Deset let doma fotbalisté Viktorie Plzeň neporazili v lize Liberec. A nedokázali to ani v sobotu.

Deštěm promáčený duel úvodního kola nové sezony Gambrinus ligy skončil smírně 2:2, i když domácí v utkání dvakrát vedli.

„V první půli naše hra snesla přísnější měřítko, ve druhé byl aktivnější Slovan Liberec. Hrál velmi dobře kombinačně, s jeho hrou jsme měli problémy,“ přiznal kouč Viktorie Plzeň Pavel Vrba, kterého mrzelo, že tým v utkání dvakrát vedl, přesto se musel o body nakonec dělit.

„Tohle by se nám zejména na domácím trávníku stávat nemělo. Je to nepříjemné,“ konstatoval trenér Plzně, který poslal na hřiště stejnou sestavu jako ve středečním utkání proti Trondheimu.

Plzeň vedla už v šestnácté minutě krásnou trefou Rajtorala do šibenice, jenže stejný hráč neuhlídal za pár minut Breznaníka a ten hlavou překonal Daňka.

Domácí ještě do přestávky vstřelil vedoucí gól Bystroněm, ale už dvě minuty po přestávce dal výsledku konečnou podobu lišák Štajner po předchozí parádní trefě „nůžkami“ Breznaníka, jehož bombu Daněk vyrazil před sebe.

„Svým hráčům budu při obou situacích vyčítat špatné postavení a hlavně malý důraz,“ potvrdil Vrba.

Plzni ale nejvíc oproti minulé sezoně či zápasům předkola Ligy mistrů chyběla úderná síla v ofenzivě. Bakoš na hrotu útoku nevyhrál snad jediný hlavičkový souboj s Nezmarem, Petržela se na kraji zálohy doslova trápil.

„Bylo to trochu komplikovanější, utkání v Norsku skončilo pozdě večer, druhý den cesta domů, ale hráči by to měli zvládnout. Únava se trochu projevila, ale tím nechci snižovat výkon Liberce, hrál velmi dobře,“ zdůraznil Vrba.

Liberecký trenér Jaroslav Šilhavý neskrýval spokojenost s výsledkem i hrou týmu, který převzal letos v létě po Petru Radovi. „V první půli byla Plzeň lepší, ve druhé my, kdy jsme chvílemi soupeře přehrávali. Mrzí mě, že po vyloučení Čišovského jsme se více neprali o výhru, ale i bod z Plzně je velmi cenný,“ uvedl Šilhavý.

V závěru zápasu sudí Zelinka domácímu Čišovskému za faul udělil bez váhání druhou žlutou kartu a Plzeň dohrávala zápas o desíti.
Myšlenky Viktorie už ale směřují ke středě, kdy ji čeká doma odveta třetího předkola Ligy mistrů s Trondheimem. Jde o hodně, ve hře je bonus osmdesát milionů korun a postup do play off Ligy mistrů.

„Změnit musíme především to, že budeme lepší v ofenzivě. A také nesmíme udělat tolik chyb jako proti Liberci. Stačí nám sice remíza, ale na to spoléhat nesmíme,“ varuje Vrba.

Kapitán Slovanu Jan Nezmar uvedl: „Určitě to není špatný začátek uhrát remízu na hřišti mistra. Na druhou stranu si myslím, že jsme tu dnes měli i na vítězství. Středeční zápas soupeře neberu jako naši výhodu, být to v půlce sezóny tak ano, na začátku je to ale spíš výhoda pro domácí, kteří jsou rozehranější. Otázka ale je, co to udělalo s jejich koncentrací, možná mají v hlavě to předkolo Ligy mistrů. Myslím, že naše obrana neodvedla špatnou práci. Ty góly byly po individuálních chybách, ten první jde konkrétně na můj vrub, kdy jsem to nechtěl odkopnout na tribunu, ale konstruktivně rozehrát, bohužel jsem trefil spoluhráče a Rajtoral to zase trefil parádně.“