Námluvy mezi VTJ Rapid Liberec a Hlavicí trvaly tajně dva měsíce, o všem rozhodly valné hromady obou oddílů a jasno bylo včera. „Právě jsme podali žádost na FAČR, kde se to doufám schválí 16. dubna," potvrdil manažer Hlavice Jiří Dvořák.
Po letech tak končí Hlavice s mistrovským fotbalem, který v této vesnici se 215 obyvateli oživil před třinácti lety Vilém Němec. Ten spolu s Petrem Bulířem v roce 2000 vstoupili do tehdy zachraňujícíseho oddílu v okresním přeboru a postupně za pět sezon samých postupů se dostali v roce 2008 až do třetí ligy.
V mužstvu se vystřídala spousta velmi kvalitních hráčů i trenérů. Bohužel to patří k historii a od sezony 2013/14 již Hlavice nebude ve fotbalových tabulkách figurovat. „Liberecký kraj trpí akutním nedostatkem hráčů a my nejsme schopni z místních zdrojů vytvořit mužstvo na odpovídající úrovni. K tomu ještě ekonomická situace, takže činnost v Hlavici postrádá smysl," potvrdil prezident SK Hlavice Vilém Němec.
„Proto jsme se domluvili s prezidentem VTJ Rapid Pavlem Škodou, který má v klubu mládež na odpovídající úrovni a my dodáme soutěž dospělých, že se spojíme. Pokud se v regionu dají síly dohromady, mohlo by to fungovat," dodal Němec, který chce samozřejmě v nové struktuře klubu pokračovat.
Hlavice je tak druhým týmem z jihu libereckého okresu, který v poslední době skončil. Loni to byl PFC Český Dub v divizi, který se však s nikým nespojil a zmizel. Po Hlavici, která již jistě sestupuje, zaujme její místo v divizi VTJ Rapid Liberec.
O tom, že v Hlavici není něco dobře, napovídala příprava. Kluby z krajského přeboru začínaly přípravu po 10. lednu, zato Hlavice měsíc po nich. Trenér Pavel Šafář trénoval s torzem mužstva, které hrálo na podzim. Zápasy Hlavičtí odehráli jen tři, a to se soupeři z I. A a I. B třídy. Zkoušeli se hráči z nižších krajských soutěží a několik z nich skutečně nyní za třetiligový tým nastupuje. Také proto výsledky podle toho vypadají: Česká Lípa 1:6, Sparta B 0:9, Horní Měcholupy 0:5. „V loňské sezoně jsme byli farmou Hradce Králové, ale nebyla to dobrá spolupráci. V podstatě jsme rozprášili naše mužstvo a byli jsme pak odkázáni na hráče z Hradce Králové. Čekali jsme, koho a kdy nám pošlou nebo jestli nám alespoň jednou v týdnu někdo přijede na trénink. S takovým kádrem jsme nebyli schopni pracovat," sdělil Dvořák. Letos to bylo bez hráčské injekce Hradce, jehož farmou se stal Převýšov a Hlavice hráčsky paběrkovala. Navíc hostování ztrácelo význam, protože „hostovaček" bylo více než kmenových hráčů Hlavice.
Liberecký divák tak po čase bude mít možnost chodit na divizní zápasy. Divizní soutěž naposledy v krajském městě hrál před lety Slovan Liberec B. Po Slovanu tak bude jako v minulosti Rapid v Liberci dvojkou. A jistě bude hodně záležet na spolupráci těchto dvou klubů. Zejména směrem do Rapidu.
A jak by mohla vypadat VTJ Rapid Liberec od nové sezony: áčko bude v divizi (místo Hlavice), béčko (nynější VTJ Rapid A) v krajském přeboru a céčko (nyní VTJ Rapid B) v okresním přeboru nebo I. B třídě. Všechny týmy dospělých budou hrát v Liberci. VTJ Rapid Liberec, která se transformovala v roce 2008 z VTJ Ještěd Liberec a Rapidu Liberec, má ve výstavbě ještě hřiště Rapidu u plochodrážního stadionu, kde se nový areál buduje (spíš nebuduje roky). Nyní konečně získal finance ve výši 20 milionů korun na realizaci rekonstrukce hřiště. A VTJ Rapid zde bude hrát od 30. září, kdy již bude kolaudace! Takže VTJ Rapid Liberec bude mít k dispozici jak hřiště ve Svojsíkově ulici, tak i na Rapidu. Mládežnická družstva, zejména ligový dorost by mohl hrát na volném hřišti v Hlavici.
Ruka je v rukávě, nyní se ještě uskuteční valná hromada nového klubu, v němž se bude volit vedení a management. A rozhodně se bude muset nově vytvořený tým v divizi doplnit a posílit. „Celý realizační tým Hlavice, vedení i hráči se zapojí do fotbalového života v tomto nově vytvořeném klubu," potvrdil Dvořák.
Projekt sloučení Hlavice a VTJ Rapid
Oba oddíly mají zájem na sloučení, a to zejména z následujících důvodů:
1. V posledních letech se stále snižující počet členů občanského sdružení SK Hlavice, což ohrožuje v budoucnu možnost startu v soutěžích.
2. Chybějící členská základna v mládežnických kategoriích SK Hlavice neumožňuje nastalou situaci řešit krátkodobým hostováním hráčů, protože nahrazení hostujících hráčů vlastními odchovanci v současné situaci není možné.
3. Současná ekonomická situace SK Hlavice neumožňuje nákup potřebného počtu hráčů, aby byla zajištěna sportovní činnost klubu.
4. Finance vynaložené na potřebný počet hostujících hráčů, kterých je v současné době v týmu naprostá většina, zcela zatěžují zdravou ekonomiku klubu a neumožňují investovat do mládeže, která by mohla v budoucnu vyřešit životaschopnost klubu. Hostující hráči se po ukončení angažmá vracejí do svého klubu, který je díky růstu výkonnosti a zkušenosti prodá, což klubu SK Hlavice přináší pouze náklady a znemožňuje návrat investovaných prostředků.
5. SK VTJ Rapid Liberec vzhledem ke své základně, která má zhruba 360 členů FAČR, řeší neustálé potíže s hracími plochami, které si musí pronajímat od různých institucí, což klub finančně zatěžuje a znemožňuje jeho další rozvoj. Koncepce klubu SK VTJ Rapid Liberec je založená hlavně na výchově a rozvoji mládeže, kdy nejtalentovanější jedinci se dále posouvají do mládežnických týmů FC Slovan Liberec a FK Jablonec 97. Jestliže po ukončení mládežnického věku nedosáhnou výkonnosti potřebné pro profesionální úroveň, zpravidla se vrací zpět do klubu.
V klubu bohužel nenacházejí soutěž potřebnou pro jejich další rozvoj a odcházejí, vzhledem k blízké poloze a ekonomických možností do německých soutěží. Vzhledem k tomu, že mohou odejít zdarma, je to pro klub ekonomicky zcela nevýhodné.
6. SK VTJ Rapid Liberec se i nadále chce věnovat výchově mládeže, dále tak zkvalitňovat výkonnostní růst mládeže na republikové úrovni, čímž chce napomoci v rámci Libereckého kraje zkvalitnit i nižší soutěže tím, že se hráči, kteří nedosáhnou na úroveň profesionálního či výkonnostního fotbalu, dále zapojí do místních klubů na krajské a okresní úrovni. Vzhledem k jejich kvalitnímu tréninkovému procesu a mládežnickému růstu by měly tyto soutěže zkvalitnit.
7. SK VTJ Rapid Liberec by se rád zapojil do systému sportovních center mládeže (SCM), což by zcela jistě vedlo k dalšímu rozšíření možnosti klubu. Ke splnění licenčních podmínek je nutné mít mužstvo dospělých v soutěži na úrovni alespoň divize, k čemuž projekt sloučení klubů výrazně napomůže.