Zasněžené hřiště, případně bariéry špinavého sněhu okolo. Taková bývala v minulých letech tradiční kulisa začátku zimní přípravy fotbalistů Slovanu Liberec.

Včera tomu bylo jinak. Svěřenci trenérů Šilhavého, Chytrého a Veselého vyběhli v pohodovém počasí na tréninkovou plochu v areálu stadionu U Nisy. Poprvé za dobu svého působení v nejvyšší soutěži mohli zahájit zimní přípravu na přírodní trávě.

Zimní příprava fotbalistů Slovanu Liberec

„Je to samozřejmě příjemné, počasí mě potěšilo," neskrýval radost trenér Jaroslav Šilhavý. „V prvním týdnu se budeme připravovat na Nise, vypadá to že na přírodní trávě. Jsou ale také některé tréninkové jednotky v hale a v posilovně."

Příští týden čekají fotbalisty Slovanu fyzické testy na FTVS v Praze a 15. ledna první utkání proti Bohemians 1905 na umělé trávě v Praze-Edenu v rámci zimní Tipsport ligy.

Na včerejším tréninku se potilo 23 fotbalistů: brankáři Lukáš Hroššo, Ondřej Kolář a Přemysl Kovář, hráči Vladimír Coufal, Dzon Delarge, Hugues Douglas, Jiří Fleišman, Martin Frýdek, Luboš Hušek, Miloš Karišik, Matěj Káva, Luboš Kolár, Radoslav Kováč, Ondřej Kušnír, Moustapha Ndiaye, Vojtěch Novotný, Michal Obročník, David Pavelka, Jiří Pimpara, Lukáš Pokorný, Michael Rabušic, Isaac Sackey a Josef Šural.

Zimní příprava fotbalistů Slovanu Liberec

Dnes by se měl k týmu připojit Renato Kelić, který přijede z Chorvatska. Oproti podzimu tak podle očekávání chybí Vladislav Kalitvincev a Sergej Rybalka.

O případném hostování druhého jmenovaného bude vedení Slovanu ještě jednat. Vojtěch Hadaščok dostal svolení trénovat s Viktorií Žižkov, o jeho případném hostování se také bude jednat. „Ačkoli jsme měli spolu s Plzní kratší zimní dovolenou než ostatní ligové kluby, myslím, že volno bylo dostatečné a cítím, že kluci jsou na trénink natěšení," prohlásil trenér Šilhavý. „Hráči měli navíc individuální tréninkové plány a někteří si už minulý týden tady dopřávali dávky s kondičním trenérem."

K nejasné finanční situaci klubu se kouč nechtěl příliš vyjadřovat. „My jsme tady od toho, abychom připravili tým fotbalově a to ostatní je spíš otázka na vedení. To nám přislíbilo, že situace bude v nejbližších dnech vyjasněná. Samozřejmě, kdyby odešli Kelić a Rybalka, bylo by potřeba sehnat hráčskou náhradu. A pokud jde o stopera Kováče, tak bez něj si současný Liberec vůbec nedovedu představit."

Na odchodu navíc může být i pravý bek Ondřej Kušnír, který včera novinářům prozradil: „O duely v Evropské lize s Alkmaarem bych nechtěl přijít. Ale kdyby se objevila zajímavá zahraniční nabídka, nebránil bych se…"

Program utkání FC Slovan

do konce února

15. ledna: Liberec Bohemians 1905 (Tipsport liga, UMT Eden, 13:00),

18. ledna: Liberec Trenčín (Nymburk, 10:00), Liberec Pardubice (Tipsport liga, UMT Eden, 13:00),

22. ledna: Liberec České Budějovice (Tipsport liga, UMT Eden, 12:30),

25. ledna: utkání o umístění

v Tipsport lize,

29. ledna: Liberec Ústí nad Labem (UMT Nisa, 11:00),

2. 12. února: soustředění v Portugalsku (v plánu 3 zápasy),

15. února: Liberec Slavia Praha (U Nisy, 16:00),

20. února: Liberec Alkmaar (Evropská liga, 19:00, U Nisy),

23. února: Liberec Mladá Boleslav (1. Gambrinus liga, U Nisy, čas bude upřesněn),

27. února: Alkmaar Liberec (odveta šestnáctifinále Evropské ligy, 21:05).