Exliberecký Štajny slavil se Slovanem před šesti lety titul a pak se přemístil do Hannoveru, kde válčí od 11. srpna 2002. Angažmá v Německu přerušil na půl roku, když na jaře 2004 hostoval ve Spartě. Český reprezentant a nejlepší střelec sezony 2001/02 posbíral 27 startů v národním dresu, v němž vstřelil čtyři branky. V Bundeslize odehrál 183 zápasů se 32 gólovými zápisy.

V Hannoveru žije se svojí ženou Lenkou, která pochází z Liberce, a dcerou Adélkou. Po několika sezonách to vypadalo letos na tu poslední, ale Jirka se střelecky chytil a s čtyřmi trefami je druhým nejlepším střelcem Hannoveru. A to odehrál jedenáct utkání (celkem 724 minut), když stihl odsedět navíc třízápasový trest.

Takže za střeleckou formu máte v kapse smlouvu ještě na další sezonu?

Před koncem sezony, někdy v dubnu, jsem prodloužil v Hannoveru o rok. Na jaře jsem vstřelil pět gólů, tak asi kvůli tomu. Na podzim jsem přidal čtyři, takže střelecky to šlo. Když do konce sezony odehraji pětadvacet zápasů, tak se mi smlouva automaticky prodlouží o další rok. Dá se to stihnout.

Každý rok se vracíte na Vánoce do Liberce. Nejdřív to bylo za kamarády, teď s rodinou.

Ale i teď je to za kamarády. Navštívíme tradičně příbuzné, dáme si dárky. Jako všude.

Budou to poslední takto strávené Vánoce, nebo ještě doufáte v prodloužení německého angažmá?

Určitě nebudou. Věřím, že v Německu ještě zůstanu. Ještě bych tam chtěl kopat do roku 2011. To je moje představa, ale může se to změnit a budu v Německu ještě déle. Neříkám, že nejsem v Hannoveru oblíbený, ale jinde ano. Takže spekulace o tom, že se vrátím do Slovanu, padají.

Jak hodnotíte rok 2008 v Hannoveru?

Z mé strany dobrý, hlavně jaro bylo výsledkově super. Dříve jsem dával tak do pěti gólů za sezonu, ale teď se to zlepšilo, i mančaft je kvalitnější. Udělali jsme na jaře rekord Hannoveru - 49 bodů. Podzim ale byl nic moc. Proto také jsme, kde jsme - sedmnáctí. Chtěli jsme přitom být někde úplně jinde, hlavně po tom jarním osmém místě. To, co bylo na podzim v týmu, to už nezažiju. Tolik zraněných, takže jsme nebyli nikdy pohromadě. Deset lidí. Do sezony jsme například šli se čtyřmi středovými obránci a dva zápasy nebyl ani jeden z nich k dispozici.

Nepřehodnotilo proto vedení cíle?

Neuhráli jsme dvacet bodů, které se stanovily. Máme o tři míň. Proto chceme důstojně dohrát soutěž tak, abychom se vyhnuli záchraně. Musíme dobře potrénovat a hlavně vyhrát první dva zápasy.

Jak bude vypadat pauza do Bundesligy?

Čtvrtého ledna začneme přípravu a 12. ledna letíme do Portugalska na týdenní soustředění, kde sehrajeme nějaký ten zápas na dobré trávě. A 30. ledna začínáme Bundesligu domácím zápasem proti Schalke a pak jedeme do Cottbusu, kde se dá něco uhrát.

Je tu vánoční čas a s ním také fotbálek v hale Dukly. Zúčastňujete se takových akcí pravidelně? A rád?

Určitě. Zúčastňuji se jich tady v Liberci pravidelně. Začal jsem, když jsem ještě hrával za Slovan, a nikdy jsem pak nechyběl. Navíc je to před Vánocemi příjemné zpestření. Předtím se hrálo až po nich.

Za koho na předvánočním turnaji nastoupíte?

Dříve jsem hrál s Láďou Maierem za Rapid Novou Ves, ale letos mám svůj mančaft - Výběr Jirky Štajnera. V týmu jsou Petr Johana, Láďa Maier v brance, Pavel Medynský, Martin Hřídel a Aleš Vavruška. Měl být i Venca Koloušek, ale má problémy se zády, takže nebude. Na turnaji chci pochopitelně vyhrát. A doufám, že se ve finále potkáme s Krásnou Studánkou. To je vždycky vyhecovaný zápas. Proti nám Zbyňďa Hauzr, Beny Vomáčka, Petr Lukáš. Už se těším.