Losovací aktiv Řídící komise Českomoravského svazu pro Čechy se v sobotu konal v areálu Policejní akademie ČR v Praze 4. Oddíly ČFL a divizí se na něm dozvěděly svá nalosovaná čísla a znají již svůj program zápasů pro mistrovskou sezonu 2008/2009.

Soutěže začnou o víkendu 9.–10. srpna a skončí 16. listopadu (divize), resp. 23. listopadu (ČFL)

V České fotbalové lize má Liberecký kraj nově tři zástupce, v divizích také tři (dva ve skupině B, jednoho ve skupině C). Svou historickou premiéru v třetí nejvyšší soutěži, ČFL, si odbyde nováček SK Hlavice, vítěz divizní skupiny C v minulém ročníku. První zápas sehraje na hřišti rezervy Mladé Boleslavi. V prvním domácím utkání se představí 16. srpna od 17 hodin proti FK Baumit Jablonec B.

Jablonecká juniorka si to předtím v 1. kole rozdá se Spartou Krč, která sestoupila z 2. ligy. Slovan Liberec B dostal přiděleno číslo 1, což je vzhledem ke klimatickým podmínkám výhodné. Znamená to, že liberecká rezerva sehraje v podzimní části první dvě utkání na domácím stadionu a naopak na jaře bude hrát v prvních dvou kolech na hřištích soupeřů.

Liberecké béčko zahájí ČFL 10. srpna utkáním se Slovanem Varnsdorf a o týden později 17. srpna přivítá nováčka z Písku.

Novými účastníky ČFL jsou kromě Krče, sestoupivší z 2. ligy, a vítězů divizních skupin Hlavice a Viktorie Žižkov B také dva celky, které si sice nevybojovaly postup na hřišti, nicméně budou hrát třetí nejvyšší soutěž díky odstoupení jiných týmů.

Písek nahradí v ČFL Cheb, kde se vedení klubu rozhodlo vzhledem k neutěšené finanční situaci „pustit“ třetí ligu a zařadit se až do krajského přeboru. Králův Dvůr se pak objevuje v ČFL vzhledem k tomu, že vítěz divizní skupiny B Jirny se rozhodl nevyužít svého práva postupu.

ČFL má stejně jako v předchozích letech 18 účastníků. Z toho je sedm B–mužstev prvoligových klubů (Liberec, Jablonec, Mladá Boleslav, Slavia Praha, Viktoria Žižkov, Plzeň a České Budějovice).

Na podzim se odehraje 17 kol, z toho jedno bude vložené doprostřed týdne (ve středu 17. září). Do divizní skupiny B jsou zařazeny celky z Českolipska – Nový Bor a Česká Lípa.

Českolipský nováček zahájí své divizní účinkování hned v 1. kole pikantním severočeským derby s Děčínem, který je také nováčkem. Bude to zajímavá konfrontace vítězů přeborů Libereckého a Ústeckého kraje.

Nový Bor odehraje první zápas venku na hřišti rezervy Mostu a ve druhém kole nastoupí doma proti nováčkovi, mužstvu Toužimi, které je vítězem přeboru Karlovarského kraje.

Kromě České Lípy, Děčína a Toužimi jsou v divizní B–skupině novými účastníky Čelákovice (přeřazeny ze skupiny C), Chodov (poskočil výše z 2. místa Karlovarského přeboru vzhledem k dobrovolnému pádu Chebu) a Blšany (sestoupily z ČFL). Ve skupině C bude v letošním ročníku jediným zástupcem Libereckého kraje FK Pěnčín–Turnov. Ve svém prvním zápase se představí na domácím stadionu v Turnově a střetne se s Převýšovem.

Novými účastníky skupiny C jsou Kolín (sestoupil z ČFL), Cidlina Lužec nad Cidlinou (mužstvo, které vzniklo sloučením klubu RMSK Cidlina s královéhradeckým přeborníkem kraje Novým Bydžovem), Kunice (2. místo v přeboru Středočeského kraje, odkud vzhledem k množství okresů postupují každoročně do divize dva týmy), Živanice (přeborník Pardubického kraje), a dva pražské celky Bohemians 1905 B a Horní Měcholupy (přeřazeny ze skupiny B).

Čísla oddílů republikových soutěží ČMFS pro sezonu 2008/2009:
ČFL: 1 SLOVAN LIBEREC B, 2 Písek, 3 Mladá Boleslav B, 4 FK BAUMIT JABLONEC B, 5 Vlašim, 6 Náchod–Deštné, 7 Karlovy Vary, 8 Letohrad, 9 České Budějovice B, 10 Viktoria Žižkov B, 11 Vyšehrad, 12 Králův Dvůr, 13 Sezimovo Ústí, 14 Plzeň B, 15 Sparta Krč, 16 SK HLAVICE, 17 Slavia Praha B, 18 Varnsdorf.

Divize B: 1 Blšany, 2 Most B, 3 Toužim, 4 Teplice B, 5 Český Brod, 6 Brozany, 7 FK ČESKÁ LÍPA, 8 Rakovník, 9 Jirny, 10 Děčín, 11 Kladno B, 12 Litvínov, 13 Čelákovice, 14 Chodov, 15 FC NOVÝ BOR, 16 Chomutov.

Divize C: 1 Holice, 2 Ovčáry, 3 FK PĚNČÍN–TURNOV, 4 Týniště nad Orlicí, 5 Kolín, 6 Cidlina Lužec nad Cidlinou, 7 AFK Chrudim, 8 Kunice, 9 Tesla Pardubice, 10 Živanice, 11 Dvůr Králové nad Labem, 12 FC Hradec Králové B, 13 Velim, 14 Převýšov, 15 Bohemians 1905 B, 16 Horní Měcholupy.