Zde česká reprezentace, jejímž členem je liberecký Kolář, sehraje zápasy s USA, Novým Zélandem a Uzbekistánem. Kolář je tak v jednadvacetičlenném výběru jedním ze tří druholigových hráčů.

Přitom do Slovanu přišel před pěti lety do mladších žáků jako útočník z VTJ Rapid Liberec. „To byla náhoda. Byli jsme na turnaji v Rakousku a onemocněli brankáři. Byl jsem velký, takže to se mnou v brance trenéři zkusili. Vyhrál jsem tam cenu pro nejlepšího gólmana. Tak mě to mezi tyčemi chytlo a od té doby chytám,“ vzpomíná.

Do druholigového kádru staršího dorostu se dostal letos na jaře z divizního B dorostu. Ondra nebyl v žádných mládežnických reprezentacích, až nyní v „sedmnáctce“. „Poprvé jsem dostal pozvánku na reprezentační soustředění letos na jaře. Bylo to zřejmě tím, že jsem začal chytat na speciálních trénincích gólmanů s chlapy. S trenéry panem Veselým a Zbyňkem Hauzrem. Podepsal jsem smlouvu se Slovanem, takže se o mně asi vědělo. Pak pan Veselý volal s trenérem Csaplárem, ať to se mnou zkusí. Ale že bych se dostal na mistrovství světa, tak to jsem vůbec nečekal,“ říká. Ale na soustředění měl Kolář nejlepší výsledky v testech (výskok, výkop na přesnost, výkopy na dálku…), přitom konkurenti chytají I. ligu ve Slávii a Ostravě.

„Všechno jsem sice mezi trojicí gólmanů vyhrál, ale nedoufal jsem, že by to mohlo vyjít. Vlastně jsem neměl ani agenta,“ připomíná. Pro Koláře a Liberec je to jistě cenný úspěch, zvlášť když dalšími ze druhé ligy jsou pouze příbramský Mašek a Nerad z Bohemians, který byl na stáži v Chelsea, jediným cizincem je Adamec z Juventusu Turín. Tým vede Josef Csaplár, který byl u prvního titulu ve Slovanu, a také patron Radek Bejbl, který ve Slovanu sezonu působil.

Soupeři českého výběru jsou tři týmy z různých konců světa, ale liberecký gólman je nezná a neví, jaký fotbal se od nich dá očekávat. „Netuším, jaký hrají fotbal. Přesto doufám, že ze skupiny postoupíme, protože máme tým kvalitní. Aspoň ze druhého místa. Po posledním zápase se Slovanem máme v neděli sraz v Praze a pak letíme do Mexika. Pokud bychom neuspěli, vracíme se 27. června, ale pochopitelně budu rád, když to bude až 11. července. Nikdy v životě jsem takhle daleko nebyl a hlavně poletím poprvé letadlem. A hned prý kolem dvanácti hodin,“ sděluje Kolář svůj nejbližší program.

Češi budou hrát všechny tři zápasy v městě Torreón, kde Estadio má kapacitu třicet tisíc diváků. Prvně 19. června zde nastoupí proti USA, 22. hrají s Novým Zélandem a 25. s Uzbekistánem.

Po šampionátu v Mexiku budou ještě nějaké reprezentační srazy U17 a hráči se poté plynule posunou o rok výše, do U18. Ondřej je Liberečák a zaječí úmysly ze Slovanu rozhodně nemá, protože preferuje vzdělání. Je studentem na střední záchranářské škole, kterou pochopitelně chce zdárně vystudovat.