Novými mužstvy ročníku 2008/09 jsou Dětřichov, Český Dub B a Višňová B. Vyloženým favoritem není nikdo, snad některé béčko bude mít postupové ambice (Hrádek, Český Dub), mohlo by snad konečně překvapit Doubí a snad Raspenava.

Sokol Ruprechtice B. Stále v harcovském azylu na umělé trávě. Hrající trenéři Peter Sulo s Martinem Koškem přivítali Málka ze Stráže n. N. Áčko získalo několik nových hráčů, takže se očekává posun i v béčku. V záloze jsou ještě dorostenci, kteří kdykoli mohou nastoupit. Cílem je klidný střed a zkvalitnění hry.

Sokol Doubí. Trenér Petr Haunold má nově v týmu Radka Pošmourného a Koutského z Vratislavic. Podařilo se udržet na hostování Toneva a Braunera z Vesce, Suchana z Gasservisu. Přínosem by mohli být i exdorostenci Herkner, Pelant a Gruncl. Odešel jen Winkler do Jenišovic. V jednání jsou odchody obou Kahlů. „Vzhledem k tomu, že hrajeme osmkrát doma, bychom chtěli být po podzimu co nejvýše,“ přeje si sekretář Pavel Svinka.

SK Osečná. V přípravě to vypadalo nadějně, měli přijít čtyři noví koně, ale nakonec nepřišel nikdo. Takže místo choutek na vyšší postavení opět v osečné zůstávají při zemi. „Měl přijít gólman Švengr, protože Lukáš Sluka odešel do Rozstání. Navíc skončil kvůli zdravotním problémům Radek Penz, takže problémy s postem brankáře přetrvávají. Budeme proto rádi za prostředek tabulky,“ uvedl předseda SK Luboš Pytloun. Novým mužem je tak jen Novotný ze Ždírce a širší kádr bude doplňován z béčka.

Sokol Bulovka. S loňským kádrem i vystoupením byl trenér Vladimír Hegr spokojen. Horší to bude letos: odešel gólman Zajíček do Žitavy, Hofman je ve Višňové. Bylo prodlouženo hostování Krivčíka, přišel Závůrka, oba z Pertoltic, odkud se vrátil Kapras, dalším mužem je Treteník z Habartic. „Uvidíme jak se vypořádáme s odchodem brankáře Zajíčka, jak si mladé mužstvo sedne. Uvidíme, chtěli bychom být do 5. místa,“ uvedl trenér.

Tatran Bílý Kostel. O trénování se stará Roman Janáček, jemuž se vrátili z hostování Klíma a Ulrich. V Kostele je přáním pátá příčka.

Gasservis Liberec. U plynařů se stále roubuje „mládí se stářím“. V týmu nejsou Tošner (Krásná Studánka), Cibulka (Ruprechtice), D. Suchan (Doubí), Zahradník (N. Ves). Kamil Suchan zatím zůstává, novými tvářemi jsou Koula a L. Řepka z Ruprechtic. Trenéry jsou Jaroslav Šrám a František Chlum. „U nás je cíl jasný - udržet se v soutěži,“ říká Chlum.

SK Raspenava. Trenéři Boris Kima a Ladislav Ponc mají stejný kádr, do kterého navíc přišli Farkaš (Dubá), Martin Zeman (Hejnice), zůstává i Chmelík z Hejnic. „Jsme posílení, nikdo neodešel. Mme kvalitní kádr, takže chceme hrát na špici,“ potvrdil předseda klubu Vladimír Hanzl.

Sokol Tesla Stráž nad Nisou B. Podzimní část povede tým trenér František Pěnička, když dosavadní trenér Řízek skončil. Z mužstva odešel do Ruprechtic Málek, naopak po zranění se vrací Lukáš Dobrovolný. „Sestavu doplníme hráči z vlastního dorostu a chceme hrát uprostřed tabulky, bez problému se sestupem,“ potvrdil Pěnička.

FK Sokol Jindřichovice pod Smrkem. Na dalším hostování zůstali: Vojtíšek (Jablonné), Šisler (Kladno), Obajdin (Česká Lípa), Ležovič (Habartice), banda (Sedmihorky), Slavík (Pertoltice), Slavík jun. (Nová Ves). Ort byl vyměnen za Hradce z Nového města. „Zůstali Vološín a Lopuzsynski, z Bulovky se vrátil Hegr. Chceme dát zelenou našim mladým hráčům. V soutěži budeme bojovat o klidný střed,“ uvedl prezident klubu Petr Forman. Trenérem zůstává Milan Matoušek.

Slovan Hrádek nad Nisou B. Novým trenérem je Milan Fujáček, kterému oznámili konec kariéry kvůli zaměstnání Lichtner, Mikenda a Kozák. Z dorostu přišel nadějný Rob, z Václavic Marek. „Loni skončil Hrádek jako nováček čtvrtý, což nebylo vůbec špatné. Doufáme opět v podobně umístění na špici,“ sdělil Fujáček.

FK Nová Ves B. Trenéři Miki Nevyhoštěný a Karel Martínek nezaznamenali pohyb v týmu. Do změny sestavy prý může zasáhnout jen úmrtí. Legendy zůstávají pohromadě. „Chceme si zahrát dobrý fotbal v dobré partě s dobrými fotbalisty a pozlobit mládí. To je náš cíl,“ poznamenal Nevyhoštěný.

Viktoria Dětřichov. Dětřichovští dobrovolně opustili I. A třídu a z kádru nezůstal kámen na kameni. Do Stráže n. N. šli Kareš a Skalický st., do Višňové Netolický, Koťátko přes Frýdlant skončil v Ruprechticích, Kutílek do Frýdlantu. Gólman Zeman údajně také nezůstane. Z Dolní Řasnice se vrátil Saiko, který bude hrajícím trenérem, z Kunratic přišěel Krejcar, z Dolní Řasnice Chmelař, zůstal Vágner. Z Frýdlantu se čeká hráčská kompenzace. „Máme úzký kádr a soutěž neznáme. Nevíme do čeho jdeme, nechceme mít sestupové starosti,“ uvedl sekretář klubu Jiří Květ.

PFC Český Dub B. Trenér Vlastimil Hon se bude muset obejít bez Pavla Pěničky, který skončil s fotbalem, ale má příslib hraní od Petra Bulíře. Kádr nováčka zůstal jinak pohromadě, jen Pavel Bulíř namířil zpět do Rozstání. Z dorostu se posunuli Kolomazník a Pánek, z Vratislavic přišel Kumprecht. Pokud bude příznivé počasí, odehrají domácí zápasy na hlavním stadionu, v případě nepřízně se hraje v Bohumilči. „Uvidíme, co s námi vyšší soutěž udělá. Vše bude také odvislé od pomoci áčkařů. Jinak chceme hrát dobrý fotbal a vklidu středu tabulky,“ dodal Hon.

Jiskra Višňová B. Nováček s trenéry Zdeňkem Cýrusem a Jiřím Chadimou nedoznal změny v sestavě. Jen se do Vísky vrátil Mikeš, naopak po několika letech pauzy začal chytat Miroslav Pešek. „Ti, kteří se nevejdou do áčka, přejdou do béčka, a tím se rezerva zkvalitní. Je to pro nás první sezona, takže bychom chtěli střed tabulky, bez starostí se sestupem,“ sdělil sekretář Milan Mazánek.