Je všední ráno a devatenáct mladých borců se probouzí v nymburském hotelu Ostrov do dalšího dne týdenního soustředění. Před sebou mají náročný den. Čekají je dva tréninky, ten první zaměřený hlavně na nabrání fyzické kondice, kterou budou během těžké sezony potřebovat.

Na co vlastně mají ligové týmy juniorky?

Devatenáct hráčů, kteří nejsou slavní, ale fotbalová šikovnost jim neschází. Z některých se v budoucnu stanou prvoligoví hráči, někteří budou třeba i hvězdou svého týmu v první lize.

Od toho tu jsou takzvané juniorky. Ta liberecká nemá jiný cíl. „A“ tým potřebuje vlastní hráče, aby nemusel za draho nakupovat od jiných ligových týmů. Proto má své béčko, které hraje třetí ligu a hráče připravuje pro „velký fotbal“.

Tým přivedl do Nymburka František Šturma

Tým přivedl do Nymburka křinecký trenér František Šturma. „Znám to tady moc dobře. S tímto týmem tu jsme už podruhé a je to přesně podle našich představ. Nic nám tu nechybí,“ říká šestatřicetiletý kouč, pravděpodobně nejmladší v této soutěži. Na Nymbursku trénoval třeba Křinec (tam začínal), Semice nebo Městec Králové. Pak se dostal do Mladé Boleslavi, následně do Liberce, kde dělal nějakou dobu asistenta u „A“ týmu, a nyní trénuje béčko.

Dopolední trénink je zaměřený na fyzičku

Po nezbytné hygieně a snídani se hráči odeberou na nedaleké hřiště. Čeká je trénink zaměřený na fyzičku. Začíná se přesně v 9.30. Během rozcvičení, které vede hrající asistent Lukáš Novotný (kapitán a nejstarší hráč v týmu), si Šturma připravuje několik stanovišť. „Je to speciální trénink. Viděl jsem to na stáži v Juventusu Turín. Moc se mi to líbí, takže to už nějakou dobu používám,“ říká Šturma.

Během sedmi fyzicky náročnějších cvičení, především ve sprintu, jsou přestávky na „báčko“. Dva hráče si v této přestávce bere Šturma na střelbu. Úkol je jasný. Dát z pěti střel brankáři minimálně dva góly. Pokud se to střelci nepovede, musí cvičit. Jestliže dá tři a více, odnese to brankář.

O zábavu se stará také reprezentant Gossé

Během tréninku hráči makají, přesto často vtipkují. O zábavu se stará, i když možná nedobrovolně, osmnáctiletý reprezentant Pobřeží Slonoviny Gossé. Mluví pouze francousky.Tuto řeč ale neumí žádný z ostatních hráčů. Česky už ale trochu umí. Ovšem nepublikovatelné výrazy.

„Řekl jsem klukům, ať ho naučí pár českých slovíček a takhle to dopadlo,“ krčí rameny liberecký trenér. Sám se vzápětí snaží naučit Gossého slovo míč. A ten se učí rychle. Na konci tréninku si to s přehledem pamatuje. Stejně tak jako zvládne klasickou střižbu o to, kdo odnese míče.

Dobrou chuť hráčům popřeje král baga

Po tréninku následuje nezbytné protažení a hráči se vrací na hotel. Po sprše je čeká oběd. Nechybí výborná polévka, ovoce či salát. Jako hlavní chod se podávají špagety s masem. Dobrou chuť hráčům popřeje král baga.

Tedy ten hráč, kterého ostatní při bagu na tréninku udrželi co nejdéle ve středu kruhu. Po obědě je na programu odpočinek, a jelikož je začátek sezony, vybraní hráči absolvují pohovor s trenérem, zřejmě na téma, jaká bude jejich role v týmu.

Odpolední trénink je zaměřen na taktiku

Po odpočinku, který řada hráčů bezpochyby potřebovala, se jede nanovo. Sraz před hotelem je ve 14.45, od tří hodin následuje druhý trénink. Ten je zaměřen na práci s balónem a také na taktiku.

„Trénujeme už třetí týden, takže je potřeba zaměřit se i na taktiku. Za čtrnáct dní začínáme mistráky,“ řekl Šturma. Trénink, ve kterém si hráči více než půl hodiny zahrají fotbal, je baví o něco více.

Masáže, sauna a turnaj v bowlingu

I program po tréninku je daný. Následuje sauna, masáže a večeře. Na programu je i turnaj v bowlingu, který je na hotelu k dispozici. Přestože hráči celý den makali, na dřinu zapomínají a věnují se hře.

Ačkoliv se druhý den téměř opakuje, hráči ho dobrovolně absolvují. Málokterému klukovi se totiž splní sen, že může být fotbal jeho zaměstnání. A z těchto kluků budou možná hvězdy.