotbale pohybovat v horních patrech tabulky. Přípravu na venkovním hřišti jsme zahájili 11. března," řekl sekretář Radim Suk.

4. Jiskra Višňová B. Béčko zůstává hlavně zálohou pro áčko, kde není hráčů nazbyt. Proto také příprava byla společná. Karel Martinů z Raspenavy zůstává a také ještě nově Bufák z Frýdlantu. Trenér Miloslav Mládek by rád skončil s týmem na bedně a hrál dobrý fotbal.

5. Tatran Jablonné v Podještědí. Trenér Pavel Kučerák bude postrádat Šimona Vítka, autora deseti podzimních branek, který přestoupil do Dubnice, a dalšího střelce Filipa Čermáka, který dal osm branek. Ten laboruje se zraněným kotníkem a jeho start je v ohrožení. Z hostování v Hrádku se vrátil Hetver, ale byl uvolněn do Cvikova. Do kádru byli zařazeni tři dorostenci. „V rámci přípravy na jarní část se naše mužstvo zúčastnilo turnaje na umělce v Heřmanicích. Z pěti odehraných utkání jsme dvakrát vyhráli, dvakrát remizovali a s celkovým vítězem turnaje Osečnou prohráli. V dalších třech přípravných utkáních jsme dvakrát prohráli a jednou remizovali. Naším cílem v jarní části soutěže bude, abychom se udrželi v první polovině tabulky a vyhnuli se tak sestupovým starostem," uvedl sekretář Milan Chovanec.

6. Viktoria Dětřichov. Na to, že Viktorka hraje šest let bez trenéra, se drží velmi dobře. Předseda a činovník pro vše Radim Prokopec má potíže s hráči, kteří postupně ubývají. Zůstává Kocián z Ruprechtic, Netolický sice skončil v Doubí, ale přešel do Hejnic. V přípravě porazili Doubí 3:2 a Raspenavu 3:1.

7. Nová Ves B. Trenéru Lubomíru Adamovi budou scházet góly Abraháma, který šel do Doubí. Z dorostu přicházejí Marek s Patrmanem a z Krásné Studánky Semerád s Petrusem ze Stráže, kteří ale dlouho nehráli. „Konečně jsme zlegalizovali příchod Jansty, který kdysi působil ve Slovanu. Jinak budeme na jaře rádi do 10. místa," sdělil Adam.

8. Sokol Jindřichovice. První a poslední zápas hráli Jindřichovičtí s Frýdlantem (4:7), jinak příprava byla dvakrát v Jindřichovicích. Trenér Milan Matoušek má dvě posily: Michal Lopuszynski z Frýdlantu a Jiří Vološín z Pertoltic. „Zůstávají všichni, uvidíme jak budou ale chodit k zápasům. Vojta Kopecký měl utrženou achilovku, ale již trénoval. Nyní čekáme na Ernesta Hovbela, který má aktivity na Ukrajině. Ještě jsme chtěli získat Luboše Suka z Nového Města, ale nakonec nebude. Chceme k našim 18 bodům získat co nejdříve dalších patnáct a hrát klidný střed," hovořil prezident Petr Forman. Ten zve na fotbal s Gasservisem, který bude zítra od 15 hodin na umělé trávě ve Frýdlantě: „Zveme na dobrý sport a lákadlem bude 500 ligových startů našich borců Pepíků Lexy a Obajdina."

9. Slovan Frýdlant B. Skončil trenér Cýrus a nová dvojice Milan Nožička Tomáš Dědek má kádr celkem beze změn, pouze do Jindřichovic šel Lopuszynski, hostování z Dětřichova prodloužil Albert. Ve frýdlantském turnaji skončilo béčko třetí ze šesti. „Mladší dorostenci budou pendlovat do béčka a za cíl máme s mladým kádrem posunout se do lepšího středu tabulky," potvrdil předseda Martin Budzel.

10. TJ GASSERVIS Liberec. Plynaři zůstávají v Mníšku. Prodloužilo se hostování Hřebena a Jana Loudy z Ruprechtic, nadále se počítá s Jaroslavem Brucknerem. Hostování skončilo Bártovi, který se vrací do VTJ Rapid. V Ruprechticích zůstává Cibulka, v Oldřichově oba Holubové. „Počítáme s uzdraveným navrátilcem Danem Suchanem. Jinak kádr, včetně důchodců, zůstává stejný. Trenérskou dvojicí tvoří Jaroslav Šrám a Tomáš Macháček, pro které je cíl udržet přebor," říká velitel Plynařů František Chlum.

11. Jiskra Vratislavice. „Hřiště vlastní sice máme, ale stále není dostavěno zázemí. A tak musíme hrát domácí zápasy v Doubí," uvedl předseda Roman Jiskra. Kádr zůstal kromě dvou změn pohromadě. Odešel na hostování Opatřil do Semil a z Ruprechtic přichází na hostování Petr Dědič. V přípravě sehráli čtyři utkání: Kokonín 5:2, Žibřidice 1:3, Doubí B 2:4 a Český Dub 2:3. „V přípravě dostali příležitost kluci, kteří byli na podzim většinou mezi náhradníky. Přispělo tomu i to, že jsme nebyli schopni kromě prvního zápasu sejít se v kompletní sestavě. Ale to nás trápí tak nějak celou sezonu, takže nic nového. Jak se příprava povedla, se ukáže až v soutěži. Chceme se dostat co nejdřív z pásma týmů ohrožených sestupem a v klidu dokončit soutěž," doplnil Jiskra.

12. FK Krásná Studánka B. Celou „zimu" trénovalo s áčkem minimum hráčů. „Pokud se nebude trénovat, sestup nás nemine. Chceme se sice zachránit, ale bez tréninku to nepůjde," ví předseda FK Lukáš Palán.

13. Loko Horní Řasnice. Ke stávajícímu trenérovi Vlastimilu Jelínkovi přibyl trenérský kolega Jiří Karlík a oba přivítali nové posily. Z Kunratic Roman Pospíchal a z Frýdlantu Vít Sekáč. „Z téhož oddílu prodloužili hostování Patrik Stránský a Filip Matoušek. A po dlouhé odmlce začal opět hrát matador Martin Krýcha. Z Nového Města zůstávají Filip Skabrouth a Karel Podrazil. Martin Rapčan se vrátil zpět do Krásného Lesa a Jiří Lode prodloužil hostování ve Frýdlantu," sdělil novinky předseda Petr Halík. Celou zimu chodila Horní jednou týdně do haly a zúčastnila se dvou halových turnajů. Ve Frýdlantě vyhrála a na Jokers Cup byla třetí. Příprava: Krásný Les 1:1, Habartice 1:1, Hejnice B 3:2, N. Město 0:6. „Příprava vzhledem k počasí nebyla špatná, ale stále nás trápí koncovka, stejně jako na podzim. Samozřejmě by jsme rádi přebor zachránili, ale bude to velmi těžké. Napoví nám první dvě utkání, jak na tom budeme se záchranou. Takže cíl je jednoznačně zachránit se a dál pokračovat coby účastník přeboru," dodal Halík.

14. SK Hlavice. Úkol zní jasně: zachránit se! Trenér Zdeněk Kraus má již gólmana Lehkého na přestup z Bakova a Petra Kopáče z Mírové, ale Jan Bobek odešel do Nové Vsi u Bakova. V přípravě měla Hlavice výsledky: Český Dub 2:1, Klášter 3:3, Doubí 3:4.