Dnes odpoledne držme fotbalovému Liberci palce! Čeká ho odveta v předkole Ligy mistrů v dalekém Kazachstánu, devátém největším státě světa. Jeho mistr Šachťor Karaganda musí dohánět jednogólové manko ze stadionu U Nisy, kde se trefil Vojtěch Hadaščok.Slovan Liberec byl v historii úvodních zápasů evropských pohárů zatím úspěšný. Pokud začínal pohárovou pouť v domácím prostředí a U Nisy zvítězil, následně neměl problém v odvetě. Takže statisticky vzato, v Karagandě by neměl být problém postup potvrdit.

Potřetí o Champions League

Slovan hraje o Ligu mistrů potřetí: Poprvé v roce 2002 zahajoval na AC Milán (14. srpna), kde podlehl 0:1 a v odvetě U Nisy 28. srpna slavně vyhrál 2:1 (góly Slepička a Langer).

Podruhé to byl Spartak Moskva v roce 2006 9. srpna doma remizoval 0:0 a v Moskvě 23. srpna padl 1:2 (Hodúr).

Nyní vstoupil Liberec do bojů o LM již 17. července a Karagandu porazil 1:0 (Hadaščok). Odveta se hraje dnes, a přestože Slovan v českém Superpoháru nepřesvědčil (Olomouc 0:2), bude herně jistě zase o něco lepší.

Letecká cesta do hornické Karagandy uprostřed Kazachstánu trvala charterovým Boeingem 737-800 pět hodin a pět minut. Od Kostanaje, kde Slovan hrál před pěti lety to je ještě o 1000 km dále na východ.

Cesta začala z Prahy v 7.20 hodin a po patnácti minutách letu viděli účastníci letu Liberec a Ještěd. Boeing přistál na karagandském letišti, kde osmdesátičlennou výpravu přivítalo hezkých 28 stupňů tepla.

Fotbalisté se ubytovali v hotelu Kosmonaut a po hodině odjeli na stadion k tréninku. Fotbalový stadion v půlmilionové Karagandě, kde se bude hrát odveta, má kapacitu 19 tisíc míst a očekává se, že přijde na dnešní duel 10 tisíc diváků.

Šachťor hraje přes léto ligu

Zatímco Slovan odehrál po červnové přestávce v tomto měsíci dva „ostré" zápasy (17. 7. Karaganda 1:0 a 20. 7. Olomouc 0:2), soupeř hraje ligu systémem jaro podzim, takže je za polovinou soutěže. Je zajímavé, že oba červnové zápasy prohrál 0:1 (16. 6. Kyzylgorda a 24. 6. Aktobe). V červenci hned 1. 7. porazil rivala o titul Kostanaj 3:0 a 9. 7. Taldykorgan venku 5:1.

A pak v předkole o LM podlehl Slovanu 0:1.

Šachťor v domácím prostředí zaváhal jen jedinkrát v tomto ročníku, kdy remizoval 1:1 s týmem Šymkent. Karaganda je ve čtrnáctičlenné ligové tabulce zatím třetí se ztrátou dvou bodů na vedoucí Kostanaj, ale má o zápas méně. Bilance je z 16 utkání: 10 výher, 1 plichta a 5 proher při skóre 31:12.

Trenér Jaroslav Šilhavý má ve svém kádru celkem devět nových tváří, včetně 17letého brankářského benjamínka Ondřeje Koláře, i nejstarších Zbyňka Hauzra a Tomáše Janů. A to je pořádná porce na jejich zapracování.

Zatím ve dvou soutěžních zápasech vyzkoušel 18 borců, z nichž nejvíce (180 minut) odehráli Bičík, Kelić, Kušnír, Fleišman, Vácha. Štajner má 172 minut a nejméně pak Morozenko (10).

Otazník nad Breznaníkem

Z 24členného kádru chybí ze soupisky Michael Rabušic, který je po operaci. Ještě včera nebyl zcela v pořádku záložník Michal Breznaník, jehož bolelo „vyhozené" rameno z duelu s Olomoucí. A o jeho startu se rozhodne na předzápasovém tréninku.

„Pokud nebude stoprocentně fit, nenastoupí," potvrdil trenér Šilhavý, ale ví, že nastoupí do středu obrany nezmar Jan Nezmar, který od soustředění v Rakousku má zlomený malíček na pravé noze.

Problémy z hrudníkem má také od rakouského soustředění Jan Blažek, také u něj se rozhodne před utkáním.

„Budeme se snažit hrát aktivně, protože na 0:0 se hrát nedá, i když by nás takový výsledek posunul dál. Pokusíme se hrát na brejky, ale také zároveň musíme být pozorní v obraně," dodal.

V týmu trenéra Šilhavého jsou čtyři pamětníci bojů o LM Tomáš Janů, Jan Nezmar, Jan Blažek a Zbyněk Hauzr. Ale nastoupí zřejmě jen první dva jmenovaní.

Ruskému trenérovi Šachťoru Viktoru Kumykovovi bude stále chybět loňský nejlepší střelec Chižňičenko, který vstřelil 16 branek.

Ale na začátku června si přivodil zranění křížových vazů. Jeho roli by měl zastat Finončenko, kapitán a kvalitní útočník, který byl U Nisy hodně nepříjemný.

V týmu Šachťoru je celkem dvanáct reprezentantů jak domácích, tak i z dalších zemí (Kazachstán, Litva, Bělorusko, Bosna a Hercegovina).