Poslední mužstvo prvoligové tabulky, FK Ústí nad Labem, se nevzmohlo takřka na nic. O průběhu severočeského derby, které za sychravého podzimního počasí sledovaly necelé čtyři tisícovky diváků, hodně napovídá statistika: střely na branku 10:0, rohy 10:2… „Začátek zápasu nebyl tak strašný, jako jeho další průběh a výsledek,“ konstatoval trenér Ústí Svatopluk Habanec. „Nespokojený jsem hlavně s naším nedůrazem. Ve spoustě soubojů jsme propadli, přetlačili nás na míčích.“

Ústí zakončilo podzim ve velké krizi se čtyřmi prohrami zápasy za sebou. Naopak Liberec potvrdil úspěšnou šňůru, když pod novým trenérem Petrem Radou získal v posledních čtyřech duelech deset bodů. Přezimuje tak na sedmém místě.

První šancí Liberce byla v sobotním derby krkolomná zadovka Keriće v 6. min., která padala do branky, ale brankář Buček dokázal střelu vytěsnit. V 24. přišel jeden z mála náznaků šance Ústí, které se nesnížilo k fotbalové destrukci. Volek našel dobře postaveného Jindráčka, jeho pokus ale zblokoval Holeňák. Poté už začal Liberec bušit na Bučkovu branku a první gól visel ve vzduchu. Obrovské šance nedali Breznaník, Bosančić a Kerić, za pokutovým územím dobře střílel Gecov.

V 36. pálil Gebre Selassie do břevna a Doležal nechal poté příliš prostoru Breznaníkovi. Slovenský středopolař poslal míč prudkou střelou levačkou do brány – 1:0. „Měl jsem proměnit už jednu šanci předtím, potom jsem to tím gólem napravil,“ mínil Michal Breznaník. Tento hráč byl i u druhého libereckého gólu, který padl v 62. minutě. Jeho rohový kop k bližší tyči na Nezmara byl patrně nacvičeným signálem, který zkušený útočník přesně proměnil hlavičkou na 2:0.

Hra Liberce potom byla už takřka suverénní a dokladem byla třetí branka. Akci v 68. min. začal Štajner, posunul na Breznaníka, ten uvolnil Keriće a chorvatský kanonýr nezištně nahrál do ještě lepší pozice Srbovi Bosančićovi. Ten chladnokrevně obešel gólmana Bučka, vyhnul se i dobíhajícímu Janů a s míčem na kopačce nevzrušeně pomalu dokráčel až za brankovou čáru – 3:0. „Dostal jsem perfektní přihrávku, byl jsem tam sám a mohl jsem si dělat s míčem, co chci,“ prohlásil srbský „hračička“ Milos Bosančić.

Trenér Liberce Petr Rada měl pro jeho zakončení pochopení, ale s výhradou: „Pro lidi to je krásná věc, je to gól pro televizi, do ankety. Kdyby to nedal, bylo by to pro mě o dost horší. Takhle ho všichni obdivují, ale pro mě jsou u hráčů důležitější jiné věci,“ prohlásil Rada, podle kterého je nutné Bosančiće vést i k tomu, aby na hřišti pracoval také ve chvíli, kdy se s míčem nemazlí u nohy. „Měsíc je krátká doba na to, abych jeho myšlení najednou změnil. Ale bude dost času na to, abychom ho k tomu přinutili,“ řekl Rada.

V závěru zápasu mohl Liberec přidat ještě další góly. Například v 81. min. se Nezmar zlobil na střídajícího Váchu, který v situaci dva na jednoho zvolil sólové zakončení (Buček kryl), zatímco veterán v útoku čekal nekrytý uprostřed vápna na šanci přiblížit se dalším gólem k metě 100 gólů, k níž mu zbývá šest zářezů.

Trenér Rada si cenil nejen vysokého vítězství, ale i práce realizačního týmu a zaměstnanců klubu: „Třeba trávaři na dva poslední domácí zápasy připravili vynikající hrací plochu, která svědčila naší kombinační hře. Proti Ústí bylo důležité udržet trpělivost, podobně jako proti Hradci. Hráčům jsem zdůrazňoval, ať nezačnou zmatkovat, když se brzy neprosadí. Zápas z naší strany měl kvalitu v kombinaci, ve hře po stranách i v útoku, často jsme se pokoušeli o zakončení. Chtěl jsem po hráčích, aby často stříleli, což splnili, činil se i defenzivní záložník Gecov. Na rozdíl od utkání s Hradcem jsme dali gól už v první půli, takže jsem své svěřence o přestávce nabádal, aby udrželi vzadu nulu. To se podařilo. Základ našich posledních výsledků byl v dobré obraně, ze čtyř zápasů v řadě jsme dostali jediný gól, a to ještě z penalty,“ těší libereckého trenéra, jehož angažmá si zatím klub i fanoušci musí pochvalovat.