„Příchod Lukáše byl naší prioritou v zimním přestupovém období, proto jsme rádi, že se to povedlo realizovat už na začátku přípravy," řekl člen představenstva Sparty Jakub Otava.

I když nebyla zveřejněna suma za Váchův přestup, spekuluje se, že by mělo jít o zhruba 14 milionů korun. Jde tak o druhý největší transfer této zimy po odchodu Stanislava Tecla z Jihlavy do Plzně za údajných 20 milionů. Západočeši stáli také o Váchu, který ale už v prosinci avizoval, že si vybral Spartu. Pro tu je první zimní posilou. Přijít by mohl také kanonýr David Lafata z Jablonce.

Třiadvacetiletý Vácha je odchovancem Slavie, prošel Jabloncem a Ostravou, většinu prvoligové kariéry však strávil v Liberci. Na kontě má 111 zápasů v nejvyšší soutěži a šest branek. Dvacet startů si připsal za reprezentaci do 21 let a patří mezi hráče, které sleduje kouč národního týmu Michal Bílek.

V Liberci by se Váchu měl pokusit nahradit Luboš Hušek, který naposledy působil právě ve Spartě a momentálně je bez smlouvy. Do Slovanu přišel na zkoušku. Mezeru po Váchovi zaplní také mladíci Pavelka s Frýdkem. „Ve hře bylo více variant, ale tito hráči se nám hodí do koncepce, proto jsme si je vybrali," řekl sportovní ředitel Liberce Jan Nezmar.

Jednadvacetiletý Pavelka je odchovancem Sparty, do ligy však nakoukl až při hostování ve Slovácku. Na podzim už dostal šanci také na Letné, a to v sedmi ligových zápasech. Celkem nastoupil do 32 utkání, v nichž dal pět branek. Může hrát na levé straně nebo ve středu zálohy. V Liberci by mohl nahradit Miloše Bosančiče, který jedná o odchodu do Koreje.

Dvacetiletý krajní obránce Frýdek, syn bývalé sparťanské opory, nastoupil v lize dvakrát. Podzim strávil na hostování v Senici, kde odehrál 15 zápasů slovenské ligy. „Pro Martinův vývoj je potřebné, aby hrál v ambiciózním klubu s velkou perspektivou. V mladém libereckém týmu by mohl dobře zapadnout a ukázat, že jde o jednoho z nejperspektivnějších hráčů na tomto postu," uvedl Viktor Kolář ze společnosti Sport Invest International, která Frýdka zastupuje.