Zástupcem Liberecka v nižších rakouských soutěžích je teprve pětadvacetiletý Vladislav Donát, bývalý hráč Slovanu Liberec. Jeho fotbalová pouť začala v České Lípě, odkud přešel v 8. třídě základní školy do libereckého Slovanu. Zde prošel mládežnickými družstvy až do dorostenecké ligy. Pak nastupoval čtyři sezony ve III. lize za rezervu, a poté šel do České Lípy. Zde to nebylo to pravé ořechové, proto zamířil za fotbalovým chlebíčkem do Německa, kde sezonu působil v Neugersdorfu.

A najednou se objevil až v Rakousku.

V mládežnických týmech nastupoval v záloze, postupně dokonce v obraně.

„Ze začátku jsem byl útočník, pak obránce. Po roce v Lípě jsem byl sezonu v Neugersdorfu, kde jsem jako záložník odehrál všechny mistráky. Pak jsem dostal nabídku od známého, abych šel hrát do Rakouska. Takže jsem první sezonu v Grosspertholzu spolu s jabloneckým Ondrou Novotným. Je to z Liberce 350 km, takže to jezdíme autem za čtyři, někdy kvůli zácpám u Benešova za šest hodin. Jsme tam dva cizinci, víc jejich řády nedovolují. Ale asi jsou s námi spokojení, protože si nás váží a respektují nás. Je to úplně jiný přístup než v Čechách a pro nás i finančně výhodnější, než tady kopat třetí ligu,“ říká Dony. „V pátek nasedneme do auta, stíháme trénink a o víkendu hrajeme. Po fotbale se vracíme zpátky. Soutěž, kterou hrajeme, má dvanáct týmů a my jsme v půlce. A zápasy hrajeme tak do 100km vzdálenosti v okolí Gmündu. Pár gólů jsem dal, zatím jich mám ze čtrnácti utkání osmnáct a jsem tak nejlepším střelcem mužstva. Nejlepší střelec soutěže dal o jeden víc, tak uvidím, jestli ho doženu. A vyhlídky? Chtěl bych zůstat v Rakousku a zkusit to tam někde výš. Manažer mi něco shání, tak doufám, že mi to vyjde. Na návrat do Čech rozhodně nepomýšlím,“ sděluje liberecký „Rakušan“.

V Čechách je doma v Liberci a sportovní život si zpestřuje futsalem za tým Andy Liberec, s nímž právě čerstvě postoupil do nejvyšší soutěže.