Součástí Obecních slavností k 660 letům od založení obce bylo v sobotu otevření zrekonstruovaného sportoviště a v jeho rámci fotbalový zápas mezi domácím účastníkem okresního přeboru a mistrem 1. ligy Slovanem Liberec.

„Povodeň v létě 2010 poškodila 168 domů a také hřiště, na které se naplavila nejprve voda a poté i bahno," vzpomíná starosta Bílého Kostela Jiří Formánek na hrůzné chvíle. „Ke všemu zrovna probíhala rekonstrukce kabin, tak tam přišla veškerá práce vniveč."

Obnovení hřiště trvalo rok, loni se zasela nová tráva a roční vegetační období nyní skončilo.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy uvolnilo po povodních celkem 12 milionů korun na obnovu čtyř  zničených hřišť na Liberecku.

„Kromě nás to bylo pro  Chrastavu, Novou Ves a Vísku," říká předseda TJ Tatran Bílý Kostel Roman Janáček. „Své zápasy hrálo naše mužstvo dospělých po celou dobu v Hrádku nad Nisou."

Navzdory nutnosti azylu si Bílý Kostel počínal dobře a v právě skončeném ročníku okresního přeboru obsadil sedmé místo.
Konfrontace s libereckým Slovanem byla samozřejmě pro hráče Bílého Kostela v sobotu svátkem.

Absolvovali ji v sestavě: P. Ulrich (46. Svoboda) – Ďuriš, Strnad, Černý, Janeček – Třešňák, F. Ulrich, Michálek, Novák – Novotný, L. Janáček (bývalý hráč Liberce a Bohemians jako host z Hrádku). Na hřiště se pak dostali z lavičky náhradníků R. Janáček, Binar, J. Janáček, Kosina, Motejlek, V. Mizera, Rychetský, Chomout a Mikeska.

Zápas sledovalo několik stovek diváků, určitě více než polovina obce, která má 850 obyvatel.

Slovan Liberec vyhrál 10:1 a představil takřka kompletní sestavu. V prvním poločase hrál ve složení: Bičík – Karisik, Nezmar, Kelić, Fleišman – Vácha, Janů – Rilke, Štajner, Bosančić – Šural. Poté nastoupili také Hadaščok, Musiol, Moustapha a Blažek, a dále několik cizinců, kteří byli ve Slovanu na testech a jejichž jména Slovan před fanoušky i novináři tajil.

Kromě fotbalu, včetně zápasů žáčků, proběhl v Bílém Kostele bohatý doprovodný sportovní i kulturní program.

Pokud jde o další postižená hřiště na Liberecku, na pažitu v Chrastavě a Nové Vsi je také již vše připraveno k slavnostnímu otevření.
V Chrastavě k němu dojde již tuto neděli, kdy se domácí střetnou s prvoligovým Baumitem Jablonec.

V Nové Vsi by chtěli v srpnu přivítat mužstvo Liberce z roku 2002, tedy to, které získalo první mistrovský titul pro liberecký klub. Bude to ale asi problém, protože již poběží liga i evropské poháry a mnozí ještě za Slovan či jiné kluby hrají (Štajner, Nezmar, Janů, Koloušek atd.).