Derby podještědských rivalů dnes vyvrcholí finále v Mladé Boleslavi Pohár FAČR. Jablonečtí fotbalisté by vítězstvím podtrhli úspěšný ročník, v němž obsadili třetí místo v lize. Liberec chce ale soupeři vrátit předchozí dvě porážky z nejvyšší soutěže a triumfem napravit sezonu, v níž musel odvracet hrozbu sestupu.

Finále bude důležité i z hlediska ligy. Pokud by vyhrál Jablonec, kvalifikoval by se do předkola Evropské ligy i pátý tým z nejvyšší soutěže. Jistotu pohárů by tak získaly momentálně čtvrtá Mladá Boleslav i pátá Příbram.

Jablonec po loňském příchodu trenéra Jaroslava Šilhavého prožil výbornou sezonu a v lize nestačil jen na favority mistrovskou Plzeň a druhou Spartu. Teď ji může korunovat ziskem domácího poháru. „Čeká nás úžasné vyvrcholení tohoto ročníku. Už teď můžeme považovat sezonu za velice dobrou, a kdyby se nám ještě podařilo vyhrát Pohár FAČR, bylo by to úžasné," řekl Šilhavý.

I když má Jablonec v lize o 31 bodů víc než Liberec a bez inkasované branky vyhrál oba vzájemné duely v sezoně, kouč Baumitu nevidí v zápase favorita. „Liberec neměl dobrou sezonu, ale v tomhle derby není favorit. Všechno se maže, bude to o momentální formě, motivaci a touze získat pohár na svou stranu," uvedl kouč Šilhavý.

Zápas pro něj bude opět specifický, protože v Liberci do loňska trénoval a získal s ním titul. „Přiznávám, že je to stále čerstvé. Teď už jsme ale soupeři, jsem rád, že finále se zrodilo právě mezi těmito týmy. Bude to hodně prestižní a věřím, že je v této sezoně i do třetice porazíme," řekl.

Liberec chce soupeři obě porážky z ligy vrátit a pohárovým vítězstvím napravit nepovedenou sezonu v nejvyšší soutěži. Triumfem by se zároveň kvalifikoval do předkola Evropské ligy.

„Vyhrát pohár by byla obrovská náplast na celou sezonu a úžasná odměna pro naše fanoušky, kteří pomohli Liberci k záchraně v lize. Dokážu si představit, co pro ně finále poháru, ještě navíc s Jabloncem, znamená," řekl liberecký trenér David Vavruška.

„Jablonec je veliký favorit. S tímhle mužstvem to nevyhrát, to by bylo velké umění. To mužstvo je výborně poskládané, taky něco stojí. Je připravené na to, aby vyhrálo poháry, a ne bylo druhé. Ale vyhrát se dá každý zápas," doplnil Vavruška.

Zápas začne dnes v 18:00. Jablonec je ve finále pošesté, vyhrál v letech 1998 a 2013. Liberec si zahraje ve finále počtvrté, triumfoval v roce 2000.

Oba kluby zatím prodaly přibližně tisíc vstupenek a na zápasy vypraví autobusy s fanoušky. Zároveň chystají speciální akci Jablonečtí plánují dorazit celí v zeleném, Liberečtí v modrém.

Baumit Jablonec - Slovan Liberec

Výkop: středa 27. května, 18:00. Rozhodčí: Proske Wilczek, Kotík.

Poslední vzájemný zápas: 2:0 (v lize, 10. května).

Předpokládané sestavy:

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, F. Novák Greguš, Hübschman - Kopic, M. Pospíšil, Mingazov - Doležal.

Liberec: Hroššo - Sus, Karišik, Pokorný, Fleišman - Soungole - Delarge, Pavelka, Frýdek - Šural - Bakoš.

Absence: M. Hubník, Fantiš, Valeš (rekonvalescence) - Obročník, Luckassen, Breznaník (zranění), O. Kolář (přeřazen do juniorky), Mudra (nejistý start).

Evropská matematika

Pokud zvítězí JABLONEC, půjde do 3. předkola Evropské ligy, čtvrtý tým ligy (Mladá Boleslav nebo Příbram) do 3. předkola Evropské ligy a pátý tým ligy do 2. předkola Evropské ligy.

Pokud zvítězí LIBEREC, půjde do 3. předkola Evropské ligy, čtvrtý tým ligy do 2. předkola Evropské ligy a pátý tým ligy zůstane bez poháru.

JABLONEC, coby třetí tým první ligy má jisté 3. předkolo Evropské ligy bez ohledu na dnešní zápas.