Rok marodil, poté po uzdravení strávil jarní část sezony na dalším hostování v Baníku Ostrava. Nyní se historie opakuje, Vácha (momentálně 20letý) přichází hostovat na rok do Slovanu. Smlouva navíc obsahuje přestupovou opci.

Lukáš Vácha se narodil 13. května 1989 a je odchovancem pražské Slavie. V ligovém kádru Slavie ale odehrál jedinou minutu. Ligové zkušenosti nejprve sbíral na hostování v Jablonci a naposledy v Baníku Ostrava.

Prošel většinou mládežnických reprezentací a patřil v nich k základním stavebním kamenům, což dokládá počet odehraných zápasů. V roce 2006 získal na ME do 17 let v Lucembursku stříbrnou medaili, Česko prohrálo až v penaltovém rozstřelu s Ruskem. Od jara 2009 je v kádru české reprezentace do 21 let.

V neděli ho poprvé viděli na domácím stadionu U Nisy fanoušci Liberce, a nutno podotknout, že se jim jeho aktivní způsob hry v přípravném utkání s Vlašimí (1:0) velice zamlouval. Hrál na postu krajního záložníka, ale často ho bylo vidět po celém hřišti. A do soubojů chodil s takovou vervou, že by neinformovaný pozorovatel vůbec nehádal jeho předchozí zdravotní trable. „Zdravotně jsem stoprocentně v pořádku,“ oznámil Lukáš Vácha na pondělní tiskové konferenci Slovanu.

Univerzální fotbalista nastupoval na jaře v Ostravě na postu krajního obránce. „Nasbíral jsem tam devět ligových startů. V obraně jsem schopen hrát a tam to bylo nutné, protože Baníku se zranil Radim Řezník. Ale v záloze se mi hraje lépe, to nepopírám.“

Jak moc velkým problémem jsou pro Váchu neustálé změny klubů, prakticky pořád je na hostování…? „Jsem kmenovým hráčem Slavie a tam nebylo moc šancí se prosadit. Pro mě je důležité hrát a jsem moc rád, že opakovaně přišla tahle liberecká nabídka. Rád bych se v Liberci prosadil tak, abych tady po roce mohl podepsat smlouvu.“

Konkurence ve středové řadě Liberce je však značná a bude opravdu zajímavé sledovat, jak trenéři Slovanu vymyslí složení zálohy. Momentálně do ní mají k dispozici kromě zraněného Papouška plných jedenáct hráčů, včetně nových balkánských posil. O místo na slunci se poperou Vácha, Liška (ten ale nemůže v prvním sobotním utkání s Kladnem nastoupit kvůli karetnímu trestu, podobně jako útočníci Kerić a Blažek), Gecov, Dočkal, Frejlach, Čorić (Chorv.), Vlasko, Dort, Purić (Bosna), Bosanćić (Srbsko) a Dostálek z B mužstva.