Největšími víkendovými taháky jsou start Slavie v Jablonci a duel mezi Spartou a Libercem. Sparta vyhrála na Slovácku a v Kluži, v lize neprohrála už 17 utkání v řadě, jenže na zápas s Libercem, který se hraje dnes od 18 hodin v Praze na Letné, bude mít problém dát dohromady obranu.

Kušnír, Řepka a Vacek jsou v trestu, Hubník se dává dohromady po utkání v Emirátech, použít nelze ani Kuncla, jenž byl vyloučen za rezervu. „Je to těžká situace, s napětím jsem sledoval zprávy z reprezentačních startů řady hráčů. Máme však kádr, který by měl být schopný se s tím vyrovnat,“ prohlásil trenér Jozef Chovanec.

Hosté míří na Spartu poznamenáni debaklem 0:4 s Olomoucí a také se změnou na trenérském postu, kde Ladislava Škorpila vystřídal Josef Petřík. Ten se na ligovou lavičku jako hlavní kouč v sobotu postaví téměř po 11 letech. Petřík se v reprezentační pauze snažil pozvednout hlavně psychiku mužstva. „Bylo by špatné, kdybychom na Spartu jeli se strachem. Pevně doufám, že odhodlání bude vidět i na hřišti,“ řekl Petřík.

Liberec v posledních šesti zápasech na Letné prohrál jen dvakrát. Dnes mu budou chybět nemocný Bosančič a zraněný Gecov, otazník visí nad startem Blažka, jenž utrpěl v utkání reprezentace proti Ázerbájdžánu nakopnutí do kotníku.

Jablonec v Teplicích prohrál souboj o podzimního mistra a nyní bude čelit další výzvě: souboji s mistrovskou Slavií, která se však v posledních týdnech trápí. „Bylo by bláhové si myslet, že jsme favoritem. I když Slavia má svoje starosti, pořád to je top soupeř. Když však zlepšíme finální fázi, můžeme uspět,“ uvedl trenér František Komňacký, který si během pauzy plnil povinnosti u národního týmu.

Posledních šest utkání Jablonce provází střelecká bída: vždy v nich padla pouze jedna branka. Brankář Špit odehraje dvoustý zápas v lize.

Slávistické trápení ještě prohloubila pohárová prohra v Karviné, červenobílí rozhodně nejsou v ideální pohodě. „Je třeba konečně přerušit nepříjemnou sérii,“ řekl rázně trenér Karel Jarolím, ale i on si uvědomuje, že na hřišti druhého celku tabulky to nebude jednoduché. „Jablonec hraje týmově a my musíme hrát se stoprocentním nasazením. Z posledních zápasů nás nejvíce trápí, že soupeř okamžitě trestá naše chyby. Toho se musíme vyvarovat a také přidat důraz v koncovce,“ dodal Jarolím.

Slávisté mají za sebou šest soutěžních zápasů bez vítězství. Utkání Jablonec – Slavia začne v Chance Aréně dnes v 19.15 hodin.

(čtk, jsj)