Dnes dopoledne vstoupil do své letní přípravy Slovan Liberec s novým trenérem a bez slovenského špílmachra Ďubka. Klub, který se v uplynulé sezoně dost trápil se sestupem, ale nakonec se zachránil a navíc získal tuzemský pohár, jeho úspěšný lodivod David Vavruška opustil a trénuje Teplice.

Liberec dlouho mlžil angažování nového kouče Jindřicha Trpišovského, který přichází do Liberce jako ligový nováček, když předtím trénoval druholigovou Viktorii Žižkov. Spolu s ním přicházejí ze Žižkova také asistenti Zdeněk Houštecký a Jaroslav Köstl i trenér brankářů Štěpán Kolář. A také první nová tvář Zdeněk Folprecht ze stejného klubu, jinak kmenový hráč Sparty.

Ještě nevedl první trénink a již počítal hráčské mínusy: Breznaník je zpět ve Spartě a Ďubek po roce přestoupil zpět do Ružomberoku. Takže slovenská "mafie" odpočetla další dva borce. Navíc chybí záložník Martin Frýdek, který reprezentuje na evropském šampionáttu jedenadvacítek.

"Trénování v lize je pro mě obrovská výzva. Chtěl bych praktikovat náročný fotbal s presinkem a být doma dominantnější. A aby to byl také pohledný fotbal. Chceme být úspěšní v lize i evropském poháru," nastínil nový trenér, který se dobrým fotbalem prosazoval již v Žižkově. S Trpišovským přišel již Folprecht a dá se předpokládat, že by mohli přijít i další borci ze Žižkova. Liberec má problémy ve středu obrany, které by mohl vyřešit příchod Švejdíka ze Sparty. "Otázka jem v jakém stavu budou jednání ohledně odchodu Frýdka do Sparty. Chtěli bychom pak řešit příchody krajních halvů a ofenzivu. Ještě nevíme, co bude s brankářem Ondrou Kolářem. Měl problémy s achilovkou, takže to je taková časovaná bomba. Pokud by nebyl fit, bylo by to s postem gólmana špatné," podotkl sportovní ředitel Jan Nezmar, který přiznal, že naťukl příchod Rabušice zpět do Slovanu.

Celkem bylo včera v kabině 27 borců, novými Uruguajec Costa, Folprecht a Hovorka ze Sparty, Bong z juniorky, Novotný se vrátil z Varnsdorfu a také "ztracený syn" Moustapha Ndiaye. Chyběli Obročník (po operaci), Delargeho zlobí kotník a Kolář má dlouhodobé problémy s achilovkou. Při včerejším úvodním tréninku přišli navštívit kabinu bývalí hráči Přemysl Kovář (Hapoel Haifa) a Michael Rabušic (Verona).

Slovan bude nyní trénovat dvoufázově a první přípravný zápas odehraje v sobotu 27. června v Nymburku proti Táborsku. Liberec se díky výhře v domácím poháru probojoval do Evropské ligy a bude reprezentovat Česko ve 3. předkole evropského poháru (1. a 8. srpna).

Přípravu absolvuje Liberec v domácích podmínkách, ale byl pozván úřadujícím mistrem Švédska Malmö k přípravnému zápasu na sever Evropy.