Liberečtí už minulou neděli zahájili ligovou sezonu, zatímco jejich dnešní hosté ještě soutěžní zápas nehráli (izraelská liga začíná až koncem srpna). „Může to být naše nevýhoda, ale absolvovali jsme přípravné zápasy a kvalitní soustředění v Nizozemsku, jsme rozehraní," řekl trenér Hapoelu Salek Hassarmi.

Jeho tým přijel přímo ze soustředění a v Grandhotelu Zlatý lev bydlí už od pondělí. „Dostalo se nám vřelého přijetí a jak jsme za těch pár dnů poznali, Liberec je hezké a tiché město, podobně jako město, odkud jsme Kirjat Šmona," pochválil kapitán hostů Adrian Rochet.

TRÉNINK V DEŠTI. Trenér Hapoelu Kirjat Šmona Salek Hassarmi (vpravo) dohlíží na své svěřence před včerejším večerním tréninkem na stadionu U Nisy.

Trpišovský: Jde o dobrou výchozí pozici pro odvetu

„Věřím, že nám podaří zopakovat to, co v druhém poločase v neděli," přeje si trenér fotbalistů Slovanu Liberec Jindřich Trpišovský před svou dnešní premiérou v evropských pohárech.

Slovan hostí v úvodním utkání 3. předkola Evropské ligy vicemistra izraelské ligy Hapoel Kirjat Šmona a výkon v nedělním prvním ligovém kole proti Mladé Boleslavi (4:2) příznivce navnadil, takže by na stadion U Nisy měla přijít solidní návštěva.

Tři liberečtí hráči mají z nedělního zápasu drobné zdravotní potíže a o jejich startu se rozhodne dnes. Kteří to jsou, trenér neprozradil.

Cílem je vyhrát a pokud možno neinkasovat. „Chceme hrát ofenzivně, ale nemůžeme si dovolit kiksy vzadu. Dostat dva góly doma jako s Boleslaví v pohárové matematice není možné," upozorňuje Trpišovský. „V odvetě budeme za týden čelit bouřlivému prostředí a hlavně klimatickým podmínkám. V Izraeli v současnosti panuje vysoká vlhkost vzduchu a hrozné horko, takže bude naším cílem si doma vytvořit takovou výchozí pozici, abychom pak výsledek v tom pekle nemuseli moc honit a mohli tam hrát v uvozovkách ekonomický fotbal."

Kirjat Šmona není pro české kluby neznámým soupeřem, v sezoně 2012/13 na něj narazila ve skupině Evropské ligy Sparta. Pražané doma vyhráli 3:1, venku remizovali 1:1 a jeden z gólů na Letné dala i čerstvá liberecká posila, stoper Ondřej Švejdík. „Na Šmonu mám dobré vzpomínky, dal jsem gól. Tento soupeř je hratelný a můžeme postoupit dál," uvedl Švejdík.

Hostům bude chybět jejich nejlepší střelec Manga, ale podle trenéra Hassarmiho jsou schopni ho nahradit.

Ve Slovácku se vytrácel, po bleskovém přesunu do Liberce dostal novou motivaci. Záložník Milan Kerbr, jehož čeká i Evropská liga, se usmívá:

Moravák pod Ještědem? Přízvukem nikoho nedráždím

Když dostal bleskovou nabídku z Liberce, od táty, fotbalového vicemistra Evropy, uslyšel: „Jdi do toho." Milan Kerbr junior si tím potvrdil svoje rozhodnutí: ve Slovácku stagnoval, zato v Liberci, který dnes načne 3. předkolo Evropské ligy, může zase rozkvést.

„Poháry jsou příjemný bonus, lákadlo navíc. Na dvojzápas s Kirjatem Šmona se těším a jsem zvědavý. Uhrát minimálně play-off by bylo nádherné, ne?" Milan Kerbr, záložník fotbalového Liberce


„Seběhlo se to strašně rychle, ale jsem za tu šanci vděčný," říká 26letý záložník. Na Slovácku hrál s krátkými přestávkami od páté třídy, minulý týden mu na českém severu začal nový život.

Začal podle představ?

Naprosto. Konečně mám byt, takže už nemusím spát na hotelu. Domácká atmosféra je pro mě důležitá, potřebuju být ve svém. Časem za mnou dorazí přítelkyně a bude to dokonalé.

Už v Liberci trefíte?

Nemám problém. Město mě příjemně překvapilo, už jsem ho prošel a těším se, až si s mojí slečnou uděláme výlet na Ještěd.

Jeden výlet jste si udělal už před týdnem: v Uherském Hradišti jste sedl do auta a za čtyři a půl hodiny vystoupil v Liberci.

Řešila se ještě nějaká zahraniční varianta, ale ta nevyšla. Pak se mě v kanceláři na Slovácku zeptali: „Co říkáš na Liberec?" Byl jsem nadšený, už jsem potřeboval změnu. Hned ten den jsem vyrazil do Liberce a nazítří dopoledne šel na první trénink.

Vážně bylo tak snadné hodit za hlavu ty roky ve Slovácku?

Víte, i trenér Habanec mi říkal, že na mě vidí, že už to není takové jako třeba v předminulé sezoně, kdy jsem nastřílel deset gólů. Měl pravdu, sám jsem to na sobě cítil. Chtělo to novou motivaci, a tu jsem našel v Liberci. Je tu skvělá parta a trenér Trpišovský? Kdyby se to před prvním zápasem tolik neomílalo, vůbec bych z jeho práce nepoznal, že ligu trénuje poprvé.

Mimochodem, jak se Moravákovi žije v Liberci? Nedělali si z vás spoluhráči legraci kvůli přízvuku?

Můj přízvuk není moc silný. Zeptejte se rodilého Opaváka Švejdi (obránce Ondřeje Švejdíka), který za mnou hned přišel a povídal: „Čekal jsem to horší, kamaráde." (usmívá se) Už jsem kdysi hostoval v Mostu, nemám s touhle polovinou republiky problém. U nás na Slovácku je asi o pět stupňů tepleji než tady pod horami, ale zvyknu si.

A jak rychle jste si zvykl na nový tým?

Pořád si zvykám. Když jsme šli v neděli do ligy s Boleslaví, nevěděl jsem, co od toho mám čekat. Stihl jsem jen pár tréninků, takže o sehranosti s ostatními se moc nedalo mluvit. Naštěstí to klaplo a vyhráli jsme, což nás před Evropskou ligou nakoplo.

Gratuloval vám k povedené premiéře i táta?

Po zápasech si pravidelně voláme, jsme pořád v kontaktu. Ozval jsem se mu hned, jak jsem se dozvěděl o nabídce z Liberce, a on na to: „Fajn, můžeš se tam posunout." Pak mi radil, když jsem tady byl sám, protože i on byl kdysi v Německu bez nás.

Prozraďte, šel jste do Liberce i kvůli Evropské lize?

V první řadě jsem byl rád, že ta nabídka vůbec přišla. Evropská liga je příjemný bonus, lákadlo navíc. Těším se a jsem zvědavý. Uhrát minimálně play-off by bylo nádherné, ne?

Evropská liga

3. předkolo, první zápas: Liberec vs. Kirjat Šmona

Dnes 19.00, ČT sport

Liberec má za sebou divokou sezonu: na jaře se z posledního místa vydrápal k záchraně a triumfu v napínavém finále národního poháru znamenající vstupenku do Evropské ligy. S izraelským Kirjatem Šmona si před třemi lety v EL zahrála Sparta: doma zvítězila 3:1, venku remizovala 1:1.

Rozhodčí: Evans (Wales)

Kurzy (Tipsport):

1,80 1,17 3,45 1,98 4,80

Předpokládané sestavy:

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Švejdík, Bartošák - Pavelka, Folprecht - Delarge, Šural, Kerbr - Bakoš.

Kirjat Šmona: Haimov - Elkayam, Kassio, Gutiérrez, Dalmoni - Broun - Rochet, Mizrachi, Abed, Bruno - Axebrad.