Fotbalisté Liberce i po 12. ligovém kole zůstávají venku neporaženi. Slovan ve včerejším dopoledním utkání na Žižkově rozstřílel domácí Viktorii 4:1 a přiblížil se k vedoucí Spartě na rozdíl šesti bodů.

Liberec se čtvrt hodiny probíral z dopoledního začátku a pak začal pomalu přebírat otěže.Když se zdálo, že liberecká převaha ustala, zasadil Slovan nováčkovi rozhodující údery. Hostující brankář Bičík nejprve ve 43. minutě vyškrábl Böhmovu dalekonosnou ránu nad břevno a z následné protiakce jeho spoluhráči otevřeli skóre.

Šural se u lajny elegantně zbavil svého strážce, poslal přihrávku napříč malým vápnem, kam si naběhl Breznaník a bez problémů potvrdil pozici nejlepšího týmového kanonýra. Ve 45. minutě bylo s domácími ještě hůř. Za obranu si naběhl Rabušic a sólový únik na Vaclíka zakončil přesnou střelou mezi gólmanovy nohy.

Viktoria se ovšem v kabině z dvojité rány oklepala a do druhé půle vtrhla s velikým elánem, který rychle přinesl ovoce. V 54. minutě pláchl po pravé straně nejlepší žižkovský střelec této sezony Böhm, a přestože byl z úhlu, s přehledem propálil Bičíka.

Žižkov ožil a hnal se za vyrovnáním. Liberec ale těžkou čtvrthodinu přestál a dvacet minut před koncem definitivně rozhodl. Slodowy ve vápně netakticky fauloval Breznaníka a zkušený Štajner se z penalty nemýlil. Úspěšný návrat do míst, kde působil ještě jako hráč, pak libereckému kouči Šilhavému ještě více zpříjemnil druhým zásahem v utkání Breznaník.

„Je to určitě moje nejlepší období v kariéře. Pálí mi to a sám ani nevím proč. Nikdy jsem tolik gólů nedával. Jde to samo, tak doufám, že ta štěstěna ještě zůstane při mně,“ řekl Michal Breznaník, který se osamostatnil na druhém místě střelecké tabulky. Všech svých sedm gólů vstřelil na soupeřových hřištích.

Podle trenéra Jaroslava Šilhavého zápas hodně ovlivnily dva góly jeho týmu těsně před pauzou. „To určitě zatřese s každým mužstvem. Viktorka ale vstoupila do druhého poločasu bojovně, podařilo se jí vstřelit kontaktní gól a nevypadalo to úplně dobře. Naštěstí jsme přidali další dva góly. Dnes jsme byli efektivní, své šance jsme proměnili a působili jsem fotbalovějším dojmem. Myslím, že jsme zaslouženě vyhráli.“

Liberečtí potvrdili, že se jim v této sezoně daří více venku. „Dneska jsme dali v podstatě tři branky z brejkových situací. Pro každé mužstvo je to jednodušší, než lopotně dobývat obranu. Ztráty před domácím obecenstvem nás samozřejmě mrzí, zatím to vynahrazujeme venku. Věříme, že v dalších zápasech doma to bude lepší,“ uvedl Šilhavý.

Žižkovský kouč Martin Pulpit byl kritický. „U některých našich hráčů chyběla bojovnost. Jsem zklamán přístupem.“