Vyjádření:

„Na nejbližším zasedání zastupitelstva Libereckého kraje se má kromě jiného projednávat bod č. 27: Změna rozpočtu - rozpočtové opatření č. 222/2010 - poskytnutí dotací z kapitoly 914 004 rozpočtu Libereckého kraje. Jedná se o poskytnutí neinvestiční dotace pro S group SPORT FACILITY MANAGEMENT na tzv. Fotbalový den v Tipsport areně ve výši 420 000 Kč. Má se jednat o tříhodinový halový turnaj čtyř prvoligových fotbalových klubů (Jablonec, Liberec, Mladá Boleslav a Bohemians 1905).

Naše občanské sdružení, které sdružuje aktivní fanoušky fotbalového klubu FC Slovan Liberec, zastupuje jejich zájmy a zaměřuje se i na preventivní činnost, by chtělo upozornit na to, že tak vysoká dotace se i řadě fotbalových fanoušků, kteří by měli být potenciálními návštěvníky této akce (prezentované pod názvem Indoor Fotbal Cup), zdá být neúměrně vysoká a hraničí se zbytečným plýtváním veřejnými prostředky.

V následujících řádcích se pokusíme vysvětlit důvody k tomuto názoru.

Již v loňském roce se konala obdobná akce (tehdy jen jako derby mezi Libercem a Jabloncem). Návštěvnost se pohybovala spíše v řádu stovek než tisíců, a to ačkoliv bylo nabízeno velké množství volných vstupenek a na akci lákala masivní kampaň. Ohlas mezi fotbalovými fanoušky i širší veřejností byl přesto velmi nízký.

Část aktivních fotbalových fanoušků, kteří jinak jezdí na všechna utkání svého klubu, tuto akci kvůli jejímu pořadateli, stejně jako letos, dokonce zcela bojkotovala. Je tedy na místě se ptát, proč by měl Liberecký kraj (stejně jako loni) zrovna na tuto akci, obzvlášť po loňské zkušenosti, přispívat téměř půl milionem korun, když navíc její přínos pro rozvoj sportu v našem kraji je v podstatě nulový. Obdobné veskrze komerční akce soukromého podnikatelského subjektu bez většího sportovního rozměru se samozřejmě konat mohou, zvlášť když už námi všemi draze zaplacená aréna stojí, ale jen když si samy na sebe dokáží vydělat.

Přínosem pro sport v našem kraji je snad jen amatérský fotbalový turnaj konaný den před hlavní akcí v Tipsport areně, prezentovaný pořadateli teprve před několika dny. Tento turnaj se však při výši startovného (5000 Kč na tým) zdá být spíše dodatečným příjmem pro pořadatele. Kdyby se turnaj prvoligových i amatérských týmů konal kdekoliv jinde, a divácký (ne)zájem by to jistě umožňoval, rozhodně by si nevyžadoval tak vysoké náklady a dotace z veřejných rozpočtů. Zvlášť v souvislosti s letošními povodněmi a vysokými škodami, jež způsobily i sportovním oddílům v našem kraji, se případná finanční podpora této akce v Tipsport areně zdá být doslova cynická.

Liberecký kraj na jedné straně žádá Ministerstvo školství o pomoc při opravách sportovišť poničených povodněmi a sám raději vydá 420 000 Kč na v podstatě zbytečnou akci z peněz, které by mohly být mnohem lépe využity pro zachránění zaplavených sportovišť v obcích Libereckého kraje? Libereckému krajskému fotbalovému svazu již Liberecký kraj po povodních přispěl 550 000 Kč, tato částka by však mohla být téměř zdvojnásobena, pokud by nedostala přednost akce, která se skutečným rozvojem sportu má jen pramálo společného. Takovému plýtvání veřejnými prostředky nerozumíme.“

Jan Smrkovský
Rada o. s. Fanprojekt Slovan Liberec