Poosmatřicáté změří dnes večer od 19.10 hodin síly fotbalisté Liberce a Jablonce v ligovém derby. Zatímco Jablonec se vyhřívá na 2. místě, Slovan je devátý a rozdíl mezi nimi je třináctibodový.

Slovan by jistě rád udržel tradici výhody domácího prostředí, protože v derby ještě nikdy v Liberci neprohrál.

Naposledy se oba soupeři potkali 11. srpna a Jablonec zvítězil vlastní brankou Ljulky 1:0. Statistika byla 16:8 na střely, rohy: 5:8, fauly: 5:12 a ofsajdy 0:10. ŽK: 1:3. Diváci: 4532.

Sestavy ze srpna

Jablonec: Valeš Eliáš, Beneš, Novák, Jablonský Kopic, Loučka, Piták (85. Štochl), Zoubele (70. Kovařík Plzeň), Vaněk (77. Čížek) Lafata Sparta. Liberec: Bičík Mersin Ljulka Kyjev, Kelič, Nezmar konec kariéry, Fleišman Šural (83. Musiol Most), Morozenko Kyjev, Janů, Breznaník Perm Hadaščok Hr. Králové (78. Delarge), Blažek.

Slovan v podzimní bilanci na stadionu U Nisy vyhrál ze sedmi zápasů tři, třikrát remizoval a jednou dokonce prohrál při skóre 12:9. Takže devět bodů mínus.

Dnes se objeví na vyhřívané ploše zásadně pozměněná sestava, v níž oproti derby z podzimu bude chybět sedm hráčů, kteří jsou pryč, plus Blažek, který nemá kondici. Menší zdravotní problémy má střelec šesti gólů Josef Šural.

„S Jabloncem to na úvod ligy bude velký a ostrý zápas. Chceme ho zvládnout, i když se soupeř netají tím, že chce hrát evropské poháry. Jsme sice uprostřed tabulky, ale chceme chytnout začátek soutěže a uspět v domácím poháru," potvrdil sportovní ředitel Jan Nezmar.

Fotbalista Jan Nezmar se rozloučil se sportovní kariérou.

„Tenhle zápas musíme vyhrát," říká fanoušek Slovanu Tomáš Malík a jistě se k němu přidají i další. „Klidně ať Slovan prohraje všechno ostatní, ale derby musí zvládnout." Tak je derby významné.

Slovan přes zimu výrazně obměnil kádr. Zmizely opory Vácha, Bičík. Jablonec v přestupovém okně tolik vidět nebyl, ale přesto přišel o svou největší hvězdu. David Lafata už obléká dres pražské Sparty.

Sobotní zápas začíná v 19.10 před kamerami České televize. Hráči ale doufají, že lidé zaplní stadion a vytvoří derby důstojnou kulisu.

SOBOTA 19:10

Stadion U Nisy Liberec

P Oba týmy se spolu utkají po osmatřicáté

P Za posledních dvanáct let Jablonec vyhrál pouze čtyřikrát. Vždy na domácím hřišti

P V posledním vzájemném zápase vyhrál

Jablonec doma 1:0. Hrálo se 11. srpna. Slovan tehdy čerstvě vyřadila Kluž z předkola LM

Radek Kováč před derby burcuje: „Všichni kluci jsou obrovsky natěšení. Atmosféra v Liberci byla vždycky skvělá. Vím, že pro Liberec je derby obrovský zážitek."


Jak bude?

Předpověď na sobotu fotbalu nepřeje. Přes den má sněžit a bude mrznout. V době zápasu teplota klesne k 4°C.

Fotbalové jaro otevře derby

„Jablonci odešel Lafata a Kovařík, ale jinak zůstal kádr pohromadě, u nás těch změn bylo více. Očekávám, že to bude velký boj," potvrdil trenér Slovanu Jaroslav Šilhavý. „Pokud dorazíte na zápas s Jabloncem a koupíte si dva lístky na severní nebo hlavní tribunu, dostanete třetí lístek zdarma," zve diváky tiskový mluvčí Lukáš Váňa.

Kurzy na derby? Mírně pro Liberec

Jak dopadne v sobotu prvoligové fotbalové derby Slovan Liberec Baumit Jablonec na stadionu U Nisy? Utkání nemá vyloženého favorita a sázkové kanceláře navzdory postavení v tabulce mírně favorizují Liberec.

Fortuna, která je reklamním partnerem Slovanu, nabízí kurz 2,30 na jedničku, 3,00 na remízu a 2,92 na výhru hostů. Chance, což je pro změnu jeden ze sponzorů Jablonce, má kurzy o něco schůdnější pro Baumit, ale také lehce favorizující Liberec: 2,45 3,00 2,80. „Neutrální" Tipsport vyrukoval s nabídkou 2,45 3,05 2,67. Uvidíme, jak se do soboty kurzy změní podle toho budeme znát odhad sázkařů oproti dosavadnímu mínění bookmakerů.