Po víkendovém kole fotbalového přeboru Liberecka je rozhodnuto
o sestupu čtyř mužstev do III. třídy. K Horní Řasnici, která měla jasno již dávno, se připojují Žibřidice, Hejnice B a Jindřichovice pod Smrkem. Jestli bude padat i desáté mužstvo tabulky, zatím není jasné.

Žibřidicím k záchraně nepomohl ani jarní vzestup (po podzimu byly poslední), Hejnice B už nemohla spasit nedělní vysoká výhra nad Jindřichovicemi, nejlepší výsledek hejnické rezervy za celou sezonu a výhra po sérii čtyř porážek.

Jindřichovice by ještě měly teoretickou šanci, kdyby v Hejnicích zvítězily. Teď už se oni nebo Hejničtí, teoreticky ještě Žibřidičtí kdyby poskočili na 11. místo, mohou spoléhat jen na případné vnější vlivy. To znamená třeba nepřihlášení některého klubu do ročníku 2016/17 nebo odmítnutí postupu ze strany mužstev ze III. třídy (podle kuloárních informací ze severní skupiny moc zájem o postup není…).

Definitivu jmenovanému kvartetu daly výsledky I. B třídy, z níž již tutově do okresu vzhledem k redukci soutěže zamíří Bulovka a Hrádek B. Tím pádem musí jít do „pralesní ligy“ minimálně čtyři týmy z okresního přeboru. V něm je ještě nejasno okolo desátého místa. Za prvé: kdo na něm skončí; za druhé: jestli se
z něj bude sestupovat.
O tom rozhodne další vývoj v I.B třídě, konkrétně jestli se zachrání Frýdlant B a Osečná.

Na horním pólu tabulky okresu je již dva týdny jisté prvenství Jablonného. Na nového okresního přeborníka však jako by padla „mistrovská kocovina“. Podobně jako na Viktorii Plzeň v 1. lize, která když rozhodla o titulu, prohrála pak už všechny zápasy. Jablonné teď padlo podruhé v řadě, ale nutno podotknout, že tentokrát mělo v podobě béčka Višňové na jeho hřišti silného protivníka.

V 25. kole (24. hraném) padlo 30 gólů, tzn. průměr 4,29 na zápas. Hattrickem se blýskl Lukáš Oberreiter ze Stráže nad Nisou. Po dvou brankách vstřelili Jaroslav Kouba, Pavel Kinský (oba Hejnice) a Robert Soukup (Jindřichovice). Od začátku soutěže padlo 835 branek (průměr na zápas 4,97).

Bilance domácí – hosté
v kole je vyrovnaná: 3 – 1 – 3, skóre 15:15, ŽK: 17:10, ČK: 0:0. Celkem: 79 – 28 – 62, skóre: 475:360, ŽK: 257:268, ČK: 18:22.

Vesec – Chrastava B

1:2 (1:0)

Mírný déšť ovlivnil v první půli kvalitu a přesnost hry, míč klouzal, byl hodně rychlý a těžko zpracovatelný. Po nedorozumění domácí obrany
v 2. minutě nedokázali hosté přesně zakončit. Naopak ve 12. po bleskové akci z vlastní poloviny rychlý Kordutch přesně po zemi k zadní tyči otevřel skóre. V 26. domácí brankář Doležal podcenil situaci a mokrý míč mu vypadl z rukou, ale na brankové čáře poté nadvakrát zachránil. Pět minut před přestávkou po krásné akci a vyšachování domácích pálil chrastavský Ďuriš z 10 metrů do prázdné branky, ale Müllerovi se podařilo střelu zblokovat a Doležal pak již ukryl balón do náruče. Konec poločasu byl
v režii hostů, ještě v 45. Ďuriš hlavou o milimetry minul zadní tyč. Do druhé půle Chrastavští změnili rozestavení, zpřesnili hru a měli častěji míč v držení. V 68. domácí při vyvezení ztratili míč, který se dostal na pravé křídlo hostů a po centru na zadní tyč Ďuriš hlavou vyrovnal na 1:1. V 74. se domácí hodně zlobili na rozhodčího, který asi jako jediný na hřišti viděl teč gólmana a nařídil roh, po němž ze skrumáže úspěšně hlavičkoval Bednář – 1:2. Hra byla potom hodně rozháraná a stále přerušovaná, trochu se zklidnila až díky pauze kvůli opravě brankové sítě. V samém závěru hráli Vesečtí vabank se dvěma hráči navíc
v útoku, ale nevyrovnali. Nejblíže k tomu byl v 3. minutě nastaveného času Nyč, jehož hlavičku za překonaným gólmanem vyhlavičkoval z čáry hostující bek.

Branky: 12. Kordutch – 68. Dom. Ďuriš, 74. Bednář. Rozhodčí: Farský, ŽK: 2:1. Diváků: 100. Vesec: Doležal – Fronc, Háza, Kordutch, Nyč – Vlach, Linke, Suska, Müller – Hastrdlo (80. Buchner), Sadílek (64. Ogurčák). Chrastava B: A. Zoul – Stránský, Šipula, M. Kopecký, Melichar – Petr Kos II, A. Vávra (87. Martin Urban), Dom. Ďuriš, Cusnir (59. Procházka) – Bednář (89. Szpyt), Jahoda (72. Čeřovský).

Žibřidice – Nové Město 1:2 (0:2)

Od začátku utkání byli Novoměstští lepším týmem a přesnou hrou po zemi ovládli hřiště. V domácí obraně to pěkně hořelo a první varování přišlo ve 12. minutě po střele Kolenkára. Gólman domácích střelu vyrazil mimo tyče. Zlepšení obranné činnosti
v řadách Žibřidic nepřišlo a tak za dvě minuty přišel trest ve formě vstřelené branky hostů. Šindler střelou podél padajícího brankáře nezaváhal – 0:1. Ve 31. se hosté dočkali druhé branky, když Láznický prošel středem domácí obrany jako nůž máslem a pěknou střelou skóroval. Po přeskupení v zadních řadách domácích došlo ke zlepšení a hra se začala vyrovnávat. Výsledkem byly dvě slibné akce v samotném závěru poločasu od tradičního exekutora přímých kopů na branku Menšíka, ale zazvonilo jen břevno hostující branky.
V druhém poločase se zásluhou obou mužstev hrál atraktivní útočný fotbal. Domácí však nemohli prostřelit vynikajícího gólmana hostů Kocourka. A tak odměnou pro domácí byla alespoň korekce výsledku v samotném závěru zápasu. V 90. minutě, před závěrečným hvizdem rozhodčího, vstřelil čestný gól Žibřidic Vávra hlavou. Domácí mohou jen litovat neproměněných šancí. Za výkon
v druhém poločasu by si bod za remízu rozhodně zasloužili.

Branky: 90. Dan. Vávra – 14. Šindler, 31. Láznický. Rozhodčí: Minář, ŽK: 3:2. Diváků: 65. Žibřidice: Němec – Dan. Vávra, Kochan (70. Drešer), Piskáček, Toločko – Menšík, Kučera (87. Ulmon), Jaček (75. Jar. Kopecký), Kodet – Jos. Kopecký, Danczi. N. Město: Kocourek – O. Černý, Hübst, Žlebek, Peřina – Kolenkár, Lakomý, Jalovičár, Láznický – Šindler (80. Likavec), Bartoš (46. V. Černý).

Horní Řasnice – Vratislavice 1:4 (0:3)

Domácí navzdory absenci pěti hráčů základní sestavy bojovali, přičemž do branky se musel postavit po šesti letech trenér Karlík. Nevedl si zle, ani za jeden gól nemohl a v 18. minutě dokonce kryl penaltu, nařízenou za hru rukou. To však již hosté, kteří byli lepší, vedli od 10. minuty, když Preissler využil chybu v řasnické rozehrávce. V 29. domácí obránce místo vrácení míče brankáři volil „konstruktivní“ řešení, o balón přišel a Gazdík navýšil vratislavické vedení. Domácí pak nedali dvě šance a naopak minutu před pauzou potřetí inkasovali od Štěpánka. Řasnice se po změně stran zlepšila, zatímco hosté u vědomí tříbrankového náskoku hráli spíše „údržbu“. V 48. nedal D. Benda sám před brankářem. V 70. byl ve vápně faulován Sekáč a M. Haloun
z penalty snížil na 1:3. Hosté si si jedinou šanci druhé půle vypracovali v 74. po rohovém kopu a hned ji proměnili zásluhou Dědiče. Poslední možnost zkorigovat výsledek 1:4 promarnil v 85. Dešt, když zblízka trefil brankáře a dorážku umístil mimo.

Branky: 70. M. Haloun z pen. – 10. Preissler, 29. Gazdík, 44. Štěpánek, 74. Dědič. Rozhodčí: Vencl, ŽK: 2:0. Diváků: 30. Horní Řasnice: Karlík – Matoušek, Martin Krýcha, Zimmermann, Mir. Krýcha – Sekáč, M. Haloun, D. Benda (75. Svoboda), Franc – Halík, Dešt. Vratislavice: Zeman – Strauss, Bergr, Masár, Zejbrlík – Gazdík, Peš, Preissler (25. Chmátal), Žabka – Dědič (85. Vlk), Štěpánek.

Raspenava – Nová Ves 2:0 (2:0)

Raspenavští se v předchozích kolech nepotkávali
s dobrou formou a tak vše chtěli zlomit proti Nové Vsi, která je výsledkově nečitelná. Domácí do zápasu vlétli a
v prvních pěti minutách měli 3 gólovky. V 6. zahrozili poprvé hosté z přímého kopu.
V 10. poslal do vedení domácí Michal Zeman – 1:0. Hra byla vyrovnaná, ve 20. se trefil
z přímáku veterán Josef Koprnický a zvýšil na 2:0. Do konce poločasu byl herní projev vyrovnaný, ale více šancí měli hosté a to zejména ze standardních situací, které skvěle řešil domácí gólman Urban. Druhý poločas začali lépe hosté a v první pětiminutovce je dvakrát vychytal Urban. Domácí tlak ustáli a hru vyrovnali. V 70. mohl změnit skóre střídající Cifra, ale gólman Vsi byl proti. V 75. se řítil do šance domácí Lukáš Koprnický, Kos však už žádnou střelu za svá záda nepropustil a tak zápas skončil 2:0.

Branky: 10. Michal Zeman, 20. J. Koprnický. Rozhodčí: Felgr, ŽK: 3:4. Diváků: 30. Raspenava: Matěj Urban – Balog, Petrus, Pikous, J. Koprnický – Meneghel, Mleziva, Šámal (55. Cifra), L. Koprnický – Michal Zeman, Martin Zeman (89. Z. Zeman). Nová Ves: Petr Kos I – Jansta, Luk. Adam (9. Illek), Bartůněk, Didi – Novotný, Malaga, Lanc, L. Vávra – Martínek, Modrák (64. V. Komarov).

Gasservis Liberec – Stráž B 1:3 (0:2)

Hosté lépe kombinovali a měli drzejší tah na branku, takže jejich vítězství je zasloužené. Domácí tak jako
v celé sezoně dopláceli na neproměňování šancí. V nedělním utkání šli čtyřikrát sami na branku, ale ani jednou neproměnili! Stráž se ujala vedení v 10. minutě brankou Oberreitera a týž hráč v 32. minutě přidal druhý gól. Když v úvodu druhé půle Lukáš Oberreiter završil hattrick, bylo prakticky rozhodnuto. A mohlo být pro plynaře ještě hůř, v 55. minutě totiž hosté kopali penaltu za ruku, ale nejlepší hráč domácích brankář Tošner ji nadvakrát zlikvidoval! Čestný úspěch Gasservisu zaznamenal 3 minuty před koncem Hála po centru Háziho.

Branky: 87. Hála – 10., 32. a 48. L. Oberreiter. Rozhodčí: Kvítek, ŽK: 4:2. Diváků: 50. Hráno v Mníšku. Gasservis Liberec: Tošner – Bárta, Hřeben, Macháček (81. Kosina), J. Šolc – Lednický, Smejkal, Házi, Čermák – Hála, M. Šolc. Stráž: Durdis – V. Jirsa, Valášek (25. Trejbal), Hruboň, Klokočník – Pácalt, L. Soukup (63. Frýba), Košárek, L. Oberreiter – Budský, Kašpar.

Hejnice B – Jindřichovice 7:3 (3:2)

V Hejnicích se hrál bezstarostný fotbal, v němž se moc nebránilo, a tak diváci viděli deset gólů. Jindřichovice
v prvním poločase dvakrát vedly, jenže vždy nechaly domácí vyrovnat a do půle dokonce otočit stav. Začalo se zostra, hned v 1. minutě trefil domácí Havel tyč, v 6. sebral jindřichovický obránce míč
v gólové šanci Kinskému. Nedáš – dostaneš: v 17. minutě po propadu v hejnické obraně Soukup poslal hosty do vedení. Za dvě minuty ale Havel předvedl pas přes obrannou zónu, Kinský ještě přiťukl Koubovi a ten srovnal na 1:1. V 30. po další hrubce domácí obrany hlavičkoval Soukup do prázdné – 1:2, a v 36. hosté ze 20 metrů rozezvučeli břevno Kobrovy branky. Závěr poločasu však patřil Hejnicícm. Sirůček z 20 metrů po zemi
v 40. vyrovnal a v 43. Kouba našel skulinku mezi přední tyčí a gólmanem – 3:2. Dvě minuty po pauze Sirůček sebral míč protihráči, posunul Zoreníkovi a domácí kanonýr se nemýlil – 4:2. V 62. utekl po lajně Kinský a z úhlu prostřelil brankáře – 5:2. Střídajícímu Vrbovi se pak sice podařilo snížit, ale Kinský ze střední vzdálenosti a Fetr
z dálky upravili konečné skóre na 7:3.

Branky: 19. a 43. Kouba, 62. a 78. Kinský, 40. Sirůček, 47. Zoreník, 88. Fetr – 17. a 30. R. Soukup, 65. Vrba. Rozhodčí: Svinka, bez karet. Diváků: 68. Hejnice: Kobr – Fajak, Kinský, Sýkora, Čivrný (46. Fetr) – Pecháček, Sirůček (61. Horčička), Havel, Zrubec – Kouba, Zoreník (79. Leitner). Jindřichovice: Jan Forman – Jakub Forman (61. Valentin), Dlouhý, V. Kopecký, Petrovič – Tichý, Lenhart, Koutský, Hradec – R. Soukup (77. L. Hroch), Řádek (46. Vrba).

Višňová B – Jablonné 2:1 (2:0)

Zápas přinesl líbivý, kvalitní fotbal s množstvím šancí na obou stranách. Bylo vidět, že hrají týmy z popředí tabulky. Úvodní šanci měl v 7. minutě hostující Opršal a gólman Závůrka předvedl první z řady svých vynikajících zákroků. Ve 14. chyběl domácímu Štrbákovi krok, aby se dostal k ideální přihrávce T. Mazánka před branku. O minutu později skončil slibný brejk tří višňovských hráčů špatnou přihrávkou. V 18. po rohu Kepra mladšího jablonský gólman Pál vyrazil Vágnerovu hlavičku k Mazánkovi, který se
z dorážky nemýlil – 1:0. Za pět minut vedla lahůdková rodinná spolupráce k druhému gólu Višňové: Josef Kepr starší vyslal pasem podél čáry svého syna Josefa Kepra mladšího, který frnkl všem a prostřelil gólmana – 2:0. Dalším gólům v první půli zabránily zákroky gólmanů a
v 45. při závaru před višňovskou brankou postupně skončily rány Štefana, Hetvera a Víta Šimona na tělech obránců. Hned v úvodu druhého poločasu se Závůrka vyznamenal při tutovce Hetvera, na druhé straně bomba Labského z 16 metrů skončila na tyči. V 50. Závůrka řešil nebezpečné střely Hetvera a Víta Šimona, a při ráně střídajícího Čadka zastoupil domácího brankáře na čáře bek Pařík. V 56. uháněl domácí Štrbák od půlky sám, ale sám sice také slibnou možnost pokazil. Další šanci nedal Vágner, na druhé straně Opršal a znovu Čadek. Štrbákovi nebylo v neděli souzeno skórovat, nevyužil ani další velkou příležitost v 82. minutě. V 84. se po brejku konečně dočkal Čadek, ale jeho gól na 2:1 již nic nezměnil na tříbodovém zisku Višňové v pohledném utkání, kterému by slušela spíše remíza.

Branky: 18. T. Mazánek, 23. Kepr ml. – 84. Čadek. Rozhodčí: Švajdler, ŽK: 3:1. Diváků: 70. Višňová: V. Závůrka – Ramzer (79. Nguyen), Pařík, Lachman, Kepr st. – Kepr ml., Labský, T. Mazánek, Koťátko (65. Kocián) – Vágner, Štrbák. Jablonné: Pál – Knolle, Pavlas, Štáfek, M. Černý – Murdza (52. Čadek), Vejskrab (72. Liebezeit), Vojtěch Šimon (66. Velecký), Opršal (86. Švehla) – Vít Šimon, Hetver.

1. Jablonné 24 17 3 4 71:34 54

2. Chrastava B 24 15 3 6 81:42 48

3. Višňová B 24 13 5 6 93:47 44

4. Vratislavice 24 13 3 8 58:45 42

5. Stráž B 24 13 2 9 74:65 41

6. Nové Město 24 12 2 10 75:62 38

7. Nová Ves 24 11 3 10 70:71 36

8. Raspenava 24 8 9 7 56:48 33