Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liberecký rozhodčí Ubias na mistrovství Evropy "21"

Liberec /ROZHOVOR/ - Jediným zástupcem českého fotbalu na finálovém turnaji ME 21 ve Švédsku byl liberecký rozhodčí Emil Ubias (36). Pro Ubiase i český fotbal jistě vyznamenání. Ubias je jinak asistentem rozhodčího v nejvyšší soutěži u nás od roku 2004.

11.7.2009
SDÍLEJ:

PŘED ZÁPASEM ŠPANĚLSKO – NĚMECKO. Zleva Belgičan De Bruyn, hlavní Francouz Chapron a Ubias. Foto: EU

Vaše premiéra při kvalifikaci na MS 2010 byl zápas Finsko -Lichtenštejnsko (2:1) letos 6. června.
Na mezinárodním utkání v zahraničí jsem měl premiéru v roce 2006, shodou okolností ve Švédsku. Jednalo se o přátelské utkání U-21 Švédsko – Německo v Malmö. O dva roky později jsem byl schválen na mezinárodní listinu asistentů FIFA (ČR má celkem 6 hlavních a 10 asistentů). Utkání kvalifikace MS 2010 v Helsinkách bylo skutečně úžasné, i když na stadion, kde manželé Zátopkovi vyhráli olympijské medaile přišlo o pár dní později na utkání s Ruskem 35 000 diváků.

Jaké to je - před 21 tisíci diváky - lítat na lajně?
Diváci vás udržují ve varu, ale člověk je během zápasu nemůže nějak vnímat, protože se musí soustředit na dění na hřišti. Tam vám zkrátka nesmí nic uniknout.

Jaká je vaše kariéra rozhodčího?
K pískání jsem se dostal v roce 1991 poté, co jsem nedostával v klubu příležitost jako brankář v mladším dorostu. První utkání v okrese jsem odřídil ve III. třídě Sever v Dětřichově s Horní Řasnicí (7:1). Po půl roce jsem postoupil do I. B třídy a tam jsem byl dva roky. Další dva roky jsem pískal v I. A třídě a nakonec po dvou letech v krajském přeboru (v roce 1997) jsem postoupil do divize, kde jsem rozhodoval dalších pět let a v roce 2002 jsem se dostal do ČFL. V roce 2004 jsem společně s dalšími třemi nováčky z Čech (Jech, Jílek, Příhoda) postoupil do profesionálních soutěží. Nakonec jsem byl v roce 2008 zařazen na mezinárodní listinu asistentů FIFA.

V přípravách, jak v létě, tak i zimě jste často obsazován.
V profesionálních soutěžích mám odmáváno kolem 130 utkání, ale zcela jistě by to všechno bylo k ničemu, kdybych nenasbíral zkušenosti v nižších soutěžích. Sbírání zápasových zkušeností je tím nejlepším, čím se rozhodčí učí; to v knížkách nikde nenajdete.

Kdy jste se dozvěděl o nominaci do Švédska a jak jste se pak na takový podnik připravoval?
Email z KR UEFA mi dorazil na začátku dubna. Vzhledem k tomu, že člověk musí být připravený na utkání každý víkend, neznamenalo to v mém případě nějak mimořádnou změnu v obsahu, ale spíše v objemu přípravy – tréninkové plány na hrací ploše, rychlostní vytrvalosti, ale i startovní rychlosti. Den po příletu se konaly fyzické prověrky, které jsme běželi za vytrvalého hustého deště a teploty asi 13°C. Loni jsem absolvolval na ME U-19 v Praze také testy s tím rozdílem, že na tartanu bylo 35°C, ale nemůžete si dovolit je neudělat… Vzhledem k tomu, že se angličtinou také živím, tak to pro mne problém nebyl, ale kdo by neuměl, jel by domů stejně rychle.

Kolik zápasů jste ve Švédsku mával?
Celkem tři: Španělsko – Německo, Anglie – Španělsko a Bělorusko – Itálie.

Byl nějaký problém? Asi ne, umíte anglicky. Byla nějaká potřeba mladé hráče v daném utkání nějak usměrňovat?
Všechny týmy byly za začátku turnaje poučeny o tom, na co si musí dát během turnaje pozor a toto se zcela jistě vyplatilo. Zbytečných žlutých karet bylo opravdu minimum. Pro mne osobně nastala nejkritičtější situace ve třetím utkání (Bělorusko – Itálie), ve kterém šlo oběma týmům ještě o přímý postup. Italové vstřelili v 75. minutě branku, které předcházely dvě složité ofsajdové situace. Bělorusové přestali hrát a vehementně reklamovali ofsajd italských hráčů. Následně byla celá situace promítnuta na obří obrazovce a Bělorusové běželi k hlavnímu rozhodčímu Circhettovi ze Švýcarska a dožadovali se odvolání vstřelené branky. I když jsem mohl, na opakovaný záběr jsem se na obrazovce nepodíval a věřil ve správnost svého rozhodnutí. Když jsme po utkání odcházeli ze hřiště, frustrovaní Bělorusové ukazovali palec dolů. Bylo mi všelijak, ale když jsem asi v jednu hodinu ráno po zápase viděl zpomalený videozáznam na DVD, oddechl jsem si, protože obě přihrávky byly vyslány v době, kdy hráči Itálie stáli na úrovni bránících Bělorusů.

Jak vás komise hodnotila?
Vzhledem k tomu, že jsme se v této sestavě sešli poprvé, byla nutná detailní příprava před každým utkáním. Pohovor před utkáním, samozřejmě v angličtině, nám v hotelu zabral vždy asi jednu hodinu. Po každém zápase následoval druhý den asi hodinový rozbor u videa. Delegáti (celkem zde byli tři členové komise rozhodčích UEFA – osobnosti jako Marc Batta, Hugh Dallas a Bo Karlsson) se každého z nás zeptali na pocity a případné chyby z utkání, jichž jsme si vědomi, úroveň spolupráce a případně kladné hodnocení ostatních členů týmu. Takže hodnocení byla spíše diskuzemi a známky si komise nechala pro interní potřebu a nás s nimi neseznamovala. Navíc, všech předzápasových pohovorů i pozápasových hodnocení se účastnil sportovní psycholog UEFA, Mattia Piffaretti, který sledoval všechna utkání a svými postřehy nám občas velmi pomohl.

Jak jste byl se sebou spokojen?
Vždy můžete udělat něco jinak, někde setinu vteřiny počkat, jindy zvednout praporek dřív. Takže pokud hodnotím to, co jsem udělal na hřišti, pak spokojený budu, pokud jsem alespoň trochu přispěl ke slušné úrovni rozhodčích na turnaji. Samotnou delegaci na ME hodnotím nejenom jako svůj obrovský osobní úspěch, ale i úspěch českého rozhodcovství.
Na podobnou příležitost jsme čekali přes 5 let! Stále věřím, že čeští rozhodčí budou dostávat více příležitostí v zahraničí a s rostoucí kvalitou zápasů poroste i kvalita v domácích soutěžích. Je nutné, aby ve skupinách “postupovali” hlavní rozhodčí, protože bez nich se asistent, ať už má jakékoliv předpoklady, nikam nedostane. Mistrovství Evropy “jednadvacítek” je pro asistenta nejvyšší turnaj, na který přijde delegace tzv. na jméno.

A ten top zápas?
Každý ze zápasů byl pro mne zážitkem. Zápasy Španělska s Německem a Anglií na vyprodaném stadionu v Göteborgu sledovalo přes 15 000 diváků, včetně prezidenta UEFA Platiniho, ale i další miliony ve 150 zemích, kam se přenosy přenášely.

Jistě Vám doma držely holky palce. Manželka je útočnicí Slovanu ve II. lize - Zdena, rozená Prokopová a malá Victoria bude mít po rodičích blízko k fotbalu.
Rozhodně. Některé přenosy přenášela německá ZDF, a tak jsem čekal, co mi z domova napíšou za zprávy. Nicméně, bez takové rodinné podpory bych si působení nejenom na onom mistrovství nedokázal vůbec představit. Můj dík patří celé naší široké rodině za celý rok a každý víkend, co vyrážím na zápasy.

Co vám mistrovství dalo?
Kromě nesmazatelných zážitků i hromadu nových přátel, které spojuje fotbal. Na základně ve Falkenbergu, i po čas celého mistrovství si nás opravdu hleděli – perfektně organizované každodenní tréninky na stadionu, výjezdy na zápasy, ale i oddechový čas v zábavním parku. A starali se o nás i lidé, kteří s rozhodčími nemají zase tak mnoho společného. Víte, v zahraničí nás nikdo nestrká do jednoho pytle. Jakou jsou dobří a špatní hráči, jsou i dobří a špatní rozhodčí. Stejně tak i výbornému fotbalistovi se nepovede zápas, to samé se může stát i české rozhodcovské jedničce. V zahraničí se i rozhodčí bere jako reprezentant země, u nás je tato představa ještě daleko. Doufám, že se to změní a lidé budou i nás brát vážně.

Jaké máte jako sudí plány. ME 21, kvalifikace MS, takže dál by to mělo být logicky mistrovství světa. Jak silná je konkurence?
Jak už jsem řekl, bez hlavních rozhodčích se nikam asistent nedostane. Proto jim přeji, aby se jich co nejvíc dostalo do tzv. Elite skupiny, aby se na dalším ME nebo MS dospělých uplatnili spolu s českými asistenty. Jinak já mám nejbližší příležitost zamávat si mezinárodně zhruba za 14 dní ve druhém odvetném kole Evropské ligy mezi moldavskou Iskra-Stal Ribnita a bulharskou Varnou. Šance na nějaké další mistrovství tu určitě jsou, jen to bude chtít kromě sportovního I trochu diplomatického štěstíčka. Doufám, že i tato moje účast namotivuje případné zájemce k tomu, aby si funkci rozhodčího vyzkoušeli, a já jim přeji, aby se dostali ještě dál než já, protože možnosti, které jsou nyní a které přijdou s Konvencí UEFA, to jen podpoří.

Autor: Miloslav Cihlář

11.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby. Ilustrační foto.

ANKETA: Jste pro elektronické volby?

Václav Helšus, herec a dramatik libereckého Divadla F. X. Šaldy

Liberec rozšíří Síň slávy o taková jména jako Jan Šolc a Václav Helšus

Ruiny budou hlídat strážníci. Vstup do těchto objektů je životu nebezpečný

Ralsko – Liberecký kraj poskytne mimořádný příspěvek na ostrahu bývalého vojenského prostoru v Ralsku.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Startuje Velký knižní čtvrtek. Na pultech knihkupectví se objeví 16 nových knih

Ve čtvrtek 19. října vychází rovnou 16 nových titulů, které představují výběr podzimních hitů. Navíc v Knihkupectví a antikvariát Fryč si pro návštěvníky připravili doprovodný program, který startuje v 18:00 a potrvá až do pozdních nočních hodin. 

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení