„Loni jsme výrazným způsobem sponzorsky vstoupili do prvoligového fotbalu a nyní podporujeme celkem deset mužstev. Již tehdy jsme avizovali, že půjdeme s podporou dál, jelikož sport nevnímáme pouze jako prvoligovou záležitost. Fotbal je na špici popularity, ale na mnoha úrovních a místech je již citelně znát nedostatek hráčů. Rádi bychom přispěli k rozvoji klubů po celé České republice, aby fotbal nestagnoval, ale naopak díky svému modernímu zázemí přitahoval stále širší okruh příznivců,“ vysvětluje Martin Todt, generální ředitel Fortuny.

„Mechanismus přihlašovaní do grantu je velmi jednoduchý. Přihláška zabírá jedinou stranu, její vyplnění trvá několik minut, nevyžadujeme žádné komplikované přílohy. Jde nám především o smysluplné zacílení podpory, a proto od zájemců očekáváme hlavně stručný popis projektu, tedy jak by s prostředky naložili.“

Předpokládá se, že prostředky by měly být použity na rozvoj klubu (např. rekonstrukce hrací plochy, rekonstrukce zázemí nebo jeho části, úpravy sportovního areálu apod.). Záleží na potřebách samotných klubů, předem se nevylučuje žádný nápad. V grantovém systému je standardní pojistka na dokončení projektu, tedy že klub se musí podílet minimálně 50 % z vlastních zdrojů.

Přihlášky přijímá Fortuna od 22. května 2008 a uzavírka je 30. června (rozhoduje razítko pošty). Během července došlé projekty vyhodnotí komise složená ze zástupců Fortuny a odborníků. Za odborníky v komisi zasedne Jiří Plíšek, sportovní manažer AC Sparta Praha, a také třeba Jan Říčka, international skauting manager FC Chelsea. Peníze začnou ke klubům proudit již během srpna.

„Toto je první ročník, na němž se i my sami učíme, jak co nejúčelněji pomoci klubům,“ dodává Martin Todt. „Pokud bude z jejich strany zájem, jsme připraveni s podporou regionálního fotbalu pokračovat i v dalších letech. Tu nejtěžší část,tedy přípravu prvního ročníku, máme za sebou a pokračovat je mnohem snazší, než začínat od nuly.“

Přihlášku o podporu je možné získat na stránkách www.ifortuna.cz nebo je k dispozici na pobočkách Fortuny. Mateřská společnost Fortuna byla založena v České republice v květnu 1990. V roce 2005 Fortunu převzala česko-slovenská private equity skupina Penta Investments. V témže roce Penta k české Fortuně připojila slovenskou sázkovou kancelář Terno a polský Profesjonal. V prosinci 2007 ke skupině přibyla druhá největší chorvatská sázková kancelář Favorit.

Fortuna se v České republice podílí na přípravě fotbalového halového turnaje Fortuna Víkend Šampiónů a v sezoně 2007/2008 výrazně sponzorsky vstoupila do prvoligového fotbalu. Na partnerské úrovni spolupracuje s kluby Sparta, Slavia, Baník a Bohemians 1905. Na nižší úrovni pak dále s Viktorií Žižkov, Mladou Boleslaví, Plzní, Českými Budějovicemi, Brnem a Jabloncem. (tg)