Připouští, že mu trvalo několik týdnů, než si při premiérové zahraniční štaci zvykl na tempo a říz německé bundesligy. O to větší má fotbalový obránce Theodor Gebre Selassie z Brém radost z dobrého vnitřního pocitu, který ze svých výkonů získal ve druhé polovině podzimní části. Přesto krátkou vánoční dovolenou bude trávit s rozpaky: trápí jej, že Werder přezimuje až na 12. místě tabulky. Byť s nepříliš velkou ztrátou na pohárové příčky, po nichž Gebre Selassie a spol. touží.

Brémy dělí od šestého místa, které zaručuje start v Evropské lize, „jen" čtyři body. „Není to žádná propastná ztráta. Jen to svědčí o tom, že bundesliga je hodně našlapaná. Když jsem do ní šel, věděl jsem o velké vyrovnanosti. A podzim to jen potvrdil. Teď se sice plácáme dole, ale pár dobrých výsledků nás může vystřelit nahoru. V to všichni doufáme," řekl v rozhovoru Gebre Selassie.

Současné postavení tradičního klubu mu vadí. Jediná výhra z posledních pěti zápasů; to je podle šestadvacetiletého zadáka až příliš velký luxus. „Není s tím spokojený nikdo v klubu, nálada tam teď nebyla nejlepší. Náš problém je v zakončení. Na góly se dost nadřeme. Můžeme si říkat, že nehrajeme špatný fotbal, ale to je slabá útěcha. Na jaře musíme udělat nějakou dobrou sérii, protože podzim byl jako na houpačce. Chyběly nám vyrovnané výsledky," přemítal Gebre Selassie, jehož tým v první části sezony nedokázal zvítězit dvakrát za sebou.

První zahraniční angažmá Gebre Selassie i tak považuje za velkou školu: fotbalovou i životní. Reprezentační bek po letním příchodu z Liberce potřeboval čas na rozkoukání. „Nedá se to srovnat s tím, když jsem začínal ve Slavii nebo v Liberci. Začátky tady byly docela těžké. Jenom po fotbalové stránce to byl obrovský skok: samotné tréninky tady jsou náročnější než v Čechách, o zápasech ani nemluvě… Musel jsem se do toho prostě dostat," vzpomínal.

I samotné stěhování do Německa a adaptace v cizí zemi pro něj byla výzvou. „Šel jsem do neznáma, měl problém s jazykovou bariérou, s přítelkyní jsme se museli nějak zabydlet a řešit i dost mimofotbalových věcí. Ale jakmile si to všechno sedlo, poslední dva měsíce jsem se už o dost lépe cítil i na hřišti," přemítal hráč s etiopskými kořeny.

Hodně mu pomohlo i to, že zapadl do dění v mužstvu. „Bylo to logické. Když jsem přišel, nikdo mě neznal, neměl jsem si moc s kým popovídat. To je už ale pryč. Každopádně všechny ty věci mě posílily a jsem moc rád, že jsem se do Brém dostal," líčil Gebre Selassie.

Na podzim v dresu Brém nasbíral šestnáct startů, hned v prvním kole se blýskl gólem na hřišti obhájce Dortmundu. A v půlsezoně vynechal jediný zápas. I to považuje za slušný počin. „Zpětně musím být vděčný trenérovi. Hlavně na začátku sezony to z mé strany občas nebylo optimální, ale podržel mě a ze sestavy nevyndal. Šestnáct zápasů za první podzim v Německu je pro mě velmi dobrých," přemítal.

Teď chce fotbal na chvíli pustit z hlavy. Těší se na krátký oddych v rakouských lázních, Vánoce bude trávit u rodičů ve Velkém Meziříčí a Silvestra zase s kamarády v Liberci. A 3. ledna zase vyrazí do Brém obhajovat svoji pozici v základní sestavě. „A na začátku ledna ještě musíme zvládnout stěhování. Posuneme se z kraje Brém do bytu blíž k centru města, abych to měl blíž na stadion a k tréninkovému centru. Nudit se nebudeme," popisoval s úsměvem Gebre Selassie.