„Strašně se mi líbí, jak si to celá Brazílie a ty lidi užívají. Atmosféra celého turnaje je jedním slovem báječná," říká v exkluzivním rozhovoru pro Deník bývalý reprezentant a ikona fotbalových Teplic, nyní sportovní manažer a vedoucí prvního mužstva „sklářů" ze Stínadel 41letý Pavel Verbíř.

SPECIÁL K MS VE FOTBALE ČTĚTE ZDE

Logo. MS ve fotbale.

Fotbalem žije, světový šampionát je pro něj nevšedním svátkem, ale na noční zápasy si budík nedává. „Mistrovství sleduji, koukám v klidu, doma. Neříkám, že jsem viděl úplně všechny zápasy, ale už teď, jak se skupiny rozjíždějí, je opravdu na co se dívat.

Hodně odborníků i fanoušků pasuje Brazílii v domácím prostředí do role favorita. Co si o tom myslíte vy? Ustojí obrovský tlak, který pramení z velkého očekávání?
Tlak? Co to je tlak? Tohle slovo nemám rád. Nastupují přeci špičkoví hráči z elitních světových klubů, kteří mají zkušenosti s Ligou mistrů. Pod tlakem by pak museli být všichni.

Tak jinak. Vyhraje celý turnaj Brazílie?
Mistrovství může vyhrát pět šest týmů, já bych to přál Argentině. Jsem rád, že premiéru zvládla a Bosnu 2:1 porazila.

Kdo může podle vás překvapit?
Před začátkem jsem si myslel, že Uruguay, ale ta překvapivě prohrála 1:3 s Kostarikou. Daleko může dojít Chile.

Právě Chile, po výhře nad Austrálií, hraje dnes svůj druhý zápas na šampionátu. Proti obhájcům zlata Španělům!
To bude zápas jako hrom, je od devíti, nenechám si ho ujít. Španělé dostali bůra od Holanďanů, teď už zabrat prostě musejí. Jsem zvědavý, jestli se oklepou. Bude to hodně důležitý. Podobně jako další dnešní utkání Kamerun – Chorvatsko. Kdo uspěje, zřejmě postoupí společně s Brazílií ze skupiny do další fáze.

Do hry na šampionátu už zasáhli i dva hráči, kteří prošli českou ligou – exteplický Eidin Džeko a Bony Wilfried, bývalý hráč Sparty…
Oba se k velké kariéře odrazili z české ligy, což jí dodává určitý kredit. Je pravda, že do Anglie, do Premier League, odešli přes bundesligový FC Wolfsburg ,respektive Arnhem, přesto je dobře, že na mistrovství hrají.

BONY WILFRIED.

Vypozoroval jste nějaký nový trend, nebo co vás po prvních dnech na šampionátu nejvíce zaujalo?
Jednou, možná jedinou z kaněk jsou výkony rozhodčích. Ti už se výrazně podepsali na dvou třech zápasech. Podobné chyby jsou neomluvitelné. Stávat by se neměly.

PAVEL VERBÍŘ

- V dresu FK Teplice nastoupil k 369 ligovým zápasům, v nejvyšší soutěži dal 76 branek.
- Kariéru ukončil 28. května 2011 po posledním ligovém zápase sezony 2010/11 se Slováckem (remíza 1:1).
- V anketě Fotbalista roku 2007 získal titul Osobnost ligy.
- V reprezentačním A-mužstvu hrál 10 utkání a vstřelil 2 góly.