To, o čem si už o víkendu cvrlikali vrabci na střeše, ale vedení Slovanu Liberec to stále nechtělo oficiálně potvrdit, se stalo skutečností. Novým trenérem fotbalistů Liberce se stal Jaroslav Šilhavý.

Na lavičce Slovanu nahradí Petra Radu, který z Liberce po sezoně zamířil do Teplic. Šilhavý, jenž naposledy vedl České Budějovice a po skončení smlouvy odešel, by měl podle tiskového mluvčího Liberce Lukáše Váni podepsat v klubu kontrakt na dobu neurčitou.

„Toto angažmá vnímám jako obrovskou čest, v mé trenérské kariéře je to obrovská výzva. Liberec je na naší fotbalové mapě hodně dobře zaveden, má skvělé zázemí a je tu velmi dobrý kádr. Těším se na spolupráci s tímto úspěšným klubem,“ uvedl Šilhavý pro klubový web.

První kontakty s Libercem podle něj proběhly po posledním kole uplynulé sezony, ve kterém se pod Ještědem loučil remízou 3:3 s českobudějovickou lavičkou. „Shodou náhod jsme hráli poslední kolo se Slovanem a tam jsem zachytil první náznaky, že bych mohl být v okruhu kandidátů. V minulém týdnu mě kontaktoval člen představenstva pan Marek, v pondělí jsem měl schůzku v Liberci s vedením klubu, kde jsme se dohodli na podmínkách i podobě budoucí smlouvy, kterou podepíšeme v nejbližších dnech,“ řekl Šilhavý.

„Toto angažmá vnímám jako obrovskou čest, v mé trenérské kariéře je to obrovská výzva. Liberec je na naší fotbalové mapě hodně dobře zaveden, má skvělé zázemí a je tu velmi dobrý kádr. Těším se na spolupráci s tímto úspěšným klubem.“ Jaroslav Šilhavý, trenér Slovanu Liberec

V Liberci by rád pokračoval ve fotbalu, který Slovan předváděl pod Radou. „Věřím, že navážu na práci, co tu udělal Petr Rada. Hrál se tu dobrý fotbal a já bych chtěl v tomto trendu pokračovat,“ uvedl Šilhavý. S Radou byl v posledních dnech v kontaktu. „Jsem s Petrem velmi dobrý kamarád. Mluvil jsem s ním o situaci v klubu, o tom jak to tu chodí. Ptal jsem se ho i na konkrétní hráče,“ prohlásil Šilhavý.

Liberec pod jeho vedením začne přípravu 20. června. „Plán přípravy jsem viděl jen velmi okrajově. Pokud budou změny, tak jen drobné. Určitě nebudeme hráčům krátit či prodlužovat dovolenou, nepředpokládám ani změny v soustředěních,“ dodal.

Osmačtyřicetiletý Šilhavý zažije pod Ještědem své čtvrté prvoligové angažmá. Nejprve v sezoně 2007/08 vedl Kladno, pak odešel do Plzně, kde vydržel jen devět zápasů. Od října roku 2009 až do konce této sezony vedl České Budějovice, které pod ním skončily na třináctém a nyní na jedenáctém místě.
Šilhavý má na svém kontě také 465 zápasů odehraných v nejvyšší soutěži, což z něj činí českého rekordmana.

Je desátým trenérem v prvoligové historii klubu. Před ním působili v roli hlavních koučů Petržela, Štol, Petřík, Škorpil, Csaplár, Griga, Lavička, Zach, poté podruhé Škorpil a podruhé Petřík, a naposledy Rada.

Jaroslav Šilhavý

Narozen 3. listopadu 1961 v Plzni. Za 19 let své hráčské kariéry odehrál Šilhavý neuvěřitelných 457 ligových zápasů. Oblékal dres čtyř klubů. Rudá hvězda Cheb, SK Slavia Praha, Petra Drnovice a FK Viktoria Žižkov.

Právě na Žižkově začínal v roce 1999 i svou trenérskou kariéru. Ta je spjatá i s trenéry, kteří v Liberci trénovali. Jaroslav Šilhavý spolupracoval s trenéry Vítězslavem Lavičkou, Stanislavem Grigou a Petrem Radou. S Lavičkou spolupracoval na Žižkově, s Grigou na Spartě a s Radou byl u reprezentace. Jako hlavní trenér v Gambrinus lize debutoval Šilhavý na lavičce Kladna. To se pod jeho vedením celkem pohodlně zachránilo. Další štací Jaroslava Šilhavého byla Plzeň. Poslední ligovou zastávkou Jaroslava Šilhavého byly České Budějovice. Tam v říjnu 2009 nahradil trenéra Pavla Tobiáše. V Českých Budějovicích mu skončila smlouva.

S využitím ČTK