Slovan Liberec ale nemá v úmyslu přerušit svou unikátní sérii. V historii prvoligových derby ještě nikdy na svém hřišti v prestižním sousedském derby s Jabloncem neprohrál.

V Liberci se hrálo se už čtrnáctkrát, z toho dvanáctkrát na stadionu U Nisy, dějišti dnešního televizního duelu, a dvakrát na Městském stadionu. Bilance? Jedenáct výher Liberce, tři remízy…

A navíc je tu další statistická zajímavost. Trenér Ladislav Škorpil vedl liberecký Slovan v době svého působení v Liberci proti jabloneckému rivalovi celkem v 12 zápasech za šest let (doma i venku), a ani jednou s Jabloncem neprohrál!

„Jistě, rád bych v této bilanci pokračoval. Ale znáte to. Existuje statistika sérií, které pokračují, ale také sérií, které právě skončily. Ta druhá se nás v pondělí snad nebude týkat,“ podotkl liberecký trenérský doyen. Jeho mužstvo využilo reprezentační přestávky jednak k odpočinku, jednak k dalšímu přípravnému bloku.

„Nešlo v něm jen o derby, ale o přípravu na celý zbytek podzimu. Čeká nás ještě sedm utkání a žádná reprezentační pauza už nebude,“ připomíná Ladislav Škorpil.

K dispozici má takřka kompletní kádr. Kromě zraěného obránce Vulina není nikdo na marodce a opět lze vybírat z hráčů, kteří se účastnili posledních dvou zápasů – se Spartou a v Ostravě.

Liberecký trenér však nepodceňuje kvality soupeře, který je rovněž na lichotivém místě v tabulce. „Jablonec měl úspěšný vstup do sezony a daří se mu. A i když nad ním máme historicky dobrou bilanci, tak musíme mít na paměti, že utkání s Jabloncem byla vždycky velmi náročná.“

Jablonečané dělají pro úspěch vše a odjeli před utkáním na soustředění. „To je poprvé, co jsme při zápase, který hrajeme blízko, jeli na soustředění,“ přiznal jablonecký gólman Michal Špit.

V týmu je cítit napětí a chuť poprat se o co nejlepší výsledek, nejlépe vítězství. „Všichni bilanci s Libercem známe a chtěli bychom ji pozměnit. Derby je pro nás specifický zápas a většinou mají výbornou diváckou kulisu. Do Liberce přijede mnoho fanoušků a všichni, včetně nás mají chuť vystoupit z Libereckého stínu. Proto musíme k zápasu přistoupit s maximálním nasazením a vydat ze sebe maximum,“ je si vědom brankář, který varuje před ofenzivní sílou Liberce. „Rozstřílelo se útočné duo Kerić, Smetana (dal první ligový gól na jaře Jablonci), na lavičce je další útočník Nezmar, v záloze hrají velmi Dort a Papoušek, který umí střílet z Dálky. Jsou hodně nebezpeční.“

Úspěch v Liberci by si přál i kouč František Komňacký, který čtrnáctidenní přípravu v době reprezentační pauzy zmařil především na dnešní derby. „Celých čtrnáct dní jsme utkání měli před očima. Mužstvo jsme dali zdravotně do pořádku a trošku jsme prodiskutovali hru Liberce, její přednosti a slabosti. Nic jsme neponechali náhodě, jeli na předzápasové soustředění, kde jsme měli hráče pod kontrolou a kde jsme vše jen doladili tak, aby byli správně nemotivování a v zápase podali své maximum.“

Jarní ligový duel u Nisy skončil 2:1 pro Liberec, góly stříleli Dort z penalty a v poslední minutě Smetana, za Jablonec Fujerik.

Domácí věří v diváckou podporu, i když je utkání v televizi a navíc od 19 hodin začíná v Tipsport areně hokejová extraliga Bílí Tygři Třinec, na kterou pojedou po zápase od Nisy speciální autobusy pro fanoušky zdarma. Fotbalové derby začíná v 17.15.