Po skončení jarní části přeboru 2016/17 šlo automaticky do divize postupující Mšeno. Jenže zádrhele v soutěžích Česka (divize a III. liga) měly za následek to, že bylo druhé místo do divizních soutěží nabídnuto navíc České Lípě. Jenže navíc přebor dál nechtěly hrát kluby Bozkova (až I. B třída) a také Lomnice nad Popelkou. Při sestupu posledních, tragických Semil a postupu Přepeř a Rovenska z I. A třídy byl najednou počet mužstev v soutěži pouhopouhých jedenáct! Byly sice osloveny další kluby v I. A třídě, jestli by nechtěly hrát nejvyšší soutěž v kraji, ale nikdo zájem neměl. Proto LKFS ponechal Semily v soutěži (!) a počet týmů zredukoval na tucet. Přebor bude mít sice nadstavbu po odehrání základní části, ale ruku na srdce: to, co bylo letos na jaře se stejným modelem v I. B třídě, byla dost tragédie. V I. B třídě se tento model neosvědčil a opět se v nové sezoně bude hrát ve čtrnácti. Také proto se musela tato nejnižší krajská soutěž doplnit o týmy z okresních přeborů. Jedinou stálicí tak zůstává I. A třída.

Faktem je, že je čím dál méně hráčů a některé týmy hrají bez většího tréninkového zatížení. Nejsou lidi, což bylo vidět naposledy na Bulovce z Liberecka, která během tří let sestoupila z I. B třídy až do samotného pralesa III. třídy. Podobný osud má z Liberecka i Osečná, která z I. B třídy šla také až do III. třídy.

Krajský přebor

Soutěž opustily do divize po zásluze nejkvalitnější Mšeno a Česká Lípa, favoritem se jeví být ambiciózní tým Přepeř, za něhož nastupuje celá armáda exligových hráčů (mj. Abrahám, Bína, Nesvadba, Petřík). Přepeře jsou nováčkem, když suverénně s kvalitním kádrem vyhrály I. A třídu. Těžko se bavit o ostatních, zvědavi jsme na Semily, které se s ubohými 6 body zachránily, ale na jaře některé zápasy nebyly špatné. Frýdlant skončil předposlední, má však zase o rok zkušenější mladý tým. Druhý postupující z I. A třídy Rovensko má řadu zkušených borců, ale přebor je přece jen o level výš. V horních patrech by mohly působit Velké Hamry, Skalice, Doksy, Sedmihorky i Železný Brod.

I. A třída

Nováčky z I. B třídy jsou dva týmy z Jablonecka - Mšeno B a Pěnčín, oba s kvalitními kádry. Navíc Mšeno bude těžit z fluktuantů divizního áčka. Z přeboru zde bude hrát dobrovolně sestoupivší Lomnice. Standardní budou jistě výkony Hejnic, Rynoltic, Stráže pod Ralskem, Rapidu a Doubí. Zajímavé budou jistě výkony Krásné Studánky, která řešila celý rok problémy s kádrem a byla před rozpuštěním.

Derby v I. A třídě

Půltucet mužstev v soutěži je z Liberecka, přímo z krajského měta pak Doubí, Krásná Studánka a Ruprechtice a VTJ Rapid Liberec. První místní derby je hned 20. srpna, kdy od 17 hodin na Rapidu hraje místní VTJ Rapid Liberec s Doubím.

I. B třída

Dvanáctičlenné skupiny s následnou nadstavbou nebyly kluby kvitovány, a tak LKFS doplnil obě soutěže opět na čtrnáct. V soutěžích tak nefungují ty nejhorší - Kokonín, Osečná a Frýdlant B. O postup budou jistě opět usilovat Jenišovice, které v uplynulém ročníku prohrály boj o postup v posledním kole se Mšenem B, o návrat se pokusí Stráž nad Nisou, která sestoupila z I. A třídy. Jistě oživením v této západní skupině (Českolipsko-liberecké) budou oba nováčci z Liberecka - Vesec a Chrastava B. Ve východní skupině (Jablonecko-semilské) není favorit vyhraněný, čeřit postupové vody by mohl nováček z Bělé.