Naposledy vyběhli v sobotu na ligový trávník veteráni v dresu Slovanu Liberec, kteří letos oslavili či oslaví čtyřicátiny brankář Zbyněk Hauzr a středopolař Tomáš Janů.

Dočkali se velkých ovací už před výkopem utkání s Příbramí. Oba dostali od klubu poukazy v hodnotě 40 tisíc korun. Janů ho využije na golfové vybavení, Hauzr si to ještě promyslí. Oba obdrželi také dresy s počtem ligových startů. Devětatřicetiletý Janů jich posbíral 349, o půl roku starší Hauzr 141.

Během zápasu celý stadion opakovaně skandoval jejich jména, po změně stran pak všichni fanoušci povstali, když veteráni opouštěli trávník. Nejprve po hodině hry střídal Janů, v poslední minutě pak i Hauzr. Zápasu, který skončil 1:1, se zhostili důstojně. Janů s kapitánskou páskou ve středu pole nezkazil ani jednu přihrávku. Hauzr inkasoval gól pouze z penalty, a třikrát úspěšně zasáhl při nebezpečných brejcích soupeře.

„Remíza mě hodně mrzí, protože jsme nedosáhli na ligový rekord v sérii výher v řadě," podotkl Tomáš Janů. „Ale jinak jsem atmosférou nadšený. Diváci byli skvělí. Počasí také, jen ještě mohlo víc pršet (ironicky). Při odchodu z trávníku mě hlavně diváci dojali k slzám. Ale aspoň jsem nebrečel tolik jako Honza Nezmar při jeho podzimní rozlučce."

Zbyněk Hauzr se prý slzám ubránil. „Šel jsem střídat až v poslední minutě a málem to nevyšlo. Soupeř měl pořád balon a házel auty a trenéři neradi střídají, když má druhé mužstvo míč v držení. Do breku mi bylo spíš, když v šedesáté odcházel Pady (přezdívka Tomáše Janů). To mě dojalo víc, než když jsem šel já."

Pro Tomáše Janů bylo symbolické, že se loučil v utkání s Příbramí, kde s fotbalem začínal. „Vzpomínky ve mně začaly hlodat už na předzápasovém soustředění na hotelu, když si člověk na pokoji v hlavě promítl tu kariéru dozadu. Vzpomněl jsem si, jak jsem začínal v šestnácti letech v Příbrami na škváře, Jarda Starka (šéf příbramského klubu) mě přivedl k fotbalu," vyprávěl Janů. V hledišti měl i maminku, která na zápas do Liberce vyrazila z Příbrami úplně poprvé.

Pro oba hráče jsou nejlepšími vzpomínkami na kariéru v Liberci tři mistrovské tituly a zápasy s velkokluby v evropských pohárech. „Když jsme hráli v roce dva tisíce v Liverpoolu, tak na to se nedá zapomenout," vzpomínal Hauzr. „Už jen atmosféra v ulicích při cestě autobusem z hotelu na stadion, potom jak jsme byli vykulení na Anfield Road a nevěděli, co s námi domácí hvězdy udělají. Nakonec jsme uhráli docela přijatelný výsledek (prohru 0:1 pozn. red.)."

Janů i Hauzr s největší pravděpodobností i po konci kariéry zůstanou v Liberci. Janů by se chtěl stát klubovým kondičním trenérem, Hauzr má dostat na starost výchovu brankářů od žáků (trenér brankářů áčka Veselý u mužstva zůstává).