„Je to naše svobodné rozhodnutí, nevidím v tom žádný hendikep. Jednou budu taky starý a bydlet v domě s výtahem je výhodné," odpovídá Sobotka na dotaz Deníku, proč nežije důstojněji.

Byt byl původně družstevní, před časem jej Sobotkovi odkoupili. Sousedé, které náš redaktor v domě zastihl, si na manželský pár nestěžují. Prý o nich sotva vědí. „Paní Sobotkovou potkávám, je to moc milá paní. Ale pana Přemysla skoro vůbec. Když už se tu ukáže, jedou někam pryč," svěřila se našemu listu postarší nájemnice.

Život na lidnatém sídlišti je podle Sobotky úplně obyčejný. „Co vám mám říkat, žije se tady jako v kterémkoliv paneláku. Sousedé jsou milí, máme tu dobré vztahy," potvrzuje.

Obratem ale dodává, že stejně většinu času stráví ve služebním bytě v Praze, který mu jako senátorovi náleží. A o víkendech, kdy přijíždí do Liberce za manželkou, stejně raději prchají na jejich chatu do Harrachova. Tu Sobotkova manželka zdědila po rodičích.

„Manželka se stará o vnitřek, já mám na starost zahradu," říká Sobotka. Tu mu v posledních měsících rozryl jezevec. Zvířeti vyhlásil Sobotka válku. „Ten jezevec je větší zlo, než jezevec z Vysočiny," naráží na protikandidáta Miloše Zemana. „Měl jsem od něj úplně přerytou zahradu. Ale ten je až do září chráněný, takže jsme museli volit humánní metody boje," směje se senátor. Aby zvíře vypudil, sehnal s Sobotka tygří trus. Jenže ten na čichové buňky zvířete nereagoval. „Tygra nikdy neviděl, tedy mu to asi smrdělo jako normální trus. Tak jsem dal na rady odborníků a teď sháním trus rysa ostrovida," svěřuje se Přemysl Sobotka. Jestli byl vůči jezevci úspěšný, se dozví zjara, jakmile půda povolí. Tou dobou už bude dobojován i jeho druhý souboj s jezevcem, tentokrát ovšem s tím z Vysočiny.