Marně se jablonečtí fotbalisté burcovali, marně vyhlašovali do světa, že už konečně chtějí přepsat historii. Ani na patnáctý pokus ovšem nedokázali v derby v Liberci zvítězit. Prohráli 0:3 v utkání, které se změnilo v libereckou exhibici.

Jabloneckým katem se stal chorvatský útočník Andrej Kerič. Byl autorem dvou gólů a jeho rychlost činila obraně hostů neřešitelné problémy. „Bylo důležité, že jsme dali rychlý gól. Jablonec pak musel útočit a my jsme měli prostor na brejky,“ řekl Kerič.

Základ libereckému úspěchu položil již ve čtvrté minutě gól Dočkala, který si naběhl na ideální zpětnou přihrávku Dorta a prudkou placírkou nedal brankáři Michalu Špitovi šanci.

„Věřil jsem, že už tu sérii porážek v derby v Liberci přerušíme. Jenže zase jsme byli Liberci příjemným sparingpartnerem. Sehráli jsme naprosto nevydařený zápas jako mužstvo, mnou počínaje a posledním útočníkem konče. Nedokázali jsme uhlídat rychlého Keriče,“ sypal si popel na hlavu Špit.

Hosté měli po inkasovaném gólu častěji míč na kopačkách, hráli však komplikovaně. Škorpilovi svěřenci číhali na svou další šanci a ta nastala v 35. minutě. Přesný odkop Košťála našel volného Keriče, když se ve vysunující jablonecké obraně na kraji zapomněl Zábojník. Keričova rána tváří v tvář Špitovi byla nekompromisní – 2:0. Jablonecký brankář si o chvíli později poradil s hodně nebezpečným přímým kopem Papouška.

Snaha hostů o kontaktní gól v prvních minutách druhé půle opět končila na bezchybně pracující liberecké defenzivě. V 54. minutě zasadil Kerič Jablonci definitivní úder. Utekl, poradil si se stíhajícím Valentou a upravil na 3:0.

„Naše hra postrádala rychlost, pohyb, schopnost vytvářet si šance. Dnes jsme byli ve všem horší. Chtěli jsme hrát takticky, v bloku, ale hned v prvním útoku Liberce jsme se nechali přečíslit a dostali jsme gól,“ konstatoval trenér hostí František Komňacký.

Liberec – Jablonec 3:0 (2:0)

HLASY PO UTKÁNÍ

Ladislav Škorpil, trenér Liberce: „Výsledek, na který se dívá hezky, vycházel ze zodpovědné a důsledné obrany. Působilo to dojmem, že soupeř neví, jak se k šancím dostat. Samozřejmě, když se dá gól tak rychle na začátku, hraje se lépe. Tady Fanda (vedle sedící trenér Jablonce František Komňacký – pozn.) to na začátku sezony zažíval se svým mužstvem často, teď se na to musel dívat z opačného pohledu. Každopádně jsme odehráli tři těžké zápasy v řadě s čistým kontem – se Spartou, Baníkem Ostrava a Jabloncem. Asi to už není náhoda, v předchozích sedmi kolech se nám to povedlo jen jednou a myslím, že to má souvislost i s příchodem Gebre Selassieho do naší obrany.“

František Komňacký, trenér Jablonce: „Přestože nastoupila dvě mužstva, atraktivní fotbal hrálo jen jedno a my jsme to nebyli… Naše hra postrádala rychlost, pohyb, schopnost vytvářet si šance. Dnes jsme byli ve všem horší. Chtěli jsme hrát takticky, v bloku, ale hned v prvním útoku Liberce jsme se nechali přečíslit a dostali jsme gól. Liberec pak mohl hrát na rychlé protiútoky, v čemž je velice silný. V druhém poločase jsme možná opticky měli více ze hry, ale pokud jde o herní kvalitu, o vytváření šancí, v tom jsme zaostávali. Možná jsme byli po Brnu až moc sebevědomí, budeme si to muset probrat. I když jsme věděli, kteří hráči proti nám nastoupí a jak budou asi hrát, nedokázali jsme tomu čelit. To je nejsmutnější a kvůli tomu zaslouženě odjíždíme s výpraskem.“

Zbyněk Hauzr, brankář Liberce: „Třetí čisté konto v řadě samozřejmě potěší, ale je to zásluha celého týmu, ne jen moje. Jablonečtí v novinách před tímhle derby hodně mluvili o tom, jak moc už tu jejich sérii v Liberci chtějí zlomit, o to je naše vítězství cennější.“

Andrej Kerič, útočník Liberce, autor dvou gólů: „Moc mě těší, že se mi povedlo dát dva góly v tomhle derby, protože vím, co to tady pro fanoušky znamená. Bylo důležité, že jsme dali rychlý gól. Jablonec potom musel útočit a my jsme tam měli více prostoru na brejky.“

Michal Špit, brankář Jablonce: „Věřil jsem, že už tu sérii porážek v derby v Liberci přerušíme. Jenže zase jsme, jako už po několik let, byli Liberci příjemným sparingpartnerem… Sehráli jsme naprosto nevydařený zápas jako mužstvo, mnou počínaje a posledním útočníkem konče., nedokázali jsme uhlídat rychlého Keriče.“

Branky: 35. a 54. Kerič, 4. Dočkal. Rozhodčí: Mikel – Večeřa, Dobrovolný. ŽK: Smetana – Valenta. Diváci: 5255.

Liberec: Hauzr 2 – Gebre Selassie 2, Holeňák 1, Košťál 1, Janů 2 – Papoušek 2 (73. Polák), Bílek 2, Dort 2 (83. Frejlach), Dočkal 2 – Smetana 2 (78. Nezmar), Kerič 1. Trenér: Škorpil.
Jablonec: Špit 4 – Zábojník 5, Homola 5, Huber 4, Hamouz 4 (46. Krejčí 3) – Michálek 2, Pavlík 4, Valenta 4 (62. Klapka 4), Žofčák 3 (86. Hloušek) – Lafata 3, Hesek 4. Trenér: Komňacký.