„Všichni víme, o co jde. Není zapotřebí velkých slov, ale výkonů,“ uvědomují si na Spartě a v Liberci – v táborech, kde se myslí na Ligu mistrů. Boleslav, Olomouc a Jablonec sní o Evropské lize. Slavia a Teplice mají své jisté.

Poslední 30. kolo ligy si přichystalo opravdovou lahůdku pro nervový systém. Sparta se bude bít o Evropu v Boleslavi a Liberec na Slavii. Vše mají v rukách Letenští, když vyhrají, čeká je 3. předkolo Ligy mistrů, Liberec skončí třetí.

Pozor však, situace nahrává kalkulům. Tak třeba takovému: Přenechá Slavia Severočechům všechny tři body? Tím by přece mohla vyšachovat rivala Spartu…! „S takovými úvahami nechci mít nic společného. Musíme se starat o sebe. Když totiž budeme spekulovat a čekat na smilování Slavie, neporazíme ji,“ odmítá Ladislav Škorpil, trenér Liberce. „Slavii jsme porazili v prvním zápase, tak proč bychom nemohli vyhrát i v posledním,“ dodává.

„Víte co? Já bych si přál, aby Sparta vyhrála v Boleslavi, tím by bylo vše vyřešené a bez stínů,“ prohlašuje Vladimír Šmicer, ikona Slavie.

Také Jablonec může na sedmém místě živit teoretickou naději na účast v Evropské lize. K tomu by ale potřeboval, aby Boleslav s Olomoucí své zápasy prohrály a sám porazil Zlín, který na sever Čech pojede bojovat o holý ligový život. „Ve Zlíně jsem dokonce působil, ale teď kopu za Jablonec, a jakákoliv nostalgie jde stranou,“ říká trenér František Komňacký.

Evropa týmy láká naditou kasičkou, vidinou větších možností. Ale finální ligová zápletka jako hrom má možná hlubší cíl. Vrátit Česku výhodnou 15. pozici v evropském žebříčku. Pro ročník 2009/10 rozhoduje koeficient za období 2003/04 až 2007/08. Ten trestuhodně klesl.

Teď nestojí otázka, jak a kdo v Evropě uspěje. Nejde o kluby – jednotlivce, jde o celek. „…A ten míří výrazně ke dnu. Jsme 18. na kontinentu, další neúspěch nás ještě srazí,“ řekl Jaroslav Kolář, odborník na koeficienty. Ani větší množství týmů nepomůže. Možná spíš uškodí. Každý bod se totiž bude dělit počtem klubů, které země vyslala. Vyřazení je zapovězeno.

(zel, mik)

KDO HRAJE O POHÁRY

Mladá Boleslav – Sparta (ČT 2)
České Budějovice – Teplice
Kladno – Ostrava
Slavia – Liberec
Olomouc – Bohemians Praha
Brno – Příbram
Jablonec – Zlín
Žižkov – Plzeň (vše dnes od 15.00)
Sparťanské štěstí: Pokud Sparta uhájí 2. místo, může být ve 3. předkole Ligy mistrů mezi nasazenými týmy. Ale jen pokud AEK Atény porazí Panathinaikos (zítra ve 20.15) a také za předpokladu, že titul vicemistra v turecké lize vybojuje někdo z dvojice Sivasspor, Trabzonspor.