Největší překážkou v postupu v Evropské lize nebude pro liberecké fotbalisty soupeř, ani bouřlivá atmosféra, ale vedro a vysoká vlhkost. V dnešní odvetě 3. předkola v izraelské Netanje, kde hraje v pohárech domácí duely Hapoel Kirjat Šmona, se budou muset Severočeši vypořádat i s tropickými teplotami, které šplhají ke 40 stupňům ve stínu. Výrava Slovanu však věří, že všechny nástrahy zvládne a postoupí.

„Ve dne má být 36 stupňů ve stínu, jediná výhoda je, že hrajeme večer. Ale největší problém je vlhkost. Dochází k dehydrataci." trenér Liberce Jindřich Trpišovský.

Liberečtí před týdnem zvítězili 2:1, ale inkasovaný gól v předposlední minutě jim dvojzápas zkomplikoval. I v náročných klimatických podmínkách ale chtějí vstřelit branku a potvrdit dobrou bilanci z venkovních hřišť, kde v pohárech prohráli jediné z posledních osmi utkání. Pokud Liberec postoupí, bude při losování závěrečného předkola mezi nasazenými týmy.

„Měli jsme doma vyhrát výrazněji, 2:1 je ošidný výsledek. Pořád to ale máme ve svých rukách. Vstupujeme do toho v první minutě, že vedeme, a z toho chceme vycházet. Na druhou stranu víme, že potřebujeme vstřelit gól. Takže jde o rovnováhu, aby mužstvo bylo stejně silné v ofenzivě i defenzivě," řekl liberecký kouč Jindřich Trpišovský.

„Očekávám, že soupeř bude hrát trochu jinak než u nás, spíš tak, jak jsme ho viděli v přípravných zápasech, kde měl sedmdesátiprocentní držení míče. Takže čekám, že budou mnohem aktivnější."

Kapitán David Pavelka věří, že Liberci pomohou zkušenosti z předminulé sezony, kdy došel až do vyřazovací fáze soutěže. Ve 3. předkole byl Slovan tehdy v podobné pozici, když doma porazil Curych 2:1 a stejným poměrem zvítězil venku. „Jestli přes takovýto tým nepřejdeme, tak v Evropě nemáme co dělat. Když si vzpomenu na předloňský souboj se Skontem Riga, tak ti nás trápili víc než Izraelci. Myslím, že pokud budeme hrát to, co máme, musíme je přehrát."

Pavelka byl v kádru Sparty při soubojích letenského celku s Kirjatem (3:1 doma a 1:1 venku) v sezoně 2012/13, na rozdíl od dalšího libereckého hráče Ondřeje Švejdíka ale kvůli zranění nehrál. Hapoel se musel kvůli nevyhovujícímu stadionu v Kirjatu přesunout do Haify, nyní se pro změnu představí v Netanje.

Liberec tak nečeká žádná bouřlivá atmosféra, Hapoel navíc v evropských pohárech už dvanáctkrát za sebou nevyhrál a doma nezvítězil v posledních pěti duelech. Problémem bude spíš vedro a vysoká vlhkost vzduchu. „Jejich fanoušků tam bylo tehdy míň než našich. Takže to bude mít komorní atmosféru a jde o to se nahecovat. Co se týče počasí, je to pro všechny stejné," konstatoval Švejdík.

„Ondra říkal, že to bude husté. Ve dne má být 36 stupňů ve stínu, jediná výhoda je, že hrajeme večer, takže to sluníčko už nebude takové. Ale největší problém je hlavně vlhkost. Dochází k dehydrataci, ale musíme se s tím vyrovnat," doplnil Trpišovský.

Jeho celek ze čtyř soutěžních duelů sezony prohrál jen úvodní Superpohár v Plzni. O víkendu remizoval na Slavii 2:2, izraelský vicemistr porazil 1:0 Hapoel Akko v jednom z izraelských pohárů.

Duel začne v 19:00.

Švejdík: Kulisa bude něco jako na tréninku

Pokud nastoupí, čeká Ondřeje Švejdíka po necelých třech letech opět zápas v pohárovém „azylu" Kirjatu Šmona. V listopadu 2012 hrál s pražskou Spartou v Haifě venkovní zápas Evropské ligy proti Hapoelu (1:1) před hrstkou diváků a podobně komorní atmosféru předpokládá i dnes v Netanje.

„Tehdy tam bylo míň fanoušků Šmony než našich. Jestli to bude výhoda? Těžko říct. Bude to mít takovou komorní atmosféru bez diváků, možná něco jako takový trénink. Jde o to se nahecovat, namotivovat a zvládnout to," řekl Švejdík. Kirjat kvůli nevyhovujícímu stadionu musí hrát evropské poháry jinde. Zatímco v sezoně 2012/13 vzal zavděk stadionem v Haifě, nyní pro domácí zápasy zvolil Netanju. „Myslím, že to bude lepší než minule se Spartou. To hráli na opravdu malém stadionu v Haifě. Teď ten stadion bude větší, fotbalovější a myslím, že nám to může vyhovovat."

Liberec v úvodním duelu doma dominoval, ale kvůli inkasované brance v 89. minutě si veze do odvety ošidný výsledek 2:1. „Dokázali jsme si, že z nich nemusíme mít takové obavy, jaké jsme měli před začátkem zápasu. Do šancí je pouštěly jen naše chyby, takže těch se musíme vyvarovat. Pokud chceme hrát poháry a Evropskou ligu, musíme takovéhle soupeře porážet," řekl.