Cink! Nejen tramvajová trať spojuje Liberec a Jablonec. Týmy z fotbalových měst na severu Česka, jejichž stadiony od sebe dělí 14 kilometrů, dnes a zítra načnou třetí předkolo Evropské ligy. V Česku je to unikát: dva kluby v pohárech letos nemá ani Praha.

„Zajímavé, viďte?" usmívá se bývalý útočník Luděk Zelenka, rodák z Liberce, jenž hrával i v sousedním Jablonci. „Liberecký kraj není moc bohatý a kluby se přetahují o partnery, přesto se v obou městech bude hrát kvalifikace Evropské ligy."

Slovan Liberec

Není to poprvé, v předkolech evropského poháru číslo 2 se oba týmy společně praly už předloni: Jablonec vypadl v play-off, Liberec došel až do prvního kola jarní fáze.

Teď jsou znovu na začátku cesty s nejistým koncem. Jablonec dnes otevře dvojzápas s FC Kodaň, Liberec zítra čeká první partie s izraelským Hapoelem Kirjat Šmona.

Tady je Zelenkův pohled na dva fotbalové svátky během dvou dnů: „Trochu mám strach, aby si kluby vzájemně neubraly fanoušky. Je sice výhoda, že se nehraje v jeden den, ale jako táta s dětmi bych si stejně vybral jen jeden zápas."

Vybírat si ze dvou pohárových mačů? Ještě před dvaceti lety by to na severu bylo sci-fi. Liberec s Jabloncem se do ligy dostaly až po rozpadu federace, teprve pak začaly kvést. V Jablonci začal ve 27 letech šéfovat bývalý brankář Miroslav Pelta, Liberci vdechl nový život mladý podnikatel Petr Forman. Dnes byste ho našli v Jindřichovicích pod Smrkem, kde vede klub z okresního přeboru, liberecký Slovan dávno patří sklářskému magnátovi Ludvíku Karlovi.

Pelta s Karlem stvořili fenomén, Jablonec a Liberec jsou zavedené fotbalové značky. Historicky lepší je klub z krajského města: Liberec byl prvním mimopražským týmem, který vyhrál ligu. Pak se mu to povedlo ještě dvakrát, stejně jako Plzni a Slavii. Kromě toho se v roce 2002 dostal do čtvrtfinále Poháru UEFA.

„Tři tituly během jedenácti let? Fantazie. Ve Slovanu vytěžili svoje možnosti na maximum," tvrdí Zelenka. V minulé sezoně přišla kocovina vykoupená sladkým koncem: Liberec byl dlouho na sestupu, ale s předstihem se zachránil a vyhrál národní pohár. Ve finále porazil Jablonec a dostal vstupenku do kvalifikace o Evropskou ligu.

A Jablonec? Ten titul zatím nemá, před pěti lety mu scházel jediný bod. Kromě toho dvakrát ovládl pohár a čtyřikrát skončil třetí v lize, naposledy letos.

Jenže hladový majitel Pelta chce víc. Z funkcionářského zelenáče, jenž v polovině 90. let nosil tehdy módní saka v pastelových barvách, se stal šéf českého fotbalu. Jeho jméno létalo v obří korupční aféře z roku 2004, on ale říká: „Už jsem si to odpracoval."

Dál pracuje pro svůj Jablonec: loni přivedl třeba reprezentanta Hübschmana a nakupoval i letos v létě. Za hvězdného záložníka Kopice získal elitní útočníky Wágnera s Teclem a Spartě vyfoukl talentovaného mladíka Trávníka.

„Na lokální poměry je kádr Jablonce monstrózní. Když se všechno sejde, může ohrozit hegemonii Plzně a Sparty," míní Zelenka. „A Liberec? Pokud bude hrát jako ve druhé půli ligové premiéry s Boleslaví, kdy nasázel tři góly, nemusí se o sebe bát."

Příští týdny ukážou, jaký má seveřan Zelenka odhad.

Evropská liga

Jablonec vs. FC Kodaň

Dnes 18.00, ČT sport

Rozhodčí: Gestranius (Fin.)

Předpokládané sestavy:

Jablonec: Hrubý Karavajev, Pernica, Beneš, Novák Hübschman, Greguš Masopust, Pospíšil, Crnkič Wágner.

Kodaň: Andersen Ankersen, Nilsson, M. Jörgensen, Augustinsson Kusk, Amartey, Delaney, Verbič Pourié, N. Jörgensen.

Liberec vs. Kirjat Šmona

Zítra 19.00, ČT sport

Jak fotbalový Jablonec rozehraje 3. předkolo Evropské ligy? Kapitán Tomáš Hübschman říká:

Kodaň je silná, ale není neporazitelná

Čtyřikrát to nevyšlo, teď má fotbalový Jablonec pátý pokus poprvé projít do základní skupiny Evropské ligy (či někdejšího Poháru UEFA). První překážka má jméno FC Kodaň, parta z českého severu s ní dnes doma rozehraje třetí předkolo. Bude u toho i jablonecký kapitán Tomáš Hübschman, jenž je na poháry zvyklý z desetileté štace v Doněcku.

Dá se očekávání v obou klubech srovnat? V Doněcku byla hlavní fáze poháru povinnost, Jablonec už ve třetím předkole není favorit.

To je stejné, jako kdybyste chtěli srovnat rozpočty obou klubů. Rozdíl je úplně ve všem, takže i v očekávání. Ale před zápasem se cítím úplně stejně: těším se, poháry jsou něco navíc. Mělo by přijít víc lidí než obvykle, Evropská liga je pro ně svátek. My to vnímáme stejně.

Před čtyřmi lety Plzeň prošla přes Kodaň do Ligy mistrů a začala jí nejúspěšnější éra v dějinách klubu. Napadla vás ta paralela?

Bylo by krásné, kdybychom to napodobili, jenže máme před sebou teprve první krok. Kodaň je silný soupeř, který každý rok hraje poháry, ale není neporazitelný. Chceme doma uhrát takový výsledek, který by nám před odvetou dával šanci na postup.

S Kodaní jste hráli v zimě přátelák (2:0). V čem bude pohárový zápas jiný?

Oba týmy od února vyměnily jen pár hráčů, jinak to může být podobný zápas, akorát samozřejmě s větším nasazením. V zimě nás podcenili a najednou zjistili, že prohrávají. Začali zběsile faulovat a byli arogantní. Snad to zopakujeme i teď.

Mimochodem, co vám ukázala ligová premiéra v Příbrami?

Vyhráli jsme 3:2, ale proti Kodani by nám takový výkon asi nestačil. Hlavně v defenzivě musíme být lepší, protože kdybychom doma dostali dva góly, mohlo by nás to stát postup.

Případ Příbram byl paradoxní: loni jste měli pevnou defenzivu a problémy v útoku, zatímco teď to bylo naopak.

Zvláštní, viďte? První gól jsme dostali z penalty, před kterou se obraně nedalo nic vyčíst, a druhý gól zavinila ztráta koncentrace. Toho se musíme proti Kodani za každou cenu vyvarovat.

Už za vámi byl v kabině majitel klubu Pelta?

Zašel už před prvním ligovým zápasem a řekl nám něco k lize i pohárům, snažil se nás motivovat. Kdyby se to povedlo, byl by nejšťastnější člověk v klubu.

Martin Mls