Celkem úctyhodných 116 branek vstřelila trojice nejlepších fotbalových střelců ve 21. ročníku soutěže Libereckého deníku, která sleduje výkony a hlavně vstřelené góly od okresního přeboru po I. ligu.

Ročník 2014/15 vyhrál suverénně Štefan Mihálik z Pěnčína před Davidem Rážem z Dětřichova a Martinem Štrbákem z Višňové B. Shodou okolností všichni tři stříleli góly v okresním přeboru, ale ani jeden z nich již za mužstvo, kde vsítil tolik gólů, nehraje. Mihálik je v německém Langburkersdorfu, David Ráž opustil Dětřichov, který se rozpadl a hraje v Pertolticích, višňovský „Messi" Martin Štrbák je v konkurenčním Frýdlantě.

„Pišta" Mihálik, kterému je 42 let, je střelcem od narození, v osmnácti byl nejlepší kanonýr druhé ligy s osmnácti brankami, osmnáct let byl v Německu superstřelcem. Sice liberecký odchovanec, ale do sousedního Jablonce přišel jako třetí profesionál v lednu 1992 po Pavlovi Pěničkovi a Slávkovi Galbavém, všichni z Liberce. „Půl roku jsem hrál v Jablonci třetí ligu. Pak jsme postoupili do druhé. Hned ve svých začátcích, v osmnácti letech, jsem byl nejlepším střelcem druhé ligy s osmnácti brankami. A pak už přišla nabídka od Viktorky Žižkov. Dařilo se, ale přišla zranění, která pokračovala i po návratu do Jablonce. A kvůli nim na ligu už nebylo," vzpomíná Mihálik. V jednadvaceti letech odešel hrát do Německa, do nižších soutěží. Během osmnácti let působení v Německu byl každým rokem vyhlášený jako nejlepší střelec týmu. Nakonec v jednačtyřiceti letech, kdy začal hrát za tým Pěnčína u Turnova, vstřelil v okresním přeboru 54 gólů. „Je to jenom o tom, dát gól. Ale na tom pracuje celý tým, i když pak smetanu slízne jen jeden," dodal střelec. Ten je již zpět v Německu, kde pochopitelně střílí góly dál. „Mám jich jedenáct. V Pěnčíně jsem skončil, protože přišly nabídky a já šel do Langerburkersdorfu. Bylo to ekonomicky výhodné, protože dostávám nějaké peníze," potvrdil excelentní kanonýr, který však 54 góly svůj rekord nepokořil. „Dal jsem v roce 2009 v Německu za Neusalza-Spremberg 55 branek, což je dosud rekord soutěže," podotkl. „V Pěnčíně to bylo v pohodě, tráva perfektní i zázemí. Kvalitní tým, který má nejen na I. B třídu. Docela mi to tam padalo, nejvíc proti Vratislavicím, těm jsem dal osm gólů. Ale soupeři nebyli zas tak špatní. Jako Gasservis, kterému jsem vstřelil šest branek. Určitě byl liberecký okres kvalitnější než jablonecký," tvrdí. Pištu baví stále fotbal, ale hlavně střílení gólů. „V okrese mě bavil každý zápas, kde jsem dával góly. Celý život mě toto baví, u mě je to fakt jen o gólech. A dokud je budu střílet, tak se budu na hřišti potulovat, ale pokud ne, tak bude jasné, že patřím do starého železa a skončím," uzavřel vynikající kanonýr.

David Ráž, odchovanec Dětřichova, pamatuje lepší fotbalové časy. Vždyť jeho Dětřichov hrával I. A třídu. Pak přišel dobrovolný sešup až do okresního přeboru a v létě klub v dospělém fotbale přestal dokonce existovat úplně. V posledním ročníku působení dokázal David v Dětřichově nastřílet 33 branek. Tak trochu cítí vinu na rozpadu i on sám. „Podepsal jsem dopředu s Netolickým přestup do Pertoltic a pak na opakovaný odešel. Jenže někteří kluci stejně skončili, já neměl na tréninky čas kvůli zaměstnání. A takových nás bylo víc, vůbec se netrénovalo. Kašlali jsme na to, to bylo špatně. Přesto byl poslední ročník v okrese fotbalově dobrý. Byli jsme docela dobře sehraní a ty góly, to byla bomba. Škoda, že to v Dětřichově skončilo," říká útočník nebo záložník, který si posty nevybírá. Po rozpadu očekával zájem o svoji osobu z Frýdlantu a Višňové, ale nějak z toho sešlo, protože neměl potřebnou fyzičku. „Rád vzpomínám na zápas s Višňovou, které jsem vstřelil tři góly, to byla paráda a moc jsem se na toto utkání těšil a krásně mi vyšlo. Ale všechny zápasy v ročníku jsem neodehrál, protože jsem byl hned ten první v Jindřichovicích vyloučen a měl pak trest. Pak už jsem hrával pravidelně," říká hráč, který se „plácá" ve třetitřídních Pertolticích. „Určitě to tam není nastálo. Kdyby se fotbal v Dětřichově obnovil, tak jdu zpátky na hostování a věřím, že bychom hned vykopali postup," má David Ráž jasno.

Višňovský „Messi" hostuje ve Frýdlantě. Martin Štrbák, již 43letý fotbalista Višňové zvaný Messi, je v současnosti na hostování v sousedním Frýdlantě. V loňské sezoně nastřílel soupeřům za višňovské béčko 29 branek. „Bylo to v pohodě, protože jsem nic neřešil. S přibývajícím věkem si jdu zahrát fotbal a na hřišti se mu chci věnovat naplno, bez nějakého stresu a rozčilování," tvrdí útočník, který si jinde než vepředu své místo ani nedovede představit. „Nic jiného na hřišti neumím, jenom útočit a dávat góly. Těch jsem tak dával v sezonách do patnácti, minulá proto byla pro mě dost výjimečná. Ke střelecké pohodě přispěla dobrá parta, fajn kluci. Musím ale přiznat, že spoustu z těch gólů jsem dal z penalt," podotýká višňovský odchovanec. Kromě dorostu, kdy hrával za Frýdlant, šel z vojny do Habartic a pak do své Višňové. „Asi největší vzpomínku na fotbal mám z utkání před dvěma lety se Železným Brodem, kdy jsem do poločasu vstřelil tři góly a v poslední minutě půle uklouzl a zlomil si nohu," připomíná borec, který je stále fit. „Až se všichni kolem diví, že po těch zlomeninách, co jsem kdy měl, ještě hraju. Už tolik poctivě netrénuju, ale běhání mám v sobě, ještě mi to běhá," dodává Messi, který po jednom zranění byl mimo hru dlouhých 13 měsíců.