Kromě vítězství 3:1 nad Hradcem Králové potěšil v sobotu liberecké fanoušky na stadionu U Nisy také herní projev domácího týmu, až na občas lehkovážné nakládání s gólovými šancemi.

Kvůli němu pak prožíval stadion v posledních sedmi minutách zbytečné nervy, ze zdánlivě jasného utkání se po hradeckém snížení na 2:1 vyklubalo nečekané drama, utnuté až třetím gólem Slovanu v 90. minutě.

Ale popořádku: Od úvodních minut bylo zřejmé, kdo bude na hřišti pánem. Liberečtí měli častěji míč na kopačkách a zatlačili soupeře do defenzivy. Zkušenosti i herní kvalita byly znát. Přece jen, Slovan nastoupil v sestavě sehrané, oproti podzimu nezměněné, zatímco hradecký trenér Kotal musel postavit tři ligové debutanty mladého obránce Holeše, útočníka Mrázka a ruského středopolaře Jedunova.

Už v 10. minutě měl na hlavě gól domácí Šural po centru Breznaníka, nedokázal však přesně zakončit. Liberecké akce táhl především po levé straně Breznaník, hru tvořil zejména volný hráč Štajner.

Dvacetiminutový tlak nakonec vyústil většinou jen v centrované míče, s nimiž si brankář Koubek poradil. V 28. po slibné akci Šurala a Breznaníka zakončoval Janů jen slabou střelou do náruče gólmana.

V 32. už ale udeřilo. Breznaník dostal z poloviny hřiště dlouhý křížný pas do běhu, přesprintoval Holeše a přesně zakončil po zemi ke vzdálenější tyči podél Koubka 1:0.

Krátce po změně stran přišel druhý liberecký zářez. Štajner vystihl hradeckou malou domů a s nabídnutou příležitostí si lišácky poradil 2:0.

Trenér hostů Václav Kotal tohoto momentu po utkání hodně litoval: „Nejvíc mě mrzí druhý gól. I když měl Liberec převahu, za stavu 1:0 se ještě pořád se zápasem dalo něco dělat. My jsme ho pak zdramatizovali až příliš pozdě.“

Skutečně, od druhé branky Liberec na dlouhé minuty soupeře takřka vymazal ze hřiště. Jenže sám své šance nepochopitelně zahazoval. V 57. Štajner s gólmanem přehodil i branku. V 69. našel Breznaník nabíhajícího Fleišmana, jehož bombu Koubek vyrazil na roh.

Pak se dostal Slovan do početní převahy, když byl vyloučen Jedunov. Dostal se k červené kartě po dvou svých pádech v pokutovém území. V prvním případě (59.) byl možná ve vápně opravdu postrčen, protestoval a přísný sudí Drábek mu ukázal žlutou kartu. A v 72. následovala Jedunovova herecká etuda, po níž Drábek vytáhl druhou žlutou a Rus šel do sprch.

Mimochodem, rozhodčí s udílením žlutých karet nedělal cavyky. Liberečtí hráči jich viděli hned pět, ačkoli zápas nebyl nijak vypjatý ani tvrdý. „Asi je nějaký nový trend, že se takto trestají věci, za které se dřív karty nedávaly,“ podivoval se po utkání liberecký kouč Jaroslav Šilhavý.

V 80. minutě rozzlobil jinak výborný Breznaník diváky i spoluhráče, když v situaci tři na jednoho místo přihrávky na lépe postavené spoluhráče volil střelu pánubohu do oken.

„Vyřešil to špatně na úkor mužstva, všichni jsme na něj byli naštvaní,“ postěžoval si Jiří Štajner.

„Mrzí mě to, mohl jsem nahrávat Rabušicovi,“ kál se Michal Breznaník. „Ale když jdu sám a vidím bránu, tak prostě střílím. Na sto procent jsem myslel, že dám gól, jenže trefil jsem to zle.“

A poté v 83. minutě přišel trest a nečekaná zápletka. Nedůrazně odkopnutý balon z libereckého vápna nádherně trefil z voleje bývalý liberecký fotbalista Hochmeister a jeho rána do šibenice znamenala snížení na 2:1. Byla to jediná střela Hradce mezi tyče za celý zápas…

Všichni najednou ztuhli a Východočeši, ač v oslabení, jako by dostali křídla. Střídající Klapka měl dokonce na noze vyrovnání…

„Skutečně tam ta šance najednou byla. Ale asi by to nebylo spravedlivé, Liberec byl přece jen po celý zápas aktivnější, přehrával nás v osobních soubojích i v individuální kvalitě jeden na jednoho,“ uznal trenér Kotal.

Jaroslav Šilhavý dodal: „Skutečně jsme všichni včetně hráčů znervózněli. Hradec, ač o deseti, začal hrát na riziko a bylo z toho drama. Naštěstí jsme nakonec výhru potvrdili třetím gólem.“

Ten vsítil střídající Bosančić po rozehraném rohovém kopu a vyšachování hradecké obrany v 90. minutě 3:1.

„Jsem rád, že to nakonec takhle dopadlo. Bylo to důležité, vstup do sezony je vždycky významný. A myslím, že jsme vyhráli zaslouženě,“ oddechl si trenér Šilhavý. „Pokud jde o ty neproměněné šance, na jedné straně mě těší, že si jich tolik dokážeme vytvořit, ale na druhé straně na té koncovce ještě musíme na tréninku zapracovat.“

Jiří Štajner zhodnotil utkání slovy: „Po celý zápas jsme byli výrazně lepší. Hradec neměl žádnou výraznější šanci, gól dal z dálky. My jsme ovšem už předtím mohli další góly přidat, měli jsme rozhodnout daleko dřív.“

Také v dalším kole nastoupí Slovan Liberec na domácím hřišti U Nisy. V sobotu 25. února bude v televizním utkání hostit od 18.20 hodin mužstvo Příbrami.

Branky: 32. Breznaník, 52. Štajner, 90. Bosančič - 83. Hochmeister.
Rozhodčí: Drábek - Vysloužil, Dobrovolný.
Statistiky zápasu:
sestřely na branku: 10:1, mimo 8:2, rohy 15:2, fauly 23:12, ŽK 5:2, ČK 0:1, ofsajdy 5:0.
ŽK: Fleišman, Karišik, Gebre Selassie, Vácha, Štajner - Pávek, Jedunov.
ČK: 72. Jedunov.
Diváci: 3897.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Karišik, Fleišman - Vácha, Janů - Šural (67. Bosančič), Štajner, Breznaník - Rabušic (82. Hadaščok). Trenér: Šilhavý.
Hradec Králové: Koubek - Holeš (46. Štěpán), Hochmeister, Fukal, Poděbradský - Jedunov, Janoušek (65. Klapka), Pávek, Zelený - Černý, Mrázek (75. P. Dvořák). Trenér: Kotal.