Za prvé: Slavia si nechtěla mistrovské oslavy nechat znechutit nepříznivým výsledkem. A také chtěla zamezit spekulacím, jež se vyrojily v týdnu o případném „puštění“ zápasu 30. kola Liberci, aby zavařila rivalovi Spartě.

Za druhé: sama Sparta si vývoj zápasu v Mladé Boleslavi režírovala takovým způsobem, že Slovan by i v případě výhry na Slavii na 2. místo nedosáhl.

Slavia vlétla do utkání jako velká voda. Nejprve nechytatelná dělovka Grajciara po rozehraném trestného kopu, jeden z nejhezčích gólů letošní sezony. Pak přesný centr Fořta a chladnokrevné zakončení Ivany. A potom – dva góly libereckého snajpra Keriče, letošního krále střelců, ten závěrečný symbolicky v poslední minutě duelu.

Slavia i přes remízu 2:2 převzala pohár pro šampiona první fotbalové ligy z rukou místopředsedy svazu Jaroslava Vacka, velkolepě oslavovala, k vidění byl potlesk na otevřené scéně, skandování: mistři, mistři … A Liberec i přes remízu končí třetí v tabulce.

Severočeši, v jejichž základní sestavě nastoupila hned pětice hráčů, která dříve oblékala sešívaný dres, bojovali. A kdyby přesněji nebo vůbec zakončovali, mohli si z Edenu odvést i vítězství. Po snížení, o které se zasloužil po centru Lišky Kerič, stihl ještě do konce první půle Gebre Selassie trefit hlavou břevno.

Těsně po poločase našel Holeňák přesným nákopem volného Keriče, který si už obhodil i gólmana Vaniaka, ale tak dlouho otálel se střelou, až ho o míč obral Brabec. Blažkovu krásnou bombu zase vyrazil Vaniak, následně chytil Keričovu střelu.

Odpověď Slavie? Jandova dělovka, která narazila do břevna Zlámalovy brány. Nebyla ani nouze o tvrdé zákroky. V 10. minutě Liška nešetrně „zajel“ do slávistického gólmana, aby Lišku o chvíli později podobně nekompromisně „sestřelil“ Grajciar. Liberec hrál poslední čtvrthodinu se třemi útočníky, bitvu v Edenu neprohrál, ale ligová neporazitelnost Slavie na novém stadionu trvá.

Na druhé místo Liberečtí nedosáhli, remíza 2:2 na hřišti staronového mistra však také není k zahození. „Na víc než remízu jsme na Slavii asi neměli. V prvním poločase jsme udělali mraky chyb a museli jsme být rádi, že domácí nevedli víc než 2:0. Ještě do přestávky jsme stačili snížit a v závěru dokonce vyrovnat. Několikrát jsme v sezoně dokázali, že umíme zápas otočit, a to není v Čechách moc obvyklé,“ poukázal zkušený útočník Jan Nezmar.

V prvním ročníku Evropské ligy ovšem Slovan chybět nebude. Jak poukázal trenér Ladislav Škorpil, těžko může Liberec želet druhého místa, když na něm v průběhu ligy nefiguroval. „Žádné zklamání, jsme třetí a to bereme,“ ujišťoval další mazák Miroslav Holeňák.

(haj, jsj)