Kladnu se moc nedaří a krčí se s deseti body v závěru ligové tabulky. Produktivita směrem dopředu je bídná, takže hodně diváků kvůli tomu k Nise nepřišlo. Slovan, který uhrál minulý týden jen bezbrankovou plichtu na Žižkově, tak po boji bral tři body.

Na levou stranu obrany se zařadil Lovre Vulin, který dostal přednost před typickým středním obráncem Polákem. „Polák byl náhradou za zraněného Janů a Vulina. Jeho místo je vprostřed. Ale pro Vulina, který byl dlouho zraněný, mluvilo to, že je levák. A navíc jsme o něm uvažovali i pro zápas na Žižkově,“ přiznal trenér Ladislav Škorpil. Přednost před Hauzrem dostal Zlámal, ale v několika zásazích fazonu nepotvrdil.

Po úvodním náporu Liberce přišly dvě dobré příležitosti Kladna, po průniku Smutného a pak po střele Herzána. Slovan předvedl několik křídelních akcí, v nichž byli aktivní především Kerič a Dočkal. Jenže následné centry nikoho nenašly. Největší šanci tak ve 23. minutě po akci Papouška zmařil střelou těsně vedle Nezmar.

Ve 27. porazil gólman Kladna ve výskoku Keriče a odražený míč z kopačky Frejlacha Pavlík vyrazil. Krátce nato vnikl do domácí šestnáctky Gross, ale neuspěl, stejně jako po chvilce Szabo svojí táhlou střelou nad. Liberecký Dočkal se pak sice připravoval ke střelbě, míč z výhodné pozice však skončil na houštině bránících těl a také dobré rány Frejlacha a Dočkala minuly cíl.

Gól byl na spadnutí, a diváci se ho dočkali za pár desítek vteřin zásluhou Papouška, který byl přesný při dorážce po závaru. „Mohli jsme hrát ještě lépe. A hlavně druhý gól měl přijít dříve, bylo by to pak jistě lepší,“ řekl Bořek Dočkal. Jistotu dalšího gólu odmítl ve 43. Kerič, který minul odkrytou bránu.

Ve druhém poločase se zvedla četnost střelby na obou stranách, ty přesnější střely mířily na branku Pavlíka z kopaček Libereckých. „Hosté měli dobrý přechod do útoku a byli nebezpeční a nepříjemní směrem dopředu,“ připomněl záložník Dočkal, kterého neminula nominace do reprezentace „21“. Kladno vyrovnalo hru, ale bez koncovky.

„Podali jsme sice kvalitní výkon, jenže naše koncovka je stále hodně špatná. Na tu doplácíme,“ potvrdil trenér Kladna Hřídel.

V 66. Dočkal byl blízko brance, jenže střelu zastavili bránící hráči ve vápně. Pěkný a nadějný byl volej Gebre Selassieho, který minul vzdálenější šibenici. V 73. vypadl míč z náruče ležícího Zlámala a hostující Šisler naštěstí místo střely volil přihrávku na nikoho.

Také Kerič na druhé straně měl na noze gól po průniku, jenže šanci zahodil vedle tyče. „Kladno se zlepšilo a z naší strany to bylo takové nervózní, protože jsme si uvědomovali, že vyhrát zápas je pro nás hodně důležité. Nebodovat naplno by byla pro nás ostuda,“ uvedl kapitán Slovanu Miroslav Holeňák.

V 87. neúnavný Kerič vybojoval míč a po následné kombinaci Blažek před brankářem nesobecky přihrál ještě Smetanovi, jež pohodlně dorazil míč do prázdné brány. Na takové momenty se prostě musí chodit.

„Byla by to škoda, kdybychom nepotvrdili výhry proti Spartě a Jablonci. Museli jsme vyhrát, a jsme šťastni, že se nám to podařilo a zvládli to. Chceme být doma stoprocentní, na tom si zakládáme, i když jsme dvakrát remizovali. Teď by to chtělo něco přivézt zvenku,“ přiznal Holeňák.