První letošní mise fotbalistů Slovanu Liberec v evropském poháru dopadla bídně. Slovan proti Skonto Riga nastoupil v nových bílých dresech Nike a jako první je posvětil gólem Martin Frýdek. Bohužel to byl jediný gólový zápis.

Domácí se chytli po vyrovnávací brance a krátce po změně stran přidali další a bylo vymalováno.

„Domácí bojovali, dřeli, hráli srdcem a byli také efektivnější, i když my víc drželi míč. Jenže v koncovce jsme byli nepřesní. Byl to náš první zápas, tým hrál v pozměněné sestavě a věřím, že si postupně sedne a každým zápasem se bude zlepšovat," řekl trenér Jaroslav Šilhavý. Pro Rigu to bylo nejvyšší vítězství v evropských pohárech za posledních pět let. Zatím dali jen po gólu…

Diváků bylo snad jen 1500

Sedmisettisícové hlavní město baltského státu moc fotbalu nefandí, přestože ten v podání Skonta Rigy je v lize nejlepší. Ligové návštěvy dosahují maxima 600 diváků, to byl také strop na derby minulou neděli s úřadujícím mistrem Daugavou. Předtím, na moldavský Tiraspol, přes který se Skonto dostal právě k Liberci, přišlo 1200 fanoušků. Stadion Skonta má údajně kapacitu 9500 diváků, ale domácí přiznali, že je nižší 7200. Také proto, že za jednou z branek tribuna není a za sítí se nachází parkoviště! Sedačky na stadionu jsou stejné, jako měl Slovan U Nisy před 10 lety, ale pro novináře bylo vyhrazeno 60 míst. Zápas Slovanu sledovalo 1500 diváků, včetně skupinky libereckých fandů, kteří byli po utkání hodně rozčarování.

NA STADIONU SKONTA V RIZE.

V den zápasu bylo hezky, ale dvě hodiny před začátkem utkání chytla Riga pořádný slejvák, včetně bouřky, takže to nevypadalo moc dobře ani s trávníkem. Jeden člověk s koštětem, kterému pak přišli pomoc s vymetáním vody další dva, nakonec promáčený střed hřiště připravili.

Dobrý začátek nestačil

Přitom Slovan s kapitánem Kováčem zahájil skvěle a brzy vstřelil gól. Čekalo se na další v domácí síti, ale pojistka nepřicházela, i když střel bylo dost. Navíc Kelič orazil hlavičkou břevno. Domácí nic moc, ale přesto po ztrátě míče Rybalky a kontru vyrovnali jejich snajprem, teprve 18letým Šabalou. Ale žádná tragedie. Vše špatné pro Slovan však přišlo těsně po přestávce, kdy se domácí dostali do vedení. Chytlo se i obecenstvo a hráči Skonta začali doslova jezdit po zadku, ostře bojovali, nic nevypouštěli a chvílemi bylo před brankou Kováře dusno.

NA STADIONU SKONTA V RIZE.

Liberec sice byl postupně opět lepší, kombinoval, pomohl příchod Delargeho, jenže nic na skóre se nezměnilo. „Byli jsme nervózní a techničtější soupeř nám ze šancí vstřelil gól. Postupně jsme začali víc a víc bojovat a přes nápor hostů v závěru jsme vydrželi a cennou výhru udrželi. Výsledek je kvalitní, jenže Liberec doma bude určitě předvádět podstatně lepší fotbal, který u nás naznačil," potvrdil trenér Skonta Tamazs Pertija, jemuž se technická hra Liberce líbila.

Na postupujícího čeká Zürich

Věřme, že se nebude opakovat situace z loňska, kdy Slovan vlastně nezaznamenal jedinou výhru v pěti zápasech. Riga rozhodně k poražení byla, ale v odvetě jí stačí k postupu plichta. Ve hře je soupeř v dalším předkole Evropského poháru, jimž bude švýcarský FC Zürich!