Čtvrtá nejvyšší soutěž o víkendu zvedá oponu. Na její šestnáctičlenné poloprofesionální scéně se představí dva pojizerské kolektivy. Tradiční účastník z Turnova (Pěnčín-Turnov) a Sokol Jablonec nad Jizerou. Bohužel VTJ Rapid Liberec a Železný Brod sestoupily a hrají v kraji.

S onou poloprofesionalitou je to ale v posledních letech tak trochu ošidné. Obě mužstva totiž využívají statutu farmy, takže do týmu tak mohou libovolně docházet placení „herci" z první ligy.

Pěnčín-Turnov dál spolupracuje se Slovanem Liberec, Jabloneček s černým koněm nejvyšší soutěže z Jablonce nad Nisou.

Obě mužstva díky tomuto systému vloni využila v mistrovských zápasech na padesát fotbalistů. Zda se toto číslo bude opakovat, nelze předvídat. Rozhodovat bude zdraví, výkony a výsledky.

„Pokud nenastane vlna zranění, odmítám, aby v Turnově hrálo v jednom utkání třeba osm hráčů z Liberce. Respektive se to stát může, ale já už u toho nebudu. Za tím si stojím. Chci stavět na domácích," říká ale rezolutně turnovský trenér Pavel Jícha. Ten k mužstvu dorazil během letní přestávky, kdy nahradil odstoupivšího Emila Šafáře. Nový kouč modrobílého souboru bude navazovat na čtvrté místo z loňského ročníku, na něž chce navázat. Turnov ansámbl mírně promíchal. Skončil třeba Ondřej Ginzel, který divizi nově bude místo hraní pískat, v týmu se pravidelně nebude objevovat ani liberecká legenda Tomáš Janů. Zlákat zpět do domovského klubu se nepodařilo ani Vojtěcha Hurta a Martina Ježka. Z Německa se vrátil alespoň Daniel Hurt, který by se měl okamžitě zařadit k velkým oporám. Totéž se dá říci o Slováku Janecovi či dalšímu hráči ze Slovanu, Beníškovi.

Zatímco turnovský klub chce pokukovat po čele tabulky, Jabloneček touží po pohybu v klidných vodách. Po loňské premiéře a 10. místě tým počítá spíš příchody. Novými hráči jsou hlavně odchovanci Baumitu, k exlibereckým Krystanovi se Soběslavem se nově přiřadil jejich bývalý spoluhráč Filip Kmoníček. Svěřence Zbyňka Houšky ale nečeká žádný lehký úvod. Doma, kde body příliš nerozdává, přivítá v úvodních dvou kolech elitní týmy ze Dvora Králové a Turnova.

Ani jeden tým by neměl mít problémy se záchranou, Pěnčín-Turnov naopak patří k favoritům. Jabloneček pro letošek papírově míří také do elitní poloviny tabulky.