Čeští fotbalisté do sedmnácti let zvládli finální část kvalifikace na mistrovství Evropy na domácí půdě a mohli oslavit postup na závěrečný šampionát v Lichtenštejnsku.

K postupu jim nakonec stačila v posledním střetnutí i jednogólová výhra v Břeclavi nad Nizozemskem, protože v souběžně hraném utkání v Lanžhotě Gruzie pouze remizovala s Ukrajinou.

Češi tak postoupili na finálový turnaj, který je na programu na konci května, po čtyřech letech. „Nechceme hrát na šampionátu druhé housle. Budeme se snažit uhrát nejlepší výsledek. Naším cílem je medaile. I když si někdo bude myslet, že jsme se zbláznili. Pro osmé místo tam nemusíme jezdit,“ uvedl kouč reprezentace, Liberečan Jiří Štol.

Jeho tým prošel kvalifikací, která se konala na Hodonínsku a Břeclavsku, s notnou dávkou štěstí. Češi zklamali hlavně v prvním zápase s Gruzií. „Od prvního zápasu, který nám nevyšel, jsme se postupně zlepšovali,“ přitakal Štol.

Druhý zápas s Ukrajinou rozhodl Patrik Twardzik. Střídající útočník si naběhl na přesný centr Mariottiho a zblízka hlavou překonal ukrajinského brankáře.

Závěrečný zápas s Nizozemskem nabídl dramatickou partii. Češi museli bezpodmínečně vyhrát, mladým tulipánům stačil k vytouženému postupu bod. Taktickou bitvu, kterou ovlivnil silný vítr, rozhodl teplický útočník Hurka.

Kvalifikace sedmnáctiletých se povedla. Diváci na všech stadionech vytvořili českých hráčům domácí prostředí. „Prostředí se mi líbilo. Jsme rádi, že na nás lidé přišli,“ řekl za všechny Patrik Twardzik.

Vycházející hvězda Celticu Glasgow si během prvního zápasu pochroumala rameno a zbytek turnaje dohrávala s bolestmi. Na návrat do Skotka se však těšil. „V Celticu se mi líbí, zatím si nemám na co stěžovat. S bráchou se nám daří,“ pravilo česko–německé dvojče.

Česká fotbalová reprezentace do 17 let narazí na květnovém závěrečném turnaji mistrovství Evropy v Lichtenštejnsku na úřadující šampiony z Turecka, Řecko a Anglii. Rozhodl o tom los ve Vaduzu. Šampionát se odehraje od 18. do 30. května. Češi se na mistrovství představí po čtyřech letech, naposledy družstvo vedené Jakubem Dovalilem získalo stříbro v Lucembursku. Trenéru Štolovi se téměř stoprocentně splnilo přání, protože chtěl být ve skupině Řeky a Angličany. Pouze místo obhájce vítězství Turecka by prý bral Francii. „Vyšlo to ze dvou třetin. Druhá skupina se zdá být hodně našlapaná, ale to neznamená, že nás čeká lehká práce,“ uvedl Štol. „Vždyť Anglie jako jediná ze všech prošla oběma fázemi kvalifikace bez ztráty bodu, když šestkrát vyhrála. Turci dokázali postoupit ze skupiny, která se hrála ve Francii, a Řecko v kvalifikaci neprohrálo,“ vypočítal Štol.

Devět z patnácti zápasů se uskuteční na hlavním stadionu ve Vaduzu, kde se letos 12. října v kvalifikaci o mistrovství Evropy představí česká reprezentace a kde také minulý rok úspěšně hráli v předkole Evropské ligy fotbalisté libereckého Slovanu. Další zápasy hostí město Eschen-Mauren.