Několik sezon se musí doplňovat počty účastníků v I. B třídách Libereckého kraje (LKFS) týmy až ze čtvrtých míst okresních přeborů. Na vině jsou mužstva, která jednak nechtějí z okresů postoupit, jednak některá končí v krajských soutěžích. Doplňováním zespodu jsou tak obě soutěže I. B třídy fotbalově devastovány a úroveň jde dolů.

S tím však bude konec, protože v Rozpise mistrovských soutěží 2015/16, které jsou na webových stránkách, se v článku 17 „Postupy a sestupy píše": Postupy a sestupy se řídí dle ustanovení SŘ, počty postupujících a sestupujících družstev vycházejí z klíče, uvedeného v příloze RS. Na základě rozhodnutí VV LKFS se pro SR 2016-2017 snižuje počet účastníků I. B třídy na 24 družstev.

Takže je jasno: Příští ročník I. B třídy se bude hrát ve 12 týmech! Soutěž se „vyčistí", protože při situaci, kdy nesestoupí nikdo z Libereckých z divize (Semily, Jablonec n. J., Pěnčín-Turnov a Nový Bor – hrají divizi C), sestoupí z I. B tříd sedm mužstev (3:4). Pokud spadne z divize jeden, sestupuje do okresů osm (při dvou již devět…).

Liberecko nemá ve východní skupině nikoho, ale v té západní hraje sedm: Bulovka, Frýdlant B, Hodkovice, Hrádek B, Osečná, Pěnčín, Rozstání. Již nyní jim přejeme co nejvíce bodů a žádné starosti se záchranou. Minimálně trojice ze všech účastníků však půjde do okresů.